کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢۸

اردیبهشت 89 -به گزارش خبرگزاری مهر، سه پرواز دیگر شاتلها باقی مانده است و آژانس فضایی آمریکا در نظر داشت با اجرای ماموریت نهایی توسط شاتل دیسکاوری در 30 سپتامبر 2010 به منظور تکمیل تجهیزات ایستگاه به برنامه شاتلهای خود پایان ببخشد.

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2009/08/464563_orig.jpg


زمان این ماموریت اکنون با ماموریت انتقال طیف سنج مغناطیسی آلفا، AMS، توسط شاتل اندیور جلوتر افتاده است. ناسا اعلام کرد اکنون آشکار است که اندیور بر طبق برنامه ماه جولای خود پرواز نخواهد کرد. برنامه انتقال AMS، که با هدف مطالعه بر روی ضد ماده و دیگر فرمهای ناشناخته ماده طراحی شده است در ماه جولای تعیین شده بود اما با طرح پیشنهادی دولت اوباما برای افزایش طول عمر ایستگاه فضایی تا سال 2020 دانشمندان تصمیم گرفتند مغناطیس برودتی این ردیاب را که در حالت عادی سه سال دوام داشت به گونه ای تغییر دهند که از 10 تا 18 سال دوام پیدا کند.

 


طی هفته جاری قرار است AMS به سرن رفته و تغییرات مورد نیاز در آن انجام گیرد تا به این شکل طول عمر آن در فضا افزایش پیدا کند. تاخیر در پرواز آخر شاتلهای ناسا باعث خواهد شد 6 تا 8 هزار کارگر پایگاه فضایی کندی به مدتی کوتاه از کار خود تعلیق شوند.

 


بودجه درخواستی اوباما برای ناسا که هنوز در انتظار تصویب مجلس بسر می برد در حدود 600 میلیون دلار است تا ناسا بتواند برنامه شاتلهای خود را تا انتهای سال ادامه داده و در صورت نیاز با تعویقهای ناشی از اختلالات فنی یا نامناسب بودن شرایط جوی انطباق پیدا کند.

 


بر اساس گزارش تلگراف، تغییر در برنامه پایان فعالیت شاتلها تغییری در آخرین پرواز شاتل آتلانتیس که در تاریخ 14 می 2010 به منظور انتقال سکوی توقف روسها به ایستگاه انجام می گیرد به وجود نیاورده است.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٥

اگر یک جرم سماوی با اندازه ظاهری بزرگ‌تر از مقابل جسم دورتر عبور کند و باعث شود که برای مدتی آن جسم از دید ما پنهان شود، به این پدیده اصطلاحاً «اختفا» گفته می‌شود. معمول‌ترین اختفاها توسط ماه به وجود می آید. در روز یک‌شنبه 26 اردیبهشت، اختفای سیاره ناهید توسط ماه اتفاق می‌افتد. این اختفاء در شمال آفریقا، خاورمیانه و جنوب شرق آسیا قابل مشاهده است. این پدیده در بسیاری از مناطق یاد شده و از جمله کشورمان، در روشنایی روز رخ می‌دهد .حدود ساعت 13:45 با پنهان شدن ناهید در پشت لبه تاریک ماه، اختفاء شروع می‌شود. درخشندگی سیاره ناهید آن‌قدر زیاد است که با کمی دقت می‌توان آن را در روشنایی روز هم مشاهده کرد. بسته به موقعیت جغرافیایی شما، ممکن است این زمان چند دقیقه‌ای زودتر یا دیرتر اتفاق بیافتد.

Image 

برای مشاهده این پدیده، بهتر است با یک دوربین دوچشمی دقایقی زودتر به ماه نگاه کنید، تا سیاره زهره را در لبه ماه ببینید و آن را تعقیب کنید تا در پشت ماه مخفی شود. سعی کنید زمان دقیق اختفاء را یادداشت کنید.در هنگام رصد، طوری موضع‌گیری کنید تا از نگاه مستقیم به خورشید بپرهیزید. پس از آن برای مدتی (حدود یک ساعت و نیم) سیاره زهره در پشت ماه جابه جا می شود تا این که در ساعت 15:23 از سوی دیگر لبه ماه خارج‌ می شود.

