درخشش زمین راز سیاره های فراخورشیدی را افشا می کند

پدیده درخشش زمین که طی آن می توان بازتاب زمین را در قسمت تاریک ماه مشاهده کرد می تواند در کشف سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت موثر واقع شده و خصوصیات ساختاری آنها را آشکار سازد.


به گزارش خبرگزاری مهر ، زمانی که کره ماه به کامل ترین وضعیت خود می رسد، انسانها از سطح زمین می توانند درخشش آن را در نهایت قدرت مشاهده کنند. اما گاهی اوقات که ماه به شکل هلال مشاهده می شود می توان بازتاب زمین را بر روی قسمت تاریک ماه مشاهده کرد که این پدیده درخشش زمین نام دارد.

دانشمندان به تازگی اعلام کرده اند که تفاوت میان نور بازتاب داده شده از سطح زمین در برابر نور بازتاب داده شده از اقیانوسها را می توان در سطح ماه مشاهده کرد. با پیگیری تغییرات به وجود آمده در پدیده درخشش زمین همزمان با چرخش سیاره آبی، دانشمندان موفق به اندازه گیری تفاوتهای درخشش میان سطح آینه مانند اقیانوسها و سطح کدر زمین شدند.

نظریه پدیده درخشش زمین برای اولین بار توسط لئوناردو داوینچی که پیشنهاد داد نور خورشید توسط کره ماه به زمین بازتاب داده می شود، مطرح شد. این پدیده را گاهی اوقات می توان با استفاده از چشم غیر مجهز و به شکل درخششی شبح مانند مشاهده کرد. بهترین زمان رصد این پدیده نیز در ابتدای هر ماه و در قسمت غربی آسمان درست پس از غروب خورشید خواهد بود.

ماه کامل زمانی دیده می شود که خورشید، ماه و زمین در یک خط مستقیم قرار گیرند اما در واقع به دلیل اینکه مدار حرکتی ماه و زمین نسبت به خورشید متفاوت است، مواقع نادری به وجود می آید که این سه جرم آسمانی در یک خط مستقیم و کامل قرار گیرند که در این صورت نیز کسوف رخ داده و ماه در سایه قرار خواهد گرفت.

محققان دانشگاه ملبورن با کنترل سیر حرکت ماه برای سه روز در هر ماه در هنگام طلوع و غروب، به اندازه گیری تغییرات بازتابی درخشش زمین در هنگام چرخش زمین در مدار خود پرداختند.

 

نتایج مطالعه نشان می دهد شب هنگام، زمانی که ماه در شکل هلالی درخشان دیده می شود، نور بازتاب شده پدیده درخشش زمین از اقیانوس هند و سواحل آفریقا ناشی می شود. در عین حال در صبحگاه که هلال ماه بسیار کم رنگ به نظر می آید، نور بازتاب شده از اقیانوس آرام سرچشمه می گیرد.

استفاده از نتایج این مطالعات می تواند اطلاعات با ارزشی را از سیاره های دور افتاده در مدار ستاره ای ناشناس در اختیار اخترشناسان قرار دهد. به بیانی دیگر با استفاده از پدیده درخشش زمین در کنار اطاعات کنونی نجوم می توان خصوصیات فیزیکی بسیاری از سیاره های ناشناس و دور افتاده را به منظور کشف سیاره ای شبه زمینی مورد استفاده قرار داد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، تغییرات در بازتاب درخشش ظاهری سیاره های فرا خورشیدی می تواند نشانه ای از وجود اقیانوسها و قاره ها در سطح این سیاره ها به شمار رفته و در کشف خصوصیات سیاره هایی قابل سکونت موثر واقع شود.

/ 0 نظر / 20 بازدید