آشنایی بیشتر با پروژه‌ی 100 ساعت نجوم

پروژه 100 ساعت نجوم یکی از پروژه های اصلی سال جهانی نجوم است که قصد دارد 100 ساعت بی‌نظیر رصد آسمان را برای مردم جهان به ارمغان آورد.

 

 

سال جهانی نجوم 2009

اتحادیه جهانی نجوم (IAU) سال 2009 را به عنوان سال جهانی نجوم  با موضوع "بر شما باد کشف جهان" اعلام کرد.

سال جهانی نجوم، بیانگر چهارصدمین سالگردی است که گالیله توانست برای نخستین بار با تلسکوپ به نظاره آسمان بپردازد . این سال تاکید فراوانی بر آموزش، اشتغال عموم و مشارکت جوانان دارد. در سال 2009  رویدادها در سطوح جهانی، ملی و محلی ساماندهی خواهند شد.  این عنوان، توسط یونسکو و مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است.

سال جهانی نجوم  دارای یازده پروژه اصلی و هفت پروژه ویژه است که توسط اعضای  سال جهانی نجوم و کمیته اجرایی اتحادیه بین المللی نجوم طرح ریزی شده‌اند. این برنامه‌های جهانی مبنی بر موضوعات ویژه‌ای هستند که در مجموع، راه‌های دستیابی به اهداف اولیه سال جهانی نجوم را ارائه می‌دهند. پروژه‌ها و مشارکت جهانی‌ای که این برنامه‌ها بوجود می‌آورند، کلید موفقیت این سال خواهند بود.

پروژه های اصلی

-           100 ساعت نجوم

-           گالیله اسکوپ، همه به آسمان چشم می دوزند

-           دفتر خاطرات کیهانی، زندگی یک منجم

-           دروازه‌ای به سوی کیهان، دنیایی از اخبار

-           او یک ستاره‌شناس زن است

-           شناخت آسمانهای تاریک، دیدن در تاریکی

-           نجوم و میراث جهانی، گنجینه‌های کیهانی

-           برنامه آموزشی گالیه برای تربیت معلم

-           شناخت هستی،جایی در کیهان

-           از زمین تا کیهان، زیبایی علم

-           توسعه جهانی نجوم، نجوم برای همه

 

 

برنامه‌های ویژه

-           جهان در شب

-           چهارصد سال تلسکوپ

-           ماهواره های گالیله ای

-           پیرامون جهان ...

-           شکارچیان سیارات بیرونی

-           گرفت سال 1919

-           آسمان – از آن تو برای کشف

نمایندگان ملی  

سال جهانی نجوم پروژه‌ای جهانی است که در یک سطح محلی اتفاق می‌افتد. بیش از 130 کشور  حمایت خود را به هر شکل ممکن برای این سال اعلام نموده‌اند و همگی ماهیت آوردن آسمان به زمین را پذیرفته‌اند.

این کشورهای همکار، به عنوان بخشی از فعالیتهایشان، نمایندگان ملی را طرح ریزی نموده‌اند. این نمایندگان گروه‌هایی هستند که فعالیت‌های سال جهانی نجوم  را برای کشورهای بخصوصی هماهنگ نموده و  مرکز رسمی برقراری ارتباط در هر منطقه می‌باشند.

هر کدام از این نمایندگان می‌تواند به شما بگوید که چه رویدادی، کجا و چه وقت در منطقه مختص به شما اتفاق خواهد افتاد. وب سایت رسمی IYA2009 فهرستی از تمامی نمایندگان ملی را در اختیار شما قرار می‌دهد .

100 ساعت نجوم

رویدادی که 400 سال به طول انجامید

تاریخ : 2- 5 آوریل 2009 (13 تا 16 فروردین 1388)

مدت برگزاری : 4 روز (96 ساعت)

پروژه‌ی اصلی 100 ساعت نجوم، یک واقعه جهانی بیست و چهار ساعته است که دامنه‌ی گسترده‌ای از فعالیت‌ها و حوادث گسترده‌ی عمومی در 100 ساعت بدون وقفه را شامل می‌شود. که این فعالیت‌ها عبارتند از: ارتباط زنده اینترنتی، مشاهده وقایع، مهمانی ستاره‌ها و سایر فعالیتهای ویژه.

یکی از اهداف مهم 100 ساعت نجوم این است که تا آنجا که مقدور است افراد زیادی همانند آن چه گالیله در چهارصد سال پیش برای اولین بار انجام داد،  از درون یک تلسکوپ به آسمان بنگرند. این پروژه از 2- 5 آوریل برگزار خواهد شد و رسماً در نیمه شب 2-3 آوریل (13- 14 فروردین) همزمان با زمان جهانی (ساعت 12 جهانی) شروع به کار می‌کند.

100 ساعت نجوم یک واقعه چهار روزه است که با هدف شناساندن نجوم به عموم مردم در سراسر دنیا طرح ریزی شده است. این بدان معنا نیست که هر گروه باید در تمام این 100 ساعت فعالیت داشته باشد. چگونگی شرکت گروه‌ها و اینکه گروه‌ها چند ساعت فعالیت در یک روز داشته باشند و یا یک مسابقه ماراتن 100 ساعته را اجرا نمایند، به خود گروه‌ها مربوط می‌شود. تمامی فعالیتها و حوادث در طول این 100 ساعت، نجوم را به سمت و سوی جدیدی خواهد برد.

حوادث 100 ساعت نجوم جهانی

1- در روز دوم آوریل، مراکز علمی منتخب در یک ارتباط زنده، پیرامون مقوله‌های جاری به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. مراجعه کنندگان به مراکز علمی منتخب با استفاده از تلسکوپ‌های هدایت شونده از راه دور بر روی اینترنت، رصدهای زنده انجام می‌دهند. مراکز علمی سراسر دنیا با برنامه‌های توسعه یافته‌ای مواجه خواهند شد که بسیاری از آنها با شرکت گروه‌های نجوم آماتوری صورت می‌گیرد.

2- ارتباط زنده بیست و چهار ساعته رصدخانه‌های تحقیقاتی؛ روز سوم آوریل (14 فروردین)، در یک  ارتباط زنده 24 ساعته، ستاره شناسان در رصدخانه‌های تحقیقاتی حرفه‌ای سراسر دنیا، بینندگان را به درون اتاق‌های کنترل خود خواهند برد.

3- مهمانی 24 ساعته جهانی ستاره‌ها؛ روز چهارم آوریل به مدت 24 ساعت، تلسکوپ‌ها (از جمله تلسکوپ‌های خورشیدی) توسط کلوپ‌های نجوم و گروه‌های ناظر بصورت رایگان برای تماشا در اختیار عموم قرار می‌گیرند.

وب‌سایت 100 ساعت نجوم  2009 خانه جهانی و مرکز اطلاع رسانی برای 100 ساعت است. این وب‌سایت برنامه‌های زنده اینترنتی، بایگانی‌ها ، جداول وقایع‌، نقشه‌های جهان و منابع اطلاعاتی از جمله مطالب مطبوعاتی، بلاگ‌ها، بحث آزاد و گالری عکس را ارایه می‌دهد. این وب مکانی برای شرکت در این پروژه به جهت به اشتراک گذاشتن گزارشها، عکس‌ها و تصاویر ویدیویی با سایر مردم جهان است. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به این سال را در وب سایت http://www.100hoursofastronomy.org بیابید.

بحث آزاد زنده 100 ساعت نجوم  2009 بحث آزاد جهانی، بحثی است که هر شخصی می‌تواند در آن پیرامون پروژه اصلی 100 ساعت نجوم و وقایع و فعالیت‌های عمده آن به بحث و تبادل نظر بپردازد. فضایی است که با مراجعه به آن می‌توان ایده‌های جدید را به اشتراک گذاشت و از تیم این پروژه در خصوص تمامی مقوله‌های مرتبط با آن پرسش بعمل آورد.

منابع و اطلاعات

وقایع طرح‌ریزی شده توسط کلوپ‌های نجوم، رصدخانه‌ها ، افلاک نماها، مراکز علمی و سایر افراد از سراسر دنیا در طول 100 ساعت نجوم ، در وب سایت این پروژه فهرست‌بندی خواهند شد. اطلاعات شامل مکان‌های عمومی رصد، زمان و تاریخ و سایر جزئیات خواهد بود. منابع برای انتقال داده‌ها نیز در وب سایت موجود خواهد بود ، از جمله:

·        فرم ثبت وقایع 100HA  

·        لیست تماس ها

·        بسته‌های اطلاعاتی

·        خبرنامه‌ها و نشریات اطلاع رسانی

·        جداول و نقشه‌های تعاملی که تمامی وقایع ثبت شده را نشان می‌دهند.

·        جورچین‌ها، برچسب‌ها و  اتیکت‌ها جهت بکارگیری در وقایع محلی.

·        پوسترهای تبلیغاتی، پرچم ها و بروشورهایی جهت بکارگیری در وقایع محلی.

·        نکته‌هایی در خصوص نحوه انتخاب مکان و چگونگی ارایه وقایع توسط اشخاص

·        فهرست‌های پیشنهادی

·        راهنمای برگزاری مهمانی ستاره‌ها

·        فرم گزارش نهایی 100HA  

·        بسته‌های مطالب مطبوعاتی و اطلاعات رسانه‌ای که قابل اقتباس با تمامی وقایع باشند.

منابع برقراری تماس جهت اعضای موظف

·        نجوم خیابانی: Donna Smith

·        مراکز علمی: Walter Staveloz

·        ارتباط زنده اینترنتی: Douglas Pierce-Priece

·        روابط عمومی: Jennie McCormick

·        هماهنگ کننده در ایران: پوریا ناظمی pnazemi (at) gmail (dot) com

.        قالب بندی ارتباط زنده اینترنتی

·        سایتهای شرکت کننده، نمایشی علمی را با یک بخش عملی برای کودکان ارایه خواهند داد که مبحث مورد نظر را با مثال برای کودکان روشن می‌نماید .

·          سخنگویان، در کنار ادوات آموزشی همراهشان، در وب سایت انجمن مراکز علمی و تحقیقاتی (ASTC) جهت پیشبرد وقایع حضور خواهند یافت.

·          برنامه ویدیو کنفرانس بطور زنده در وب سایت جریان خواهد داشت.

·          امکان چت کردن برای طرح سوال از سوی حضار در دسترس خواهد بود.

·          اخبار زنده منتشره بایگانی می‌شوند و متعاقباً بلافاصله قابل دیدن می‌باشد.

مراکز علمی چگونه می توانند از ارتباط زنده جهت ارایه وقایع خود استفاده نمایند.

·          نمایش وقایع در یک صفحه بزرگ در انظار عموم

·          مشارکت دادن عموم در طرح سوالات برای سخنگویان بوسیله چت کردن.

·          دعوت از سخنگویانی که می توانند قبل و بعد از ارتباط در موضوعات شرکت کنند.

·          گالری عکسهای نجوم خود را قبل و پس از ارتباط زنده ارایه دهید.

·          از کلوپ‌های نجوم برای ترتیب دادن جلسات رصد با تلسکوپ دعوت بعمل آورید.

·          در موقع تدارک برنامه‌های بعدی، از آرشیو استفاده نمایید.

·          در برنامه تلسکوپ‌های زنده، برای مراجعان خود زمانی را ذخیره نمایید.

·          عکس‌ها و خلاصه‌ای از رویدادهای خود را برای وب سایت 100 ساعت نجوم ارسال نمایید.

ارتباط  زنده 24 ساعته رصدخانه پژوهشی

طرح ریزی شده توسط ESO، سازمان اروپایی تحقیقات نجوم در همسفیر جنوبی، گارچینگ، آلمان

تاریخ: سوم آوریل 2009 (14 فروردین 1388)

زمان شروع: 9 زمان جهانی

محل شروع: هاوایی

مدت زمان: 24 ساعت

تماس با: Douglas Pierce-price

برنامه ارتباط زنده رصدخانه‌های پژوهشی، برنامه‌ی 24 ساعته‌ی زنده‌ی منحصر بفردی خواهد بود که در طول شب و روز در اطراف کره زمین توسط  یکی از پیشرفته‌ترین رصدخانه‌ها در تمام این سیاره صورت خواهد گرفت.ارتباط زنده تصویری در وب سایت این پروژه در دسترس خواهد بود.

بازدیدکنندگان، آنچه که در یک رصد خانه پژوهشی در کشورشان و یا در سوی دیگر زمین اتفاق می‌افتد را خواهند دید، و آنچه که ستاره‌شناسان همان لحظه انجام می‌دهند ، در می‌یابند. چه کسی رصد می‌کند؟ در مورد چه چیز تحقیق می‌کنند؟ امیدوارند که چه چیز را کشف کنند؟

این گشت و گذار، تصویری لحظه‌ای از زندگی رصدخانه‌های بسیار متفاوت ارایه می‌دهد، جایی که  منجمان تصاویر منحصر بفردی را ارائه داده و درباره کارشان به گفتگو خواهند پرداخت. بعضی‌ها کهکشان‌های دور را رصد کرده، به دنبال سیارات چند خورشیدی (extrasolar) در اطراف سایر ستاره‌ها بوده یا منظومه شمسی خودمان را مورد مطالعه قرار می‌دهند. برخی با استفاده از نور مریی، برخی نیز با استفاده از امواج رادیویی یا طول موج‌های دیگر  کائنات را مطالعه می‌کنند، که همه‌ی آنها داستان‌های متفاوتی برای گفتن دارند.

نجوم خیابانی– مهمانی 24 ساعته ستاره‌ها

تاریخ: 4 آوریل 2009 (15 فروردین 1388)

زمان شروع: غروب به وقت محلی

تماس با: Donna Smith

همانند روز نجوم، هفته‌ی نجوم و شب بین‌المللی نجوم خیابانی (ISAN)، این برنامه هر ساله برگزار می گردد. منجمان آماتور، کلوپ‌های ستاره‌شناسی و سایر گروه‌ها، تلسکوپ‌ها را در محل‌های عمومی برپا می‌کنند تا مردم بسیاری، تا آنجا که ممکن است، شانس نظاره از یک تلسکوپ به آسمان را داشته باشند. بردن تلسکوپ‌ها به جایی که مردم هستند و ترویج ستاره‌شناسی همه‌ی آن چیزی است که نجوم خیابانی مدنظر دارد.

