کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٥

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از ستاره شناسان بین المللی به سرپرستی محققان دانشگاه فلوریدا با کمک رادیوتلسکوپ CSIRO موفق شدند توده ای را کشف کنند که بیشتر آن از گاز هیدروژن و گرد و غباری تشکیل شده است که برای تشکیل یک جرم ستاره ای بسیار عظیم درحال فروپاشی در روی خود هستند.


این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: 'ستارگان عظیم، کمیاب هستند چرا که تنها یک بخش کوچک از تمام ستارگان را به خود اختصاص داده اند. این ستارگان در ادامه فروپاشی توده های گازی بی نهایت حجیم تشکیل می شوند. زمانی که توده ها ابعاد کوچکتری داشته باشند احتمال تشکیل ستارگان بزرگ بسیار محدود می شود.'

مناطقی از فضا که در آنها این ستارگان عظیم تشکیل می شوند بسیار محدود و دور هستند و در بیشتر موارد در فاصله هزار سال نوری یا بیشتر قرار دارند به همین دلیل رصد آنها بسیار دشوار است.


 اکنون این دانشمندان با کمک رادیوتلسکوپ 22 متری CSIRO در نزدیکی 'کونابارابران' در نیوولز جنوبی واقع در استرالیا و در پی بررسی 200 جرم آسمانی از این نوع موفق شدند یک توده حجیم را پیدا کنند.
بیشتر این توده از هیدروژن گازی و گرد و غباری به قطر سه یا چند سال نوری تشکیل شده است. این گازها و گرد و غبار درحال فروپاشی بر روی خود هستند و احتمالا به زودی یک جرم ستاره ای عظیم را می سازند.


این توده گازی که با شناسه BYF73 نامگذاری شده است در فاصله حدود 8 هزار سال نوری از زمین و در صورت فلکی 'جوء جوء' در آسمان جنوبی قرار دارد.
کلمات کلیدی :اکتشافات نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤

اخترشناسان به تازگی توانستند با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، منظومه ای فراخورشیدی را به همراه سیاره ای با دنباله ای در اطراف آن کشف کنند.

 

شاید همه ی ما بارها و بارها اصطلاح غلط ستاره ی دنباله دار را از زبان مردم عوام که آشنایی چندانی با نجوم و آسمان ندارند شنیده باشیم و مدام آن ها را گوشزد به اشتباهشان کنیم، اما اکنون لغتی پا به میدان می گذارد که اتفاقا اصطلاحی درست و کاملا حقیقی است.

تلسکوپ فضایی هابل توانست با استفاده از ابزار قدرتمند طیف نگاری خود موسوم به (STIS) و همچنین طی رصدهای مداوم بر روی منظومه ای فراخورشیدی، وجود سیاره ای به همراه دنباله ی عظیمی در اطراف آن را آشکار کند.

 

Image

 نمای خیالی از سیاره HD 209458b به همراه دنباله ای زیبا در کنار ستاره مادر

 

سیاره ی غول پیکر HD209458B سیاره ای گازی و مشتری مانند می باشد که در فاصله ی 153 سال نوری از زمین قرار گرفته است. این سیاره به شدت در دام نیروی گرانش ستاره منظومه ی خود گیر افتاده است. به این ترتیب به ناچار در فاصله ی بسیار نزدیکی از ستاره ی خود قرار گرفته است و همین امر سبب شده تا دمای جو این سیاره تا بیش از 1100 درجه ی سانتیگراد (2000 درجه فارنهایت) بالا بیاید.

همچنین چنین مدار نزدیکی نشان می دهد که این سیاره ی گازی عظیم، تحت سلطه ی نیروهای شدید از جمله بادهای ستاره ای عظیم ازسوی ستاره ی میزبان قرار گرفته که طبق گفته ی کارشناسان همین نیروهای شدید، عامل اصلی ایجاد دنباله ی آن است.

این غول گازی روزانه بیش از 36 هزار کیلوگرم از جرم خود را از دست می دهد که تصور می شود تبخیر این سیاره توسط همان بادهای شدید خورشیدی صورت می گیرد و منجر به ایجاد دنباله ای در پشت آن می شود.

قطعا با تبخیرهای عظیمی که از این سیاره صورت می گیرد، به زودی سیاره ی HD209458B تمام جرم خود را از دست می دهد و به مرور زمان ناپدید می گردد، اما باز هم طبق محاسبات تا تبخیر کامل سیاره، بیش از یک تریلیون سال وقت باقی است.

جالب است بدانید این سیاره آنقدر به ستاره ی خود نزدیک است که با سرعت سرسام آوری به دور آن می گردد و هربار چرخش کامل آن به دور ستاره ی مادر حدود 3.5 روز به طول می انجامد.

برای درک بهتر این مقیاس را با مدت زمانی که نخستین سیاره ی منظومه ی شمسی ما عطارد یا تیر طول می کشد تا یک دور کامل به دور خورشید بگردد مقایسه کنید که حدود 88 روز است و همچنین یک دور چرخش کامل زمین به دور خورشید حدود 365 روز است.
کلمات کلیدی :اکتشافات نجومی