دنباله‌دارهای تابستانی

Lulin که در آستانه نوروز 88 به میهمانی خورشید آمده بود، مسیر بازگشت در پیش گرفته و در این عرصه دگر بار دنباله‌داران آسمان بر سر زیباتریین آسمان بودن به رقابت برخواسته‌اند.

پس از Lulin آسمان پذیرای چند دنباله‌دار نسبتاً زود گذر دیگر همچون  Cardinalو Itagaki بودکه  در بهار امسال اندکی جای خالی Lulin را پر کردند. هم اکنون که در آستانه تابستان قرار داریم آن چند نیز کم فروغ‌تر و یکی دو دنباله‌دار دیگر جایگزینشان شده‌اند؛ که در این میان می‌توان به Christensen و Garradd اشاره کرد.

C/2008 Q3 Garradd اگر چه درخشانترین دنباله‌دار فعلی آسمان است و از قدر حدود 7 می‌درخشد، لیکن در اعماق جنوبی آسمان جای گرفته و بدین ترتیب مختص ساکنان نیمکره‌ی جنوبی شده است. C/2006 W3 Christensen مدتی طولانی است که جز چند دنباله‌دار مهم آسمان بوده است و اکنون با رنگ باختن رقیبانش بار دیگر به مهمترین و درخشانترین دنباله‌دار ساکنان نیمکره‌ی شمالی زمین تبدیل گشته است.

در شب 27 آبان 1385، اریک کریستنسن ((Eric Christensen این دنباله‌دار را طی پروژه مساحی آسمان Catalina sky survey با کمک یک تلسکوپ 0.7 متری اشمیت در آریزونای آمریکا یافت. در آن زمان دنباله‌دار بین مدار مشتری و زحل قرار داشت و از قدر 18 می‌درخشید. وی یکی از خبره‌ترین همکاران پروژه‌های مساحی آسمان است و هم اکنون نیز در رصدخانه Gemini در شیلی مشغول به کار است؛ و C/2006 W3 Christensen پانزدهمین دنباله‌دار ثبت شده به نام وی است. 

بنابر آخرین محاسبات مسیر این دنباله‌دار مداری با خروج از مرکز e=1.000035 با یک مدار باز هذلولی شکل می‌باشد و عبور فعلی آن احتمالا اولین و آخرین سفرش به منظومه خورشیدی است. دنباله‌دار در تاریخ 15 تیر به حضیض خورشیدی خواهد رسید و در این هنگام در فاصله 3.12 واحد نجومی از خورشید قرار خواهد داشت. این فاصله به این معنی است که دنباله‌دار با قرار‌گیری در حضیض که نزدیکترین فاصله‌اش به  خورشید است، حتی از مدار مریخ نیز دورتر خواهد بود که این خلاف غالب دنباله‌داران معروف آسمان است. از آن پس دنباله‌دار به آرامی به مسیر خود ادامه خواهد داد و راهش را به سوی اعماق ناشناخته‌ی ابر ائورت پیش خواهد گرفت.

 

 

Christensen مدت زیادی است که در آسمان می درخشد و دوست داران و افراد خبره در امر دنباله‌دارها حدود یکسال است که رصدش را پیگیری می‌نمایند. دنباله‌دار از حدود پاییز سال گذشته به محدوده‌ی چند دنباله‌دار برتر آسمان رسید و طول نکشید که جز دو دنباله دار برتر آسمان شد. اگر چه از آن موقع تاکنون تغییراتی در رفتار نوری داشته است و لیکن در کل با یک سیر صعودی پرنورتر شده و این رفتار را ادامه خواهد داد. در فروردین امسال دنباله‌دار از قدر حدود 10 می‌درخشید و از آن موقع تاکنون بیش از یک قدر افزایش برون‌داد نوری داشته است. بنابر آخرین گزارش‌ها دنباله‌دار هم اکنون از قدر حدود 8.7 می‌درخشد. قطر زاویه‌ای دنباله‌دار هم اکنون بین 3 تا 4 دقیقه قوس است که البته با گذر زمان و نزدیک شدن به حضیض خورشیدی بیشتر نیز خواهد شد. پراکندگی نور دنباله‌دار با DC=6 تقریباً همچون نمونه‌های 0مشابه از مرکز به خارج تقریباً یکنواخت کم می‌گردد.

