کپلر سیارات زمین مانند را شکار می کند

فضاپیمای کپلر با تهیه نخستین عکس هایش از آسمانی پر ستاره، به زودی برای شکار سیاراتی مشابه زمین اقدام می کند.

 

عکس‌های جدید کپلر با نام"سپیده دم" هدف نشانه گیری شدۀ این ماموریت، که منطقه ای وسیع در حوالی صور‌ فلکی صلیب ‌شمالی و شلیاق در کهکشان راه شیری است، را نشان می‌دهد. در عکس اول میلیون‌ها ستاره را در میدان دید باز کپلر مشاهده می کنید در حالیکه دو عکس دیگر، با میدان دید کوچکتر، بخش‌هایی از تصویر اول را بزرگنمایی می‌کنند.

"لیا لاپیانا"(Lia Lapiana)، مدیر اجرایی برنامۀ کپلر در اداره کل ناسا، می‌گوید:" اولین نگاه کپلر به آسمان وهم انگیز است. دیدن میلیون ها ستاره به صورت همزمان تنها در یک تصویر واقعاً مهیج است".

 

Image

میدان دید عکس جدیدی که کپلر گرفته است، 100 درجۀ مربع از آسمان (ابتدا تا انتهای صورت فلکی خرس بزرگ) را در بر می گیرد. این فضا شامل تقریبا 14 میلیون ستاره است و از این تعداد بیش از 100 هزار ستاره کاندیدای کشف سیارات جدید شده اند.

میدان دید دو عکس دیگر یک هزارم تصویر قبلی است. در یکی از عکس‌ها خوشه ستاره‌ای NGC 6791  در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین دیده می‌شود. عکس دیگر ستاره‌ای بنام TRES-2 را نشان می دهد که یک سیارۀ ‌مشتری‌گون هر 2.5 روز یک بار به دور آن در گردش است.

 

خوشه ستاره‌ای NGC 6791  در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین
خوشه ستاره‌ای NGC 6791 در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین

 

 

Image
ستاره‌ TRES-2 که یک سیارۀ ‌مشتری‌گون هر 2.5 روز یک بار به دور آن در گردش است

 

کپلر 3.5 سال آینده را به جستجوی علائمی از سیارات، در بیش از 100 هزار ستارۀ از پیش تعیین شده خواهد گذراند و انتظار می‌رود جهان‌های گوناگون، از سیارات بزرگ گازی گرفته تا سیاراتی خاکی کوچکی همچون زمین را بیابد. جایی که درجۀ حرارت برای وجود دریاچه ها و اقیانوس‌ها مناسب باشد.

 

منبع www.astronomy.com   

/ 0 نظر / 13 بازدید