چند ساعت پس از اختفاء، سیاره ناهید کمی از ماه فاصله می‌گیرد؛ بنابراین پس از غروب خورشید 26ام اردیبهشت می‌توانید شاهد مقارنه این دو جرم سماوی باشید. در ساعت 20:30 فاصله زاویه‌ای آنها از یکدیگر به حدود 2 درجه می‌رسد. درخشندگی آنها در کنار سرخی افق شامگاهی جلوه‌ای زیبا ایجاد خواهد کرد 
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱۸

گامی کوچک برای یک روبات و جهشی بزرگ برای فناوری فضایی: یک شرکت خصوصی ژاپنی تا پنج سال دیگر، نخستین روبات دوپای انسان‌نما را به تنها قمر زمین می‌فرستد تا پرچم ژاپن را در ما به اهتزاز درآورد.

 به نظر می‌رسد علاقه وافر ژاپنی‌ها به روبات‌ها محدود به زمین نمی‌شود ، چرا که آن‌ها تصمیم دارند تا سال 2015 / 1394یک روبات دو پا به ماه بفرستند. البته به نظر می‌رسد مهم‌ترین ماموریت این روبات دو پا تحقق بلندپروازی‌ها و جاه‌طلبی‌های دانشمندان این کشور باشد، چرا که به گفته سایت CrunchGear تنها ماموریت این روبات قرار دادن پرچم ژاپن روی سطح ماه خواهد بود.

 

 

به گزارش پاپ ساینس، قبلا نیز دولت ژاپن از برنامه‌های خود برای فرستادن یک روبات به سطح ماه تا سال 2020 / 1409 خبر داده بود. این کشور تصمیم دارد به فاصله یک دهه بعد از این رویداد، اولین فضانورد خود را نیز به ماه بفرستد. این عملیات قرار است توسط سازمان فعالیت‌های فضایی هیگاشیوساکا در اوزاکا (SOHLA) به انجام برسد.

 

سوهلا قبلا در سال 2009 / 1388 میکروماهواره مایدو-1 را به فضا فرستاده بود و بر همین اساس تصمیم دارد روبات دوپای خود را نیز مایدو-کان نام‌گذاری کند.

 

شش شرکت خصوصی که ائتلاف SOHLA را تشکیل داده‌اند، تصمیم دارند ده‌ونیم میلیون دلار برای ساخت مایدو-کان هزینه کنند . آن‌ها هم چنین از تخصص آژانس اکتشاف فضایی ژاپن (JAXA) نیز استفاده خواهند کرد . ژاکسا قبلا تصمیم به ساخت روبات‌های دوپا داشت ، اما در سال 2005 / 1384 برنامه‌های خود برای ساخت این روبات‌ها را لغو کرد و ساخت روبات‌های چرخ دار را جایگزین آن کرد.

شاید در صورت هم‌زمانی اجرای این دو پروژه مایدو-کان بتواند از روبات‌های سیار ساخت ژاکسا سواری رایگان بگیرد !

 

نیرویوکی یوشیدا یکی از اعضای هیئت مدیره سوهلا در این باره گفت : «روبات‌های انسان‌نما بسیار جالب هستند و همیشه باعث هیجان و شگفتی مردم می‌شوند. اما ما این بار امیدواریم بتوانیم روباتی بسازیم که رویای رفتن به ماه را محقق کند».

 

ژاپن همواره برای ساخت روبات‌های انسان‌نما و استفاده از توانایی‌های روبات‌ها طرفداران زیادی داشته است. روبات‌های ساخت این کشور انواع بسیار مختلفی از روبات‌های شبیه‌سازی شده موسوم به robo-clones گرفته تا روبات‌های کنترل شونده توسط ذهن Asimo را در بر می‌گیرند.

 

اما به نظر می‌رسد آخرین برنامه‌ها برای ساخت روبات‌های انسان نما و فرستادن آن به فضا بسیار عجیب‌تر از برنامه‌های گذشته باشد که شاید ارزش‌های زیادی برای جلب توجه‌ عمومی داشته باشد، اما از لحاظ علمی ارزش چندانی نداشته باشد و به همین دلیل در مورد اجرای آن تردیدهایی وجود دارد.

