کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦

به گزارش مهر، المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک (IOAA) مسابقه ای بین المللی در نجوم و اختر فیزیک است که در بین دانش آموزان دبیرستانی برگزار می شود. این مسابقه پیش از این میان دانش آموزان جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی برگزار می شده است.

در سال 1996 برای اولین بار المپیاد جهانی نجوم به شکل یک مسابقه بین المللی بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد و از آن تاریخ به بعد این المپیاد همه ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار شده است.

دومین دوره المپیاد در سال 1997 در روسیه و با حضور چهار کشور برگزار و سومین دوره آن در سال 1998 نیز در کشور روسیه برگزار شد. المپیاد چهارم نجوم در سال 1999 به میزبانی اوکراین و با حضور هفت تیم از کشورهای بلوک شرق اروپا برگزار شد.

در المپیاد پنجم در سال 2000 میلادی به میزبانی روسیه هشت تیم شرکت کردند و در سال بعد آن در دوره ششم المپیاد در سال 2001 ، 9 تیم از کشورهای جهان شرکت کردند.

المپیاد هفتم در سال 2002 باز هم به میزبانی روسیه و با حضور 12 تیم برگزار شد و سال بعد نیز المپیاد هشتم در سال 2003 با 14 تیم و به میزبانی سوئد برگزار شد. ایران در این دوره از المپیاد اولین حضور خود را در المپیاد جهانی نجوم تجربه کرد.

تیم دانش آموزان ایرانی از سال 2003 به بعد در تمام دوره های المپیاد جهانی نجوم شرکت کرده است.

المپیاد نهم در سال 2004 باز هم به میزبانی روسیه و با حضور 18 کشور برگزار شد. المپیاد دهم در سال 2005 برای اولین بار در آسیا برگزار شد و کشور چین میزبانی 15 کشور دنیا را برعهده داشت.

المپیاد یازدهم در سال 2006 به میزبانی کشور هند و با حضور 16 کشور برگزار شد و المپیاد دوازدهم نیز در سال 2007 به میزبانی کشور اوکراین و با حضور 22 کشور برگزار شد. در دوره دوازدهم تیم ملی جمهوری اسلامی با کسب 3 مدال طلا و 5 مدال نقره مقام اول جهان را در رده سنی 17 سال کسب کرد.

از دوره دوازدهم المپیاد جهانی نجوم، اساسنامه المپیاد جهانی دستخوش تغییراتی شد و موضوعاتی از جمله ویژگی های سنی دانش آموزان، نوع آزمونها و همچنین زبان رسمی المپیاد مشخص شد.

همزمان با دوره دوازدهم، اولین دوره جدید با عنوان المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک با قوانین جدید و به طور آزمایشی در کشور تایلند برگزار شد.

در این دوره نیز ایران در سال 2007 توانست با اعزام دو تیم به مسابقات به موفقیت دست یابد و یک مدال طلا و چهار مدال برنز کسب کند.

از سال 2008 کمیته بین المللی تصویب کرد المپیاد نجوم و اختر فیزیک به سبک نوین برگزار شود. از همین رو دومین دوره المپیاد نجوم اختر فیزیک در سال 2008 در کشور اندونزی و با حضور 24 کشور از جمله ایران در شهر باندونگ اندونزی برگزار شد.

در این سال با میزبانی ایران موافقت شد و سومین المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک در سال 2009 از 17 تا 26 اکتبر در تهران برگزار می شود.

مسابقه المپیاد نجوم و اختر فیزیک شامل سه امتحان است که امتحان اول به صورت تئوری و به شکل کتبی برگزار می شود. دانش آموزان باید 15 سوال کوتاه و 3 مسئله تشریحی را که در قالب موضوعاتی چون مکانیک سماوی، نجوم کروی و اخترفیزیک طراحی شده را پاسخ دهند. این امتحان معمولاً 60 درصد نمره کل را شامل می شود.

امتحان دوم هم به صورت کتبی بوده و موضوع آن تحلیل داده های نجومی است. در این آزمون داده های نجومی که از رصدهای واقعی بدست آمده در اختیار دانش آموزان شرکت کننده هر تیم قرار می گیرد تا آنها را تحلیل و در مورد نتیجه آن بحث کنند. امتحان تحلیل داده ها 30 درصد نمره را دارد.

امتحان سوم، امتحان رصد است. در این بخش همه دانش آموزان با استفاده از تلسکوپ و دوربین سی سی دی (CCD) آسمان را رصد می کنند و به سئوالاتی که در این زمینه پرسیده می شود، پاسخ می دهند. امتحان رصد معمولاً 10 درصد نمره نهایی را به خود اختصاص می دهد.

دانش آموزان در طول 10 روز برگزاری المپیاد علاوه بر شرکت در آزمونها در برنامه های جانبی و فوق برنامه نیز حضور دارند.

