سیارک وستا در سال 2010

28 و 29 بهمن سیارک وستا به نقطه مقابله رسیده و به قدر 6.1 نزدیک می شود. با کمک نقشه ارائه شده در این مقاله می توانید شروع حرکت وستا را دنبال کنید...

 

این روزها پس از غروب خورشید، بالا آمدن صورت فلکی اسد را شاهدیم که می گوید فصل بهار در راه است. 4 ستارۀ سر اسد صورتک داسی شکلی را تشکیل داده و در داخل و اطراف این داس در این فصل شاخص ترین سیارک آسمان یعنی وستا آرام در حرکت است. هرچند وستا بزرگترین سیارک نیست اما در زمان مقابله پرنورترین سیارک محسوب می شود. مواد منحصر بفرد سطح این سیارک در مقایسه با دیگر اجرام کمربند سیارک ها تیرگی کمتری دارد.

 28 و 29 بهمن/ 17 و 18 فوریه، وستا به نقطه مقابله رسیده و به قدر 6.1 نزدیک می شود . با کمک نقشه می توانید شروع حرکت وستا را دنبال کنید. قدر آن در اول ژانویه 7.2 و در اول فوریه 6.4 بود. 17 و 18 فوریه به کمینه­ی خود می رسد و مجددا شاهد افزایش قدر آن هستیم به طوری که اول آوریل 6.8، اول می 7.3 و در ابتدای ژوئن به 7.7 خواهد رسید. یعنی در تمام این اوقات با دوربین دوچشمی رؤیت پذیر است.

                                                                                                     Image         

درست در حوالی زمان مقابله رویداد خاصی رخ می دهد. در غروب 5 الی 6 اسفند در آسمان آمریکا، وستا فاصلۀ بین ستارۀ گامای اسد (با قدر 2.5) تا ستارۀ 40 اسد (با قدر 4.8) را که در 22 دقیقۀ قوسی از جنوب گاما قرار دارد طی می کند. وستا برای این جفت آشنای دوربین های دوچشمی مزاحمی کم نور خواهد بود. حرکت این سیارک را هر شب حتی با تلسکوپ ساعت به ساعت رصد کنید. در تاریخ  های ذکر شده وستا در کمتر از 2 ساعت 1 دقیقۀ قوسی به سمت شمال غربی و در اوج شکوه خود 1 ثانیۀ قوسی را در 2 دقیقه طی خواهد کرد.

نقشه کامل مسیر حرکت سیارک وستا

/ 0 نظر / 20 بازدید