کشف یک سیارک با مدار وارونه به دور خورشید

 

کشف سیارکی با ابعاد دو تا سه کیلومتر که در مداری معکوس در حال چرخش به دور خورشید است شگفتی اخترشناسان را به شدت برانگیخته است. به دلیل نزدیکی بیش از حد این پدیده به زمین اخترشناسان از اینکه چگونه تا به حال موفق به رصد این جرم نشده اند در تعجب به سر می برند.

 

این سیارک، 2009 HC82 نام دارد و توسط رصدخانه کاتالینا واقع در آریزونا و در صبحگاه 9 اردیبهشت 88 (چهارشنبه هفته قبل) رصد شده است. محاسبات نشان می دهد که این سیارک در فاصله 3.5 میلیون کیلومتری از مدار زمین هر 3.39 سال یکبار به دور خورشید حرکت می کند که با توجه به ابعاد آن 2009 HC82  ، خطری جدی برای سیاره آبی به شمار می رود.

 

امر غیرطبیعی تر در رابطه با این سیارک شیب 155 درجه ای مدار این جرم به سوی زمین است. این به آن معنی است که نسبت به دیگر سیاره ها، این خردسیاره در جهت معکوس در حرکت است. این سیارک بیستمین نمونه ای است که از مدار عقب گرد برخوردار بوده و هیچ یک از موارد کشف شده در این فاصله نزدیک از زمین قرار نگرفته اند.

 Image

داشتن مدارهای وارونه در میان دنباله دارهایی که از حاشیه های دوردست منظومه خورشیدی به قسمتهای داخلی حرکت می کنند نسبت به سیارک ها بیشتر رواج دارد. به این دلیل که یک ستاره یا سیاره در حال عبور می تواند دنباله دارها را از مدار اصلی خود بیرون رانده و به مداری غیر طبیعی هدایت کنند.

به همین دلیل اخترشناسان ابعاد و شکل ظاهری سیارک جدید را مشابه دنباله دار انکه (Encke) می دانند با این تفاوت که هیچ دنباله ای در امتداد آن قرار نگرفته است

.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، سیارک کوچک اکنون در پشت سیاره مریخ در حرکت است اما مدار این سیارک به صورت فصلی آن را در نزدیکی سیاره زمین قرار می دهد. اخترشناسان معتقدند رصد این پدیده در سال 2000 در بهترین شرایط خود قرار داشته و دلیل مشاهده نشدن آن امری است که تا کنون پاسخی برای آن یافته نشده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید