کاسینی اعتدال شب و روز سیاره کیوان را به ثبت رساند

تصاویر خام لحظاتی که سیاره کیوان به اعتدال شب و روز می رسد توسط فضاپیمای کاسینی به زمین ارسال شد.

به گزارش خبرگزرای مهر، محققان در حال مطالعه بر روی تصاویر پردازش نشده ای هستند که به تازگی توسط فضاپیمای کاسینی از سیستم حلقه ای سیاره کیوان به ثبت رسیده است تا بتوانند راز شکل گیری اعتدال شب و روز را در این سیاره کشف کنند.

http://monajem.files.wordpress.com/2008/12/cassiniatsaturnnasaart1.jpg

اعتدال شب و روز لحظه ای است که خورشید از منطقه استوایی سیاره عبور کرده و طول شب و روز را به یک اندازه خواهد کرد. طی این دوره زمانی زاویه خورشید نسبت به کیوان بسیار پایین بوده و به همین دلیل امکان مشاهده اجرام جدید و سایه های ساختارهای غیر عادی در سیستم حلقه ای به وجود می آید.

مدار سیاره کیوان بسیار وسیع بوده و اعتدال شب و روز تنها یک بار در هر 15 سال رخ خواهد داد پدیده دیگری که در این زمان رخ می دهد تغییر زاویه سیستم حلقه ای و نامرئی شدن آن به دلیل بازتاب ندادن نور خورشید است. از سال 1994 تا کنون این اولین اعتدال شب و روز در سیاره کیوان است که در عین حال برای اولین بار توسط مدارگرد کاسینی تحت نظر گرفته می شود.

تصاویری که توسط این مدارگرد به ثبت رسیده است توسط دانشمندان به منظور یافتن پدیده های ناشناخته در این دوره خاص سیاره ای در حال بررسی است. مدارگرد کاسینی در سال 1997 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شده و پس از سفری هفت ساله در سال 2004 به منظور انجام ماموریتی چهار ساله به سیاره کیوان رسید.

بر اساس گزارش بی بی سی، این فضاپیما همچنان در حال فعالیت بوده و به منظور انجام فعالیتهای جدید برنامه ریزی مجدد شده است ماموریت کنونی این فضاپیما یافتن پاسخ برخی سئوالها درباره رصدهایی است که در ابتدای فعالیتش انجام داده است.

/ 1 نظر / 18 بازدید
موبایل رایگان

سلام اگه گوشی رایگان می خوای سریع بیا. هر مدل گوشی که می خوای انتخاب می کنی و بعد از یک هفته تحویل می گیری برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگم سر بزن