تمامی منجمان آماتور و صاحبان تلسکوپ می‌توانند به اجتماع اختصاصی نجوم خیابانی ملحق شوند، جتماعی که مرتباً برگزاری این وقایع همگانی را در طول 24 ساعت مهمانی جهانی ستاره‌ا بعهده داشته تا تعداد مردم شرکت کننده در تمامی نقاط دنیا به حداکثر ممکن برسد.

هر کسی که تلسکوپ دارد باید آن را در طول برگزاری 100 ساعت نجوم به زیر آسمان پرستاره آورده – بخصوص در طول برگزاری مهمانی جهانی ستاره‌ا – تا شگفتی‌های آسمان را با سایرین به اشتراک بگذارد. در کنار نورهای غیرمعمول خیابان‌ها و مراکز فروش، جاهایی که رفت و آمد زیاد است، همراهان تشویق می‌شوند تا به مکان‌های غیر سنتی بروند تا به آنچه قادر نیست نزدیک آنها بیاید، دست یابند. پایگاه‌های نظامی، آسایشگاه‌ها، در هر نقطه‌ای که مردم برای استفاده از تلسکوپ‌ها در آنجا گرد آیند، یک تلسکوپ قرار خواهد داشت. این گروه‌ها همچنین، مراکز علمی، موزه ها، کتابخانه‌ها و سایر تسهیلات را به سمت فعالیت با یکدیگر هدایت می‌نمایند تا در طول برگزاری این برنامه اطلاعات نجوم به مردم ارایه شود. وقایع باید به تعداد منجمان آماتور، متنوع و گوناگون باشند.

ایده‌های نوین می‌توانند وسیله‌ای جهت افزایش مشارکت، جذب عموم و کسب توجه رسانه‌ها باشد. یک ماراتن عمومی مشاهداتی، خیابانی شلوغ با صفی از تلسکوپ‌ها، تلسکوپ‌ها در سایت‌های تاریخی و ایده‌های جدید، جلب توجه می‌نمایند. وقایع باید برای اجتماعات محجور در هر جای ممکن قابل دسترس باشند.

سال جهانی نجوم  و ایده‌های اصلی 100 ساعت نجوم فرصت‌های مغتنمی هستند تا نجوم را به مردم ارایه داده و این علم خارق‌العاده را به نظاره بگذارد. 100 ساعت نجوم بزرگترین واقعه‌ی جهانی نجوم تاکنون بوده و تمامی افراد باید در آن شرکت کنند.

سایر وقایع و فعالیتها

هیچ گونه محدودیتی در تعداد وقایع و فعالیت‌هایی که در طول این 100 ساعت قابل اجرا باشند، وجود ندارد. هیچ محدودیتی وجود ندارد – فقط کاری بکنید تا نجوم را به مردم منطقه خود ارایه دهید. خوش باشید و احساسات خود را در مورد این علم و سرگرمی سحرآمیز را با دیگران سهیم شوید . در بحث و تبادل نظرات 100 ساعت نجوم شرکت کنید و ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و یا ایده‌های جدید را بیابید. در صورت هر گونه سوال با تیم 100 ساعت نجوم تماس بگیرید.

وقایع 100 ساعت نجوم را ثبت کنید

تمامی تشکل‌ها جهت ثبت وقایع خود در وب سایت 100 ساعت نجوم ترغیب می‌شوند که این کار با استفاده از یک فرم ساده ثبت موجود در وب سایت امکان پذیر می‌باشد . وقایع ثبت شده بعنوان بخشی از شبکه جهانی خواهند شد و گروه‌های سازمان یافته، اخبار و  اطلاعات را به محض آماده‌شدن ، دریافت خواهند کرد.

تمامی افراد می‌توانند در پست الکترونیکی سایت 100 سایت نجوم جهت به روز درآوری و خبرنامه‌ها ثبت نام کنند .

 

 

قوانین

تمامی مفاد 100 ساعت نجوم  بصورت زنده بایگانی می‌شوند تا برای عموم و برای استفاده رصدخانه‌ها، مراکز علمی، مدارس و کلوپ‌های نجوم آماتوری همواره در دسترس باشند . 100HA از راه‌های متعددی، آگاهی و دسترسی عموم به نجوم را افزایش خواهد داد.

·          برنامه‌های نجوم پیاده روی و سایر کوشش‌های بسط یافته آماتوری، باعث پیشرفت منجمان آماتور جدید خواهد شد.

·          آگاهی و اشتیاق رشد یافته عموم برای نجوم به سایر برنامه‌های آتی IYA2009 انتقال خواهد یافت .

/ 0 نظر / 26 بازدید