 

به هر حال اگر این ائتلاف خصوصی روی تصمیم خود پایبند باشد و روبات مایدو-کان را که قادر به حرکت روی سطح ناهموار ماه و آن هم روی دو پای خود است، بسازد؛ آن‌‌گاه می‌توان در مورد این تردیدها تجدیدنظر کرد. البته شاید این روبات ژاپنی بتواند درس‌ها و تجربیات خوبی برای نسخه بعدی روبات ساخت ناسا به نام Robonaut-2 به همراه داشته باشد که قرار است اولین انسان‌نمای ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱۸

فضاپیمای سویفت ناسا پس از 5 سال کار، برای تحقق اهداف برنامه ریزی شده اش، رکوردی بی نظیر را از خود به جای گذاشت.

 

این فضاپیما در نوامبر سال 2004 میلادی در مدار خود قرار گرفت و در طول این مدت بیش از آنچه که منجمان انتظار داشتند به آن ها اطلاعات داده است. برای مثال، تنها کافی است به دامنۀ اکتشافات این رصد خانۀ پرتو گاما شامل یک ابرنواختر تازه شکل گرفته در نزدیکی ما تا یک انفجار بسیار دورتر از ما اشاره کرد که در زمان اتفاق افتادن آن، جهان ما تنها 5 درصد از سن کنونی خودش را طی کرده بوده است.سویفت اصولاً بر روی انفجارهای پرتو گاما (GRBs) مطالعه می کند که بزرگترین و مرموزترین انفجار ها در کیهان هستند. در 24 فروردین ماه فاصله سنج این فضاپیما پانصدمین GRB خود را ثبت کرد تا رکورد جدیدی را به جای بگذارد. "از یک سو این تنها یک عدد است و از سوی دیگر این یک رکورد چشمگیر است. "  این را نیل جرلس سرپرست محققین سویفت در مرکز فضایی گادرد ناسا گفت و اضافه کرد: " هر انفجار یک تکۀ جدید پازل را می چیند و یک تصویر واضح تر را پدیدار می کند."

پانصدمین انفجار کشف شده توسط سویفت، به طور رسمی با نام GRB 100413B شناخته می شود. این انفجار در صورت فلکی ذات الکرسی قرار دارد و به صورت یک واپاشی طولانی – یک نوع از انفجار های پرتوی گاما که معمولاً با مرگ یک ستارۀ بسیار پرجرم همراه است-  اتفاق افتاده است. این انفجار توسط تحلیلگر دادۀ نصب شده بر روی "تلسکوپ هشدار دهندۀ انفجار" فضاپیما (BAT) شناسایی نشد و همین امر باعث متوقف شدن (BAT) پس از 18 ثانیه از وقوع انفجار و حرکت سریع سویفت برای یک برنامه ریزی فوری شد. در عوض انفجار GRB 100413B  زمانی پیدا شد که دیوید پالمر، یک اخترفیزیکدان از آزمایشگاه ملی لُس آلمُس، کمی بعد، داده ها را تحلیل کرد. جودیت راکیوزین کسی که آن روز هماهنگ کنندۀ رصد های انفجار بود از طرف گادرد ناسا می گوید: " تیم BAT مرتباً در میان داده هایی که یک مرتبه از (پس زمینه) ظاهر می شوند کاوش می کنند و انفجار های بسیار ضعیف مثل این انفجار که کمی بیشتر نیاز به مراقبت های مخصوص داشت را پیدا می کنند."

 

 کارهای اصلی سویفت عبارت است از: به سرعت متمرکز شدن بر روی هر انفجار پرتوی گاما، گزارش دقیق حالتش به طوری که دیگران سریعاً بتوانند رصد های تعقیبیش را هدایت کنند، و پس از آن  استفاده از تلسکوپ های اشعۀ ایکس و فرابنفش/مرئیش برای بررسی بر روی انفجار است.  اما فعالیت های آن بسیار بیش از این است:  تطبیق دادن بررسی های فرابنفش از ستارگان ناگهان منفجر شده، بازبینی مرتب سیاهچاله ها و ستاره های نترونی برای نوسانات تابش های پر انرژی، و نقشه برداری توسط اشعه ایکس از کل آسمان در یک دورۀ طولانی. در ساخت و هدایت سویفت حدود 5 کشور شرکت داشته اند که شامل: آمریکا ( مرکز پرواز های فضایی گادرد ناسا، آزمایشگاه ملی لُس آلمُس، دینامیک عمومی گیلبرت)، انگلیس ( دانشگاه لیسستر، آزمایشگاه علمی فضایی مولارد)، ایتالیا (رصدخانۀ بررا، آژانس فضایی ایتالیا)، آلمان و ژاپن می شود.GRB ها کی کشف شدند؟انفجار های پرتوی گاما برای اولین بار در سال 1967 میلادی توسط یک ماهوارۀ غیر محرمانۀ نظامی که برای نظارت بر روی آزمایش های هسته ای سازمان های مخفی طراحی شده بود، کشف شد. اولین رصد ها نیازمند تحلیل های گسترده ای بود تا یقین حاصل شود که این انفجار ها واقعاً از خارج از منظومه شمسی منشأ می گیرند؛ برای همین اخبار مرتبط با انفجار ها و تحلیل ها تا سال 1973 میلادی منتشر نشدند.  ولی پس از آن دانشمندان بسیار مسرانه تحقیقان خود را بر روی این انفجار ها آغاز کردند.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۸

سازمان ناسا با توجه به 20 سالگی تلسکوپ هابل تلسکوپی که با تصاویر خود توانسته است دیدگاه انسان را نسبت به جهان هستی متحول سازد کتابی از مجموعه تصاویر فضایی این تلسکوپ را ارائه می کند.

به طور قطع می توان گفت تلسکوپ فضایی هابل طی دو دهه ای که از زمان پرتابش به فضا می گذرد توانسته است دیدگاه بشر را نسبت به جهان و درک انسانها را نسبت به دنیای اطراف خود متحول سازد. توصیفی که همیشه درباره این تلسکوپ دوست داشتنی عنوان شده است.

اکنون به منظور بزرگداشت 20 سالگی هابل، دانشمندان در ناسا تاثیرگذارترین و مهمترین تصاویری که این تلسکوپ در طول این دو دهه به ثبت رسانده است را انتخاب کرده اند تا در 20 سالگی هابل به عنوان برترین دستاوردهای آن ارائه کنند.

ابرهای عظیم غبارهای کیهانی که زادگاه ستارگان به شمار می روند، انفجار و رها شدن نور در هنگام مرگ ستاره ها، ساختار زیبای کهکشانها و حتی سیاره های جدید در بخشهای دور افتاده منظومه خورشیدی از جمله تصاویر برتر هابل به شمار می روند. ناسا این تصاویر را در قالب کتابی با عنوان "هابل، سفری از میان فضا و زمان" منتشر می کند.

ناسا همچنین در این کتاب نحوه ساخت و تکمیل این تلسکوپ ارزشمند را که هزینه ای برابر 10 بیلیون دلار صرف ساختن، پرتاب و حفظ آن شده است نمایش می دهد.

"اد ویلر" معاون هیئت مدیره ماموریتهای علمی ناسا در باره این کتاب می گوید:" این کتاب نمونه هایی از 20 سال اکتشافات ناسا که توانسته اند برای همیشه دیدگاه انسان را نسبت به جهان هستی و مکانی که در آن زندگی می کنیم را متحول سازد را ارائه می کند."

به گفته وی ارتقا دادن تجهیزات هابل در ماه می سال 2009 به تلسکوپ این امکان را داده است تا بتواند به تصویربرداری از صحنه های پر اهمیت ادامه دهد. هابل در تاریخ 24 آوریل 1990 با کمک شاتل فضایی دیسکاوری که در حال حاضر در ایستگاه بین المللی فضایی به سر می برد، به فضا رفت.

اولین تصویری که توسط هابل به زمین فرستاده شده بود تصویری با وضوح پایین و سفید و سیاه از ستارگان بود که در 20 می 1990 به زمین ارسال شد. این تصویر نشان داد آینه تلسکوپ فضایی به شیوه ای نادرست تولید شده است و به همین دلیل تصاویر را به شکل ناواضح نمایش می دهد.

به گزارش مهر، ناسا در سال 1993 مجبور به آغاز ماموریتی به منظور تعمیر آینه هابل شد تا بتواند وضوح نامناسب تصاویر را به آن بازگرداند. از آن تاریخ به بعد پنج ماموریت تعمیری دیگر به سوی هابل انجام گرفت و اکنون انتظار می رود این تلسکوپ تا سال 2014 و تا زمانی که جایگزین آن، جیمز وب به فضا پرتاب شود به فعالیت خود ادامه دهد.

این تلسکوپ که به منظور بزرگداشت ادوین هابل اختر شناس آمریکایی، هابل نامگذاری شده است از زمان آغاز ماموریت به دلیل نقص زودهنگام و هزینه های بالایی که در بر داشت انتقادات شدیدی را برانگیخت. اما با این حال این تلسکوپ توانسته است پاسخ سئوالات حیاتی مانند سن جهان هستی، نحوه شکل گیری سیاره ها و نحوه فعالیتهای سیاهچاله های فضایی در مرکز کهکشانها را ارائه کند.

در میان تاثیرگذارترین تصاویری که این تلسکوپ در اختیار انسانها قرار داده است تصویر "ستونهای خلقت" در سحابی عقاب است. در این تصویر برجهای گازهای سرد و غبارهای رنگارنگ در ارتفاعی برابر 57 تریلیون مایل دیده می شوند که زادگاه ستاره های جدید به شمار می روند.

هابل در عین حال ساختار عجیب بسیاری از ستاره های نادر مانند "اتا کارینا" سیستم ستاره ای 100 بار بزرگتر و میلیونها بار درخشانتر از سیستم ستاره ای خورشید را آشکار کرده است. در عین حال دانشمندان با کمک گرفتن از هابل توانسته اند برخی از ویرانگرترین نیروهای جهان هستی را مشاهده کنند. برخورد کهکشانها و ترکیب آنها با یکدیگر، انرژی آزاد شده از این فرایند و ستارگانی که تحت تاثیر انرژی آزاد شده از این فرایند متولد می شوند پدیده های زیبایی به شمار می روند که هابل در مصور ساختن آنها برای انسان نقشی کلیدی به عهده داشته است.

"لرد ریس" پروفسور اختر شناسی دانشگاه کمبریج معتقد است هابل در جهان علم مشارکتی فراتر از تصور داشته است و در کنار آن توانسته است تصورات و تخیلات عام را نسبت به اخترشناسی برانگیزد. به گفته وی با توجه به دستاوردهای این تلسکوپ بدون تردید هابل یکی از تاثیرگذارترین تلسکوپهایی است که تا به حال ساخته شده و از اهمیتی ویژه  برخوردار است. هابل در عین حال یکی از گرانقیمت ترین تلسکوپهای فضایی نیز به شمار می رود.

"ریس" وضوح بالای تصاویر هابل را یکی از موفقیتهای این تلسکوپ عنوان می کند. به گفته وی تصاویری که توانسته اند صدها کهکشان را در دورافتاده ترین نقاط جهان هستی بیابند تنها یکی از دستاوردهای هابل به شمار می روند.

بر اساس گزارش تلگراف، "ری ویلارد" از موسسه علوم تلسکوپهای فضایی در بالتیمور نیز معتقد است هابل چشم اندازی از جهان به ما بخشیده است که در گذشته هرگز قادر به دیدن آن نبودیم. وی معتقد است تصاویر نجومی که هابل در اختیار دانشمندان قرار داده است، علاوه بر اطلاعات علمی توانسته است امکان برقراری ارتباط میان علم نجوم و عموم مردم را به شیوه ای متفاوت فراهم آورد.
کلمات کلیدی :اکتشافات نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۸

ده هفته پس از پرتاب، رصدخانه دینامیک خورشید خورشیدی ناسا چشمان خود را به روی خورشید گشود و برای نخستین بار، جزئیات زندگی تنها ستاره منظومه شمسی را در حالت واقعی به تصویر کشید. فیلم و تصاویر منتشرشده از ناسا را در ادامه ببینید.

حلقه‌های آتشین از گازهای یونیزه که از سطح خورشید فوران می‌کنند، مهم‌ترین رویدادی است که در نخستین فیلم گرفته شده از خورشید مشخص شده است. این برای نخستین بار است که دانشمندان می‌توانند جزئیات فرایندهای خورشید و تغییرات میدان مغناطیسی آن‌را در هر لحظه ثبت کنند و شرایط این ستاره را با دقت بهتری پیش‌بینی کنند.

 

 تا پیش از این، ماهواره‌ها و رصدخانه‌های خورشیدی فراوانی به فضا ارسال شده بود، اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانستند هم‌زمان، تمام سطح خورشید را با دقت دلخواه رصد کنند. این درحالی است که رصدخانه دینامیک خورشیدی 808 میلیون دلاری یا اِس.دی.او هر 10 ثانیه یک بار، چهار تصویر بسیار پرکیفیت در چهار طول‌موج مختلف از سطح خورشید می‌گیرد و آن‌ها را با سرعت 130 مگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند. از ترکیب این حجم عظیم اطلاعات، فیلمی با استاندارد کیفیت IMAX آماده می‌شود که زندگی لحظه به لحظه خورشید را طی پنج سال آینده به تصویر می‌کشد.

 

 

یکی از ابزارهای علمی اس.دی.او، مجموعه تصویربرداری اتمسفری، اِی.آی.اِی است که از 4 تلسکوپ برای مطالعه سطح و جو خورشید استفاده می‌کند. اِی.آی.اِی توانسته حلقه‌ای عظیم از گازهای داغ را ثبت کند که به بیرون پرتاب می‌شود. این پدیده که زبانه خورشیدی نام دارد، در اثر میدان‌های مغناطیسی خورشید ایجاد می‌شود که منشا و رفتار آن‌ها هنوز به خوبی درک نشده است.

 

اگر نمیتوانید فیلم زیر را ببینید، اینجا را کلیک کنید. توجه کنید فرمت این فیلم MOV و حجم آن 40 مگابایت است.

 

 

 

آزادسازی انرژی
اس.دی.او هم‌چنین توانسته است مناطق دیگری را روی خورشید شناسایی کند که مقدار زیادی انرژی از آن‌ها آزاد می‌شود. ابزار اچ.ام.آی یا تصویربرداری مغناطیسی و لرزه‌سنجی نام دارد، توانسته شراره‌های خورشیدی را در سطح این ستاره شناسایی کند که در فیلم به نمایش درآمده از سوی ناسا، همان نقطه درخشانی است که در بخش بالا-چپ خورشید واقع شده است.

 

                             

 

به دنبال این شراره، موجی از انرژی و ماده به بیرون آزاد می‌شود که مواد لایه‌های بیرونی جو خورشید را داغ می‌کند و آن‌ها را در حجم وسیعی به بیرون پرتاب می‌کند. در این رویداد که فوران مواد تاج، سی.اِم.ای نامیده می‌شود، اگر این مواد در مسیر زمین قرار بگیرند، می‌توانند به راحتی ماهواره‌ها را از کار بیاندازند، فضانوردان خارج از ایستگاه فضایی را با خطر مرگ روبرو کنند و شبکه‌های مخابراتی و انتقال برق را در عرض‌های شمالی زمین با اختلال شدید روبرو کنند. البته ورود آن‌ها به میدان مغناطیسی زمین، پدیده زیبای شفق قطبی را در مناطق قطبی به همراه خواهد داشت. (اگر نمی توانید فیلم زیر را ببینید، اینجا را کلیک کنید. توجه داشته باشید حجم این فیلم 20 مگابایت و فرمت آن MOV است)

در این رویداد که 30 ثانیه طول کشیده، ماده فراوانی به اندازه گنجایش رودخانه می‌سی‌سی‌پی آزاد شده که با سرعت یک‌ونیم میلیون کیلومتر در هر ساعت به سوی زمین حرکت می‌کند. این سرعت در مقایسه با سرعت نور، خیلی زیاد نیست و به همین دلیل، دانشمندان همیشه خورشید را زیر نظر دارند تا اگر وقوع این پدیده را دیدند، از فاصله زمانی صد ساعته (تقریبا 4 روزه) برای رسیدن این طوفان خورشیدی به زمین استفاده کنند و ماهواره‌ها، شبکه‌های ارتباطی و فضانوردان را در شرایط ایمنی قرار دهند.

 

اِی.آی.اِی این فوران را در محدوده‌ای از طول‌موج‌ها مشاهده کرد که متناظر با محدوده‌های دمایی از 80هزار تا 10 میلیون درجه سانتی گراد است و در فیلم منتشرشده از سوی ناسا با رنگ‌های مختلف به نمایش درآمده است. با انتشار موج در سطح خورشید، می‌توان تغییرات رنگ را دید که نشان می‌دهد گاز به سرعت داغ می‌شود.

 

برای مشاهده تصاویر و دانلود فیلم‌های پرکیفیت منتشرشده، به وبگاه خبری ناسا مراجعه کنید.

 

منبع : خبر آنلاین
کلمات کلیدی :اکتشافات نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۳

پوستر همایش

در تاریخ 22 اردیبهشت 89 آخرین جلسه کانون نجوم دبیرستان مهرنامی ( راز آسمان )  با حضور اعضا و مهمانان محترمی از پژوهش سرای صدرا و گروه فیزیک منطقه 8 برگزار خواهد شد .

 

ریز برنامه همایش به شرح زیر بود :

1-     قرآن و سرود جمهوری اسلامی

2-     خوش آمد گویی به مهمانان

3-     گزارش فعالیت سالیانه کانون در سال 89-88

4-     سخنرانی نجومی

5-     پرسش و پاسخ با حضور سخنران

6-      پذیرایی

7-     گزارش فعالیت های کانون در سطح اینترنت

8-     معرفی و آموزش نرم افزار آسمان پرستاره
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢

روز جهانی نجوم در ایران در تاریخ 3 اردیبهشت 89 برگزار خواهد شد .

گروههای نجومی در سراسر تهران برنامه هایی را تدارک دیده اند که خلاصه این برنامه ها عبارتند از :

شبی کم نظیر در ارتفاعات تهران با آسمان شبدر همین راستا، علاقه مندان به نجوم فعال در مرکز علوم و ستاره شناسی شهر تهران، انجمن نجوم موسسه تبیان، گروهی از فعالان دانشگاه علوم و تحقیقات و گروه نجومی آسمان برنامه های متنوعی را در این شب برای استفاده عموم مردم در نظر گرفته اند که رئوس آن را به شرح ذیل است.مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

1 سخنرانی ها و همایش های علمی با موضوعات جذاب
سحابی ها
عالم اولیه
ابزارآلات نجومی رصد خانه مراغه
ابعاد عالم
دروازه نجوم
زندگی در فضا
و ...


2 غرفه های متنوع علمی 
تشریح ابزارآلات باستانی نجوم
رویت هلال ماه
تعیین سن و وزن در سیارات
ستاره ها و صورت های فلکی
ساخت ساعت آفتابی
نجوم و کودکان
انرژی خورشیدی
حیات فرازمینی
2012پایان دوران؟؟
مسابقه پیام کوتاه با جوایز ویژه
ایستگاه بلوتوث
و ...


3 نمایش ها
نمایش مشاهیر نجوم جهان
نمایش مناظره بین بطلمیوس و کپرنیک
حضور منجمان بزرگ تاریخ بین بازدید کنندگان!  
و پاسخ گویی به سوالات آن ها


4 رصد شب و روز رصد با استفاده از تلسکوپ های مجهز و دوربین دوچشمی و رصد اجرام سماوی در طول اجرای برنامه
5 جوایز اهدایی تبیان
کارت مشاهده آنلاین کیهان به نام Solaris
دوربین دو چشمی 
بسته ی نجومی اهدایی تبیان

زمان: جمعه 3/2/89 روز جمعه سوم اردیبهشت ماه از ساعت 14 الی 22
مکان: تهران - میدان قدس - سه راه دزاشیب - خیابان عمار - کوی عرفات - مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

 

 

