کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/٢

 1) حوت (ماهی) 

صورت فلکی حوت با ستاره های ریز آن ، از زمان های باستانی در منطقه الورج ، نماینده ماهی در آسمان بوده است . یونانی ها و رومی ها آن را رب النوع عشق و شهرت می دانستند که با پسرش به نام ارش از چنگال هیولای تیفون فرار و پس به نهری جهیده و به ماهی تبدیل شده اند و سپس شنا کنان با دم های بهم گره خورده ی خود ، گریختند. 
زمان رسیدن به نصف النهار= 19 آبان 
در زمان حال حال خورشید در 23 اسفند تا 30 فروردین در این صورت فلکی جایی می گیرد. بنابراین در موقعی کع خورشید در اول فروردین از خط استوایی سماوی از جنوب به شمال حرکن می کند ، یعنی اولین روز بهار برای نیمکره شمالی که لحظه اعتدال بهاری را تشکیل می دهد.، خورشید درون این صورت فلکی جای گرفته است. 
علاقه مندان به دیدن این صورت فلکی می توانند در تاریخ معین شده یه سری به کره شمالی بزنند. 

2) دلو ( ریزنده ی آب )


یکی دیگر از صورت های فلکی دایرة الروج دلو می باشد که شکلی است باستانی در آسمان و تحت نام های گوناگون شناخته می شود . این صورت فلکی نمایشگر مرد یا پسری است که از کوزه ای آب می ریزد . در بسیاری از اسطوره ها و افسانه ها ، از جمله افسانه ی سومری ، این چهره گویایی سیل و طوفانی جهانی ، پیش از داستان سیل کتاب مقدس بوده است. 

3) سنبله (دوشیزه) 

 سنبله تنها چهره زنانه در منطقه الورج بوده و یکی از قدیمی ترین و مشخص ترین صورت فلکی آسمان است ، ضمن اینکه نام تعدادی از خدایان اساطیری مونث را در خود دارد. سنبله یک صورت فلکی عظیم و دومین صورت فلکی در آسمان از نظر بزرگی است. خورشید در عبور سالانه خود در دایر ة الروج ، بیشترین زمان را در این ساعت می گذراند . تنها ستاره درخشان سنبله سماکّ اعزل می باشد .

با تشکر از خانم سارا ژون جهت آماده سازی مطلب فوق .
کلمات کلیدی :آموزش