کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/٢

انسان چشم می گشاید به روی جهانی که در انتظار اوست تا او را در سرنوشت خویشتن سهیم کند. هستی ، آهنگ های بسیاری دارد ، پرده هایی بی شمار ، آوا هایی که باید بشنید و نواهایی که باید شناخت . 
نشانه ها چشم براهند تا انسان فراخوانده شود. تا به دور دست نظر دوزد و خود را آماده کند و با تمام وجود مهیا و مجهز برای رفتن ، گام نهادن در راه و بیراه ، برای گریختن از از بیم و دلشوره ها ، برای فرو رفتن و فرا رفتن ، عبور از مرز ها و گذر از بی نهایت ، به اقلیمی دیگر ، به سرزمین مکاشفات ، به دیار دریافت ها ، به مهمی عمیق تر و هدایت به جهانی والاتر با کوش بسیار برای دانستن ، دستیابی و رسیدن به مقصود برای رفتن به سرزمین های فرا زمینی پایگاهی نیاز است و مسیر گذری لازم . 
آری ، این ماه درخشان می تواند سکویی برای پرش انسان به جهان بی کران و به فضایی لا یتناهی باشد. 
 شاید از اولین نگاه کنجکاوانه انسان به آسمان هزاران سال می گذرد ، اما هنوز احساسی بی نظیر و سر شار از اشتیاق هنگام نگرستین به آسمان شب ، به خاطر این همه زیبایی و شناخت در هر انسانی با هر سن و اعتقادی به وجود می آید . 
با این وجود آنقدر به آسمان بالای سرمان دور نیستیم که آن را نبینیم چون برای دیدن یا برای جست و جوی ماه و ستارگان کافی است سرمان را بچرخانیم . 
( آری ؛ هر کجا هستم باشم آسمان مال من است ) 
آسمانی با آن عظمت ، آنجا که آفریدگار مهربان فرمود « پس تسبیح گوی بنام پروردگار بزرگ جهان ، سوگند یاد می کنم به جایگاههای نزول ستارگان و این اگر بدانید سوگندی بس عظیم است » (آیه 74 و 75 واقعه)
واقعا چه دست هایی در کارند و چه نظامی بر جهان حاکم است تا حیات روی زمین تدوم یابد . همین بس که بدانید اگر زمین کوچکتر بود نیروی کافی برای نگهداری ماه که نه! حتی نمی توانست اتمسفر خود را نگه دارد و اگر زمین فقط 15% نزدیک تر و یا فقط 5% دورتر از مدار چرخش خود به دور خورشید قرار داشت ، هیچ آبی به صورت مایع در سطح زمین وجود نداشت تا انسان به حیات خود ادامه دهد و از این روست که خداوند می فرماید : «خورشید و ماه در تناسب هستند» (الرحمن/5) 

گرد آورنده : سعیده حسین نژاد

آماده سازی مطلب جهت انتشار در وبلاگ : سارا ژون
کلمات کلیدی :آموزش