تردیدهای جدید درباره ماموریت آپولو 11

زمین شناسان هلندی اعلام کردند که قطعه سنگ ماه که در موزه ملی هلند در آمستردام نگهداری می شود جعلی و از جنس چوب بوده و ارزش آن تنها 50 یورو است!!!

به گزارش خبرگزاری مهر ، بررسی های این زمین شناسان نشان می دهد که قطعه ای که تاکنون به عنوان سنگ ماه در این موزه نگهداری می شد تنها یک تکه چوب فسیلی است و برخلاف آنچه که تاکنون تصور می شد این شیئ سنگی نیست که فضانوردان ماموریت آپولو 11 با خود از ماه به زمین آورده باشند.

در این خصوص فرانک بیونک زمین شناس هلندی توضیح داد که ارزش این تکه چوب بیش از 50 یورو نیست.

این سنگ که در سال 1988 به این موزه رسید پس از مرگ "ویلم دریس" نخست وزیر سابق هلند در کلکسیون شخصی وی پیدا شد. این سنگ را جی. ویلیامز میدندورف سفیر وقت آمریکا در هلند در 9 اکتبر 1969 به وی اهدا کرده بود.

در آن زمان سه فضانورد ماموریت آپولو 11 از هلند بازدید می کردند. در حقیقت پس از ماموریت آپولو 11 آمریکا سه فضانورد این ماموریت را در مدت 45 روز به 24 کشور دنیا فرستاد و این فضانوردان به عنوان هدیه سنگهایی را که از ماه جمع آوری کرده بودند به روسای این کشورها هدیه می دادند.

در سال 2006 تردیدهایی در مورد اصل بودن این قطعه سنگ ماه در موقعیت اولین بازدید عمومی آن ایجاد شد. به طوری که یک کارشناس پروازهای فضایی که پیش از آن سنگهای ماه اهدایی آمریکا را به یک صد کشور دنیا دیده بود تردید خود را در مورد اصل بودن سنگ ماه موزه ملی آمستردام نشان داد.

سنگهایی که آمریکا به این 100 کشور اهدا کرده بود مربوط به ماموریت آپولو 11 نبودند بلکه در ماموریتهای بعدی آپولو به خصوص آپولو 17 به زمین آورده شده بودند.

نکته جالب توجه این است که آمریکا تنها دو ماه و نیم پس از بازگشت آرمسترانگ، آلدرین و کالینز و پیش از آنکه زمان کافی برای بررسی این سنگهای ماه را داشته باشد آنها را هدیه داده است.

زمانی که این قطعه وارد کلکسیون نخست وزیر وقت هلند شد هیچ تردیدی در مورد اصل بودن آن باقی نماند. این درحالی است که دانشمندان دانشگاه آزاد آمستردام پیش از این گفته بودند که این قطعه نمی تواند از ماه آمده باشد.

جی. ویلیامز میدندورف سفیر وقت آمریکا در هلند که دوران بازنشستگی خود را پشت سر می گذارد در این خصوص اظهار داشت که با گذشت 40 سال از آن رویداد دیگر قادر نیست تمام جزئیات آن را به خاطر بیاورد اما مطمئن است که سنگ را از وزارت امور خارجه آمریکا دریافت کرده بود.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، در این خصوص خاندرا فن گلدر سخنگوی موزه گفت: "این یک داستان زیبا با سئوالات بسیاری است که هنوز جوابی برای آنها نداریم. به هر حال می توانیم به آن بخندیم.

"انتشار خبر جعلی بودن این سنگ ماه، تئوری کسانی را تقویت می کند که معتقدند انسان هرگز به ماه نرفته است.

/ 0 نظر / 8 بازدید