کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/٢٩

بار دیگر آسمان شب شاهد دو مقارنه‌ی زیبا و جذاب خواهد بود. مقارنه‌ی ماه و ستاره‌ای پرنور از یک طرف و از طرف دیگر مقارنه‌ی سیاره‌ای جلوه‌ای زیبا با آسمان شب خواهند بخشید.

 


در اولین ساعات بامداد چهارشنبه 30 بهمن در حدود ساعت 2 بامداد به زمان مرکزی ایران بعد از طلوع ستاره‌ی غول سرخ و از قدر 1 قلب‌العقرب، ماه نیز با فاصله‌ی 1.8 درجه‌ای از آن طلوع می‌کند. این در حالی است که ماه یک شبی از تربیع دوم خود را گذرانده و به سمت محاق در حال پیش‌روی است. این مقارنه‌ی باشکوه به ما یادآور می‌شود که اختفای ماه و قلب‌العقرب در اردیبهشت و مرداد‌ماه سال آینده مهمان آسمان شب ایران خواهد بود.

 

ولی این پایان ماجرای بامداد واپسین روز بهمن‌ماه نخواهد بود و دقایقی بعد از سپیده عطارد گریزپای را در آسمان شب خواهید یافت که خبر از مقارنه‌ای زیبا در آسمان صبحگاهی می‌دهد. آری، دو سیاره‌ی همسایه یعنی مریخ و مشتری چسبیده به افق به دیدار یکدیگر شتافته‌اند تا بزمی را در آسمان تدارک ببینند. این در حالی است که فاصله‌ی این دو سیاره 0.6 درجه از یکدیگر است و می‌توانید امیدوار باشد که در یک میدان دید مناسب هر دو سیاره را درون تصویر خود نظاره‌گر باشید.

 

 

روزهای آینده عطارد نیز به دیدار مشتری می‌شتابد و از طرف دیگر ماه نیز با ورود به این جمع مناظر باشکوهی را به این اجتماع سیاره‌ای خواهد بخشید.

 

منبع : سراجی - ماهنامه نجوم
کلمات کلیدی :اطلاعیه