کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۱۳

فضاپیمای کپلر به منظور کشف سیارات زمین گون دیگر، به مدت سه سال و نیم به بررسی بیش از 100 هزار ستاره شبیه به خورشید در محدوده صورت های فلکی دجاجه و شلیاق خواهد پرداخت.

 

فضاپیمای کپلر ناسا پنج شنبه ی گذشته به مقر پرتابش در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا منتقل شد و به زودی سفرش را برای جستجوی سیاراتی که مستعد میزبانی حیات هستند، آغاز می کند.

Image 

 

طبق برنامه، کپلر سوار بر موشک دلتا 2 در 15 اسفند ماه (پنج شنبه همین هفته) و در ساعت 7:48 بعد از ظهر به زمان اقیانوس آرامی (10:48 بهد از ظهر به وقت ساکنین نیمکره شرقی)  به فضا پرتاب خواهد شد. این اولین مأموریت با قابلیت شناسایی سیاراتی مشابه زمینی است. سیارات سنگی که به دور ستارگانی خورشید مانند، در یک ناحیه گرم جایی که آب مایع می تواند بر روی سطح باقی بماند می گردند. می دانیم که آب مایع برای شکل گیری حیات ضروری است.

 

«جان مورس»(Jon Morse)، سرپرست بخش اختر فیزیک مرکز ناسا در واشنگتن گفت: "کپلر  در تلاش های گسترده ی ناسا بخش مهمی را تشکیل می دهد تا در نهایت به کشف و بررسی سیاراتی که شرایط شبیه به زمین در آن ها موجود است، منجر شود". او همچنین افزود:"شمارش سیاره ای که کپلر انجام می دهد برای اطلاع از فراوانی سیارات هم اندازه ی زمین در کهکشان راه شیری و  برنامه ریزی مأموریت های آینده که به طور دقیق به تشخیص و شناخت چنین سیارتی پیرامون ستارگان می پردازند، بسیار مهم خواهد بود" .

 Image

این مأموریت به مدت سه سال و  نیم به بررسی بیش از 100 هزار ستاره ی شبیه به خورشید در ناحیه ی دجاجه-شلیاق در کهکشان راه شیری خواهد پرداخت. انتظار می رود که صدها سیاره ی هم اندازه ی زمین و یا بزرگتر در فواصل مختلف از ستاره های خود یافت شوند. اگر سیارات هم اندازه ی زمین در منطقه ی قابل سکونت زیاد باشند، کپلر می تواند تعداد بسیاری ار آن ها را پیدا کند. اگر این گونه سیارات نادر باشند، احتمال دارد کپلر هیچ سیاره ای پیدا نکند.

 

در نهایت این مأموریت اولین گام در جهت پاسخ به پرسش مطرح شده توسط یونانیان باستان، مبنی بر این که «آیا عوالم دیگری همانند عالم ما وجود دارد یا ما تنها هستیم؟» خواهد بود.

 Image

 تلسکوپ کپلر به طور ویژه برای افت تناوبی نور ستارگان که در اثر گذر سیارات از مقابل آنها ایجاد می شود، طراحی شده است. بعضی از سیستم های ستاره ای به گونه ای جهت گیری شده اند که از دید ناظر زمینی، سیارات از جلوی ستاره های آن ها عبور می کنند. همچنان که سیارات عبور می کنند، نور این ستاره ها به تدریج ضعیف می شود یا سو سو می زند.

 

کپلر می تواند ضعیف ترین چشمک ها را شناسایی کند و تغییرات در درخشندگی تنها 20 جز از هر یک میلیون چشمک را ثبت کند. برای دستیابی به این کیفیت، کپلر از بزرگ ترین دوربینی که تا کنون به فضا پرتاب شده است (دوربین 95 مگاپیکسلی به نام CCDs) استفاده خواهد کرد. جیمز فرانسونJames Franson) )، مدیر پروژه ی کپلر در آزمایشگاه پیش رانش جت در کالیفرنیا گفت: "اگر کپلر یک شهر کوچک روی زمین را در شب و در فضا بررسی می کرد، قادر بود سوسوی نور ایوان یک خانه را هنگام عبور شخصی از جلوی آن تشخیص دهد".
کلمات کلیدی :اطلاعیه