ماموریت های مریخ٬ زهره و زمین تمدید شد

آزانس فضایی اروپا با تاکید بر اینکه سه ماموریت مارس اکسپرس٬ ونوس اکسپرس و ماهواره کلاستر نتایجی بسیار عالی را تهیه و گردآوری کرده اند، ماموریت آنها را تا پایان سال 2009 تمدید کرد.

 

مارس اکسپرس

 Image

کاوشگر مارس اکسپرس- نخستین ماموریت اروپایی به سیاره ی سرخ- گردش خود به دور مریخ را از اواخر سال 2003 آغاز کرد. این سفینه فضایی علاوه بر تصاویر رنگی با وضوح بالا از سطح مریخ٬ شواهد کانی شناختی از آب مایع را در گذشته مریخ منعکس و همچنین چگالی پوسته ی مریخ را با جزئیات بررسی کرده است. مارس اکسپرس اولین فضاپیمایی بود که متان را در جو سیاره آشکارسازی کرد. فعالیت ابزار راداری این فضاپیما، داده های حاصل از اندازه گیری های عمق سنجی زیر سطحی را به همراه داشته است که رسوبات زیرزمینی یخ آب را نشانمی دهند. این ماموریت همچنین توانست به شناخت خوبی از جو مریخ مانند کشفشفق ها در عرض های میانی و نیز تخمین جدیدی از آهنگ فرار جو مریخ به فضا برسد.

ماموریت مارس اکسپرس در گذشته دو بار تمدید شده است که آخرین بار تا اردیبهشت سال 88 می باشد. سومین تمدید٬ این فضاپیما را قادر می سازد تا به ادامه مطالعه در زمینه های شناخت سطح زیرین مریخ٬ مشاهده لایه های جوی بالاتر تحت شرایط متغیر خورشیدی٬ مشاهده متان در جو و نقشه برداری دقیق سطحی بپردازد.

 

ونوس اکسپرس

 Image

ونوس اکسپرس از زمان رسیدن به سیاره زهره در فروردین سال 1385  تا کنون٬ برای نخستین بار به نقشه برداری سه بعدی از جو سمی و ضخیم این سیاره مشغول بوده است. دانشمندان با این داده ها٬ نقشه های هواشناسی وسیعی از زهره تهیه کرده اند که اندازه گیری های میدان های باد٬ دما و ترکیبات شیمیایی جو را نشان می دهد.

این فضاپیما سیستم دینامیکی ابرهای سیاره شامل گرداب جوی قابل ملاحظه ی دو چشمی برقرار در قطب جنوب را به دقت نگریسته است. مولکول های آب یافت شده در فضا که از جو زهره گریخته اند دلیل محکمی بر توجیه صاعقه در جو زهره است.

تمدید قبلی این ماموریت تا اردیبهشت 88 ادامه خواهد داشت و تمدیدی بعدی آن در راستای افزایش درک دانشمندان از چگونگی عملکرد آب و هوای زهره  و نیز جستجوی خصوصیات آتشفشانی فعال در سطح سیاره خواهد بود.

 

کلاستر

Image

ماهواره کلاستر در تابستان سال 2000 پرتاب شد و در اوایل سال 2001 فعالیت خود را آغاز کرد. کلاستر که مجهز به چهار ماهواره است از آن زمان تا کنون به مشاهده مغناط کره ی زمین- حباب مغناطیسی اطراف زمین- مشغول بوده است. عملکرد این ماهواره٬ به شناخت جدیدی از چگونگی تاثیر فعالیت های خورشیدی بر محیط نزدیک زمین منجر خواهد شد.

ماموریت کلاستر آژانس فضایی اروپا٬ شامل 4 فضاپیمای کاملا شبیه به هم در حال پرواز در ارتفاعات 19.000 تا 119.000 کیلومتری بالای زمین است.

نخستین اندازه گیری های کلاستر از جریان های الکتریکی در فضا٬ طبیعت شفق های سیاه را آشکار کرد و پلاسمای تولید کننده امواج را کشف کرد.

تمدید قبلی این ماموریت تا اردیبهشت 88 ادامه خواهد داشت و تمدیدی بعدی آن در راستای افزایش درک دانشمندان از چگونگی عملکرد آب و هوای زهره  و نیز جستجوی خصوصیات آتشفشانی فعال در سطح سیاره خواهد بود.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید