کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۸

محققان در آزمایشگاه علوم فضایی برکلی دانشگاه کالیفرنیا موفق به ردیابی یک دنباله دار در حالی که به خورشید نزدیک می‌گردید شدند و مکان تقریبی برخورد آن را با خورشید تخمین زدند.

 

سرپرست این  تیم تحقیقاتی، کلیر رفتری، چنین می‌گوید: ما معتقدیم  برای نخستین بار است، که  یک دنباله دار این طور به تاج خورشید نزدیک شده است. گفتنی است که حرکت در نزدیکی سطح خورشید با توجه به روشنایی فوق‌العاده زیاد صفحه خورشیدی بسیار نادر می‌باشد. ظاهراً این دنباله دار، از تاج خورشید به سلامت عبور کرده و در فام سپهر در دمای 000,100 درجه کلوین تبخیر شده است.

محققان موفق به یافتن یک مسیر عبور کوتاه فقط در چند هزار کیلومتری بالای سطح خورشید و در دمای میلیونی تاج خورشید و صد هزار درجه‌ای فام سپهر شدند که چیزی حدود 6 دقیقه دوام داشته.

آنها با توجه به دم نسبتا کوتاه (طول تقریبا 3 میلیون کیلومتر)، بر این باورند که این دنباله‌دار حاوی عناصر سنگین تری میباشد که به سرعت و سھولت تبخیر نشده است. این موضوع ھمچنین می‌تواند توضیح خوبی برای سلامت آن در عبور از بادھای قدرتمند خورشیدی در دمای بسیار بالا و نفوذ به اعماق فام سپهر قبل از تبخیر آن باشد.

 
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی