تأیید وجود دهانه‌ و کانال‌ها در حفرۀ هفایستوس

این عکس که حفرۀ هفایستوس را نشان می‌دهد، در 7 مهر 86/28 دسامبر 2007 توسط مدارگرد سریع السیر مریخ (مارس اکسپرس) تهیه شده است. نقاطی که روی این منطقه نمایان است، گودال‌ها و کانال‌هایی واقع در عرض 21ْ شمالی و طول  126ْ شرقی سیارۀ سرخ است. نام حفرۀ هفایستوس از خدای آتش در افسانۀ یونانی گرفته شده است. وسعت آن 600 کیلومتر و در کنارۀ غربی کوههای الیسیوم،در منطقۀ دشت یوتوپیا قرار دارد.

Image 

عکس اولیه با کمک اطلاعات موجود از برآمدگی‌ها و مدل عوارض زمین رقومی یا همان DTM (برگرفته از داده های HRSC) اصلاح شده است. به طوریکه نقایص مربوط به زمان عکاسی بر طرف شده است. از این عکس می‌توان برای نقشه کشی استفاده کرد. اطلاعات نقشه‌ها که از DTM بدست آمده با رنگ کدگذاری شده است و رنگها طوری روی عکس گذاشته شده اند که با عکس اولیه در یکجا باشند.

 

Context map of Hephaestus Fossae

 

این عکس منطقه‌ای برابر با 80×170 کیلومتر مربع (به اندازۀ شهر مونتنگرو)را در بر می­گیرد.  سطح آن عمدتا هموار است و با چندین دهانۀ برخوردی کوچک به قطر‌های 800 تا 2800 متر پوشانده شده است. این دهانه­ ها تقریبا در سراسر این منطقه پراکنده شده­ اند. در سمت چپ دهانۀ برخوردی بزرگی به قطر km20 دیده می‌شود، که منطقه‌ای برابر 150 کیلومتر مربع را در بر می­ گیرد. چنین دهانه­ ای اگر بر روی زمین بود، دو شهر بن و کیل را می­ پوشاند. در این دهانۀ بزرگ، در مقایسه با دهانه­ های کوچک، پوششی از مواد فوران شده در کناره‌ها به چشم می‌خورد.

 

Hephaestus Fossae nadir view

  دهانه­ های بزرگ از پرتاب مواد سبک و روان در اثر برخورد اصلی به وجود آمدند. و هنگامی که مواد متراکم و محکم تر در مسیرهایی پرتابه­ای به اطراف پرتاب شده و با دهانۀ بزرگ برخورد کردند، حکم برخوردهای ثانویه را داشته و دهانه ­های کوچکتر‌ شکل گرفتند. بیشتر آب موجود در مریخ به شکل یخ زیرزمینی می‌باشد. وجود این همه کانال که از مواد بیرون ریخته شکل گرفته‌اند، بیانگر این است که شاید برخوردهای اولیه منجر به ذوب دریاچه های آب منجمد شده باشد.

منبع ESA   

/ 0 نظر / 88 بازدید