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌شود در حال حاظر دنباله‌دار در محدوده‌ی مرز صورت فلکی فرس و چلپاسه قرار دارد. چند روزی پس از عبورش از حضیض به محدوده‌ی صورت فلکی دجاجه وارد خواهد گردید و از آن پس با گذر روزهای گرم تابستان مسیرش را از میان روباهک و تیر به سمت عقاب ادامه خواهد داد و البته تا آخر تابستان نیز در آنجا قرار خواهد داشت. رفتار برونداد نوری این دنباله‌دار از آنجا که همچون غالب دیگر دنباله‌داران پرنور آسمان به خورشید خیلی نزدیک نمی‌شود، عجیب است. در حالی که محاسبات کاملاً اولیه، پرنورترین حالت دنباله‌دار را از قدر 12 پیش‌بینی می‌کرد، هم اکنون بیش از 3 قدر از این پیش‌بینی پرنورتر است. به همین دلیل در مراجع نجومی نیز پیشبینی رفتار آینده‌اش با قطعیت انجام نگرفته و لیکن می‌توان گفت که اگر آهنگ فعلی رفتارش تغییر نکند، احتمالاً در تیر و مرداد امسال چندین هفته در درخشانترین حالت و از قدر حدود 8 تا 7.5 خواهد درخشید.

در مورد Christensen اقبال با ساکنان نیمکره شمالی زمین یار است و این دنباله‌دار در بهترین و با شکوه‌ترین لحظاتش، در اعماق آسمان تابستان قرار دارد و بر این اساس شما ساعت‌ها فرصت خواهید داشت که در طول شب با دقت هرچه تمامتر به رصدش بپردازید. اگر چه که برای رصد آن، تلسکوپ‌های متوسط آماتوری حتی از درون شهر‌های کوچک نیز ممکن است آن را به شما نشان دهند، ولی به هر حال سعی کنید با بهترین ابزار به بهترین آسمان نزدیکتان سری بزنید و آنجا به رصدش مبادرت ورزید. فراموش نکنید که دوچشمی‌های متوسط آماتوری نیز در آسمان‌های خوب آن را به شما نشان خواهند داد. قطر زاویه‌ای کوچک دنباله‌دار و حالت دایره‌ای شکل coma را به خاطر داشته باشید. جالب است که این دنباله‌دار علی‌رغم فاصله‌ی نسبی زیاد از خورشید، دم نیز دارد! پس در هنگام رصد حتماً به جستجوی دم نیز بپردازید و سعی کنید مکان زاویه‌ای (PA)و  طولش را حدس بزنید. در آخرین گزارش طول دم کمی بیشتر از 2 دقیقه قوسی گزارش شده است.

برای یافتنش می‌توانید از نقشه‌ی روبرو نیز استفاده کنید.نقشه‌ی موقعیت را در ساعت سه بامداد هر تاریخ به شما نشان می‌دهد.

 

 

در هر کجا و به هر کاری که مشغول‌اید دیدن این دوست آسمانی و پیگیری احوالش را به شما توصیه می‌کنیم. بهتر آن که در رصد‌ها علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، به جنبه‌ی علمی آن نیز توجه داشته باشید و اگر هم مثل بعضی‌ها عاشق ارقام و اعدادید اندازه‌گیری پارامترها را با رصد بصری یا عکاسی پیگیری نمایید. حاصل تجربیات و تلاشهایتان، چه شکست‌ها و چه موفقیت‌ها را با ما نیز در میان بگذارید. منتظر گزارش‌های پیاپی شما از رصد میهمان تابستانی امسال هستیم. گزارش‌های خود را به بخش آسمان پایگاه خبری ماهنامه‌ی نجوم به نشانی ارسال نمایید.skyreport@nojumnews.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

"تنها چیز قابل پیشبینی بودن، غیر قابل پیشبینی بودنشان است" را نیز از یاد مبرید.

 

منبع پایگاه خبری ماهنامه نجوم   

 

/ 1 نظر / 24 بازدید