کتابخانه حسینیه ارشاد میزبان هفته نجوم

بر اساس سیاست شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از امسال این شاخه برنامه متمرکزی را برای مناسبت های عمومی برگزار نخواهد کرد. تجربه سالها برگزاری موفق برنامه های عمومی اینک جامعه نجوم آماتوری ایران و علاقمندان به ترویج علم را به جایی رسانده است که خود گروهها به طور مستقل امکان برگزاری مراسم مختلف را داشته باشند. شاخه آماتوری نیز اینک علاوه بر حمایت از همه این برنامه ها و در اختیار قرار دادن امکانات خود، نقش هماهنگی و اطلاع رسانی در این خصوص را بر عهده دارد.
امسال در تهران در کنار گروه های مختلفی که به برگزاری برنامه های گوناگون می پردازند مجموعه فرهنگی حسینیه ارشاد نیز برنامه هایی را در هفته نجوم برگزار می کند. نمایشگاه جهان در شب TWAN ، نمایشگاه از زمین تا آسمان د رکنار مجموعه ای از سخنرانی ها و برنامه های عمومی و رصد عمومی از سوی مدیران این مجموعه برای روز نجوم تدارک دیده شده است.
حسینیه ارشاد یکی از مراکز فرهنگی مهم تهران است که بخشی از تاریخ معاصر ایران در آن شکل گرفت برنامه هایی که با محوریت شهید مطهری و بعدها با سخنرانی های خیره کننده دکتر علی شریعتی در این مکان برگزار می شد نقشی مهم در شکل گیری جریان های فکری جدید در ایران داشت.
حسینیه ارشاد در خیابان شریعتی تهران واقع است و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر از این برنامه می توانند با این مرکز فرهنگی با تلفن کتابخانه حسینیه ارشاد 22866465 تماس حاصل کنند.

 

برنامه های رصدخانه ی زعفرانیه


روز 3 اردیبهشت 1389 از ساعت 14 تا 21 در رصد خانه ی زعفرانیه برنامه های
روز نجوم در 23 غرفه ،12 سخنرانی و گروهی از برنامه های دیگر اجرا می
شود. غرفه ی مخصوص کودک و نیز نقالی نجومی هم از برنامه های دیگری است
که در رصد خانه اجرا می شود. غرفه های ما شامل موضوعات متنوعی است که
برخی از آنها شامل کج فهمی های نجومی ،عکاسی از آسمان ،ساعت های آفتابی و
...از آن جمله اند. نمایش ها و سخنرانی های متنوع به علاوه ی رصد
آسمان(خورشید در روز و زهره و ماه و زحل در شب)از برنامه های ارزشمند ما
خواهد بود.
پس از پایان برنامه برنامه ی کیک روز نجوم که خاص این رصد خانه و اعضای
آن است همچون 10 سال گذشته برگزار می شود.

زمان : جمعه 3 اردی بهشت 1389 از 14 تا 21
مکان:خیابان ولی عصر- نرسیده به تجریش - خیابان زعفرانیه - پارک
زعفرانیه-رصدخانه زعفرانیه
تلفن 22752167 و 2275 2626
ورود برای همه ی علاقمندان آزاد و رایگان است

 

 

پایگاه تلوزیونی آسمان شب در روز نجوم

روابط عمومی برنامه تلوزیونی آسمان شب اعلام کرد،‌ این برنامه تلوزیونی در روز جهانی نجوم با استقرار پایگاه خود در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران به پوشش اخبار این روز در تهران و سایر نقاط کشور خواهد پرداخت.

آسمان شب در این روز در میان پخش برنامه های شبکه چهار سیما به ارائه گزارش و اخبار روز نجوم خواهد پرداخت . بنا بر این اعلام در عین حال شبکه 4 سیما نیز در این روز سعی خواهد داشت تا تم برنامه های خود را منطق با برنامه های نجومی ارایه کند.
برنامه آسمان شب یکی از پایدار ترین برنامه های علمی در کشورمان به شمار می رود که اتفاقا آغاز آن نیز همراه با روز جهانی نجوم بود و اینک قریب به 1 دهه است که این برنامه سعی در آشنا کردن مخاطبانش با زیبایی های آسمان شب دارد.