منبع : جام جم آنلاین
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۱

در تصاویر جدیدی که توسط رصدخانه فضایی هرشل گرفته شده است، بخش کوچکی از کهکشان راه شیری به چشم می‌خورد که تا کنون به این شکل مشاهده نشده.

به تازگی رصدخانه هرشل با کمک تصاویر همزمان دو دوربینSPIRE  (تصویرگر نورسنجی و طیفی) و  PACS(طیف سنج و دوربین آشکارساز نور) تصاویرخارق‌العاده‌ای از ماده بین ستاره‌ای در کهکشان ما تهیه کرده است. این عکسهای جدید،در نخستین آزمایش بکارگیری همزمان این دو ابزار گرفته شده است.

دوربین SPIRE به طول موج‌های بین 250 تا 500 میکرون (یعنی 500 الی 1000 برابر بلندتر از طول موج‌های مرئی) واکنش نشان می‌دهد.PACS  هم طول موج‌های بین 70 تا 170 میکرون را پوشش می دهد. این دو با هم تصاویری پر از جزئیات، با 5 رنگ فروسرخ مختلف را تهیه می‌کنند، که نه تنها باعث آشکار سازی مواد جدید در کهکشان می‌شود بلکه اطلاعات کاملی را در اختیار ستاره‌شناسان قرار می‌دهد. اطلاعاتی نظیر حجم مواد، تجمع مواد، دما، ساختار و اینکه آیا برخی از آنها باعث شکل‌گیری ستاره‌های جدید می‌شوند یا خیر. ستاره‌ها در محیط های سرد و متراکم شکل می‌گیرند و این تصاویر مرکب محل‌های تشکیل ستاره‌ها را نیز آشکار می‌کند. این مکان‌ها در تصاویری با یک رنگ فروسرخ یا تصاویری که در طول موج‌های کوچکتر از فروسرخ گرفته شده به‌سختی  قابل تشخیص است.

 

Image

این دوربین‌ها از فضایی به ابعاد 2×2 درجه (حدود 16 برابر اندازه قرص ماه از دید زمین) عکس می‌گیرند و مخزنی از مواد سرد را در پهنۀ کهکشان آشکار می‌کنند که قبلا در آن مکان آشفته به نظر می‌رسید. مادۀ بین ستاره‌ای در رشته‌ها و ریسمان‌های پر پیچ وخم ستاره‌های تازه متولد شده به هم پیوسته و متراکم می‌شود. شبکه‌ای پیچیده از ساختارهای رشته‌ای با ویژگی‌های شگفت انگیز می‌ببینیم، که نشان دهندۀ حلقه‌ای از رویدادهای مربوط به شکل‌گیری ستاره‌ها در همان زمان است که شبیه قطرات باران روی یک رشته است که در نور خورشید می‌درخشد.

از این پس هرشل جا‌یجای راه شیری را پیمایش خواهد کرد و پرده از رازهای شکل‌گیری ستاره‌ها بر خواهد  داشت.

«دیوید کلمن»(David Clements)، عضو تیمSPIRE  در بخش فیزیک دانشکدۀ امپریال لندن، گفت:" این تصاویر بیانگر این است کهSPIRE  وPACS  هماهنگی خوبی با هم دارند و این نه تنها در مطالعۀ کهکشان ما بلکه در مطالعات گسترده هرشل روی فرضیه‌های کهکشان کاربرد دارد".

منبع   ماهنامه نجوم   
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۸

در راستای تلاش دانشمندان برای اثبات وجود آب بر روی ماه، ساعاتی پیش مدارگرد LCREOSS ناسا با سرعت زیاد خود را به سطح ماه کوبید ...

 

مدارگرد LCROSS ناسا پس از گذشت چند دقیقه از رها کردن قطعه ای از سکوی راکت به سمت ماه خود را با سرعتی بالا به سطح ماه کوبید تا دانشمندان بر روی زمین بتوانند از میان توده خاک برخاسته از این کره وجود آب را بر روی ماه به اثبات برسانند.

قطعه راکت دو هزار و 200 کیلوگرمی در ابتدا با حفره ای در قطب جنوب ماه برخورد کرد و نتایج آن توسط مدارگرد LCROSS مورد بررسی قرار گرفت. به گفته دانشمندان کشف آب در این بررسی ها می تواند به عنوان یکی از بزرگترین کشف های جهان شناخته شود.

                                                 نصویری نزدیک از برخرود LCROSS با ماه (بر روی عکس کلیک کنید)

قطعه سکوی راکت که به همراه مدارگرد LCROSS در مدار زمین در حرکت بود در ساعت 4:30 صبح به وقت آمریکا با سرعتی دو برابر سرعت یک گلوله با ماه برخورد کرد. برخوردی که بر اساس محاسبات توده ای از خاک و غبار با حجم 350 تن را تا ارتفاع 10 کیلومتر به فضا پرتاب کرده است.

مدارگرد 79 میلیون دلاری LCROSS نیز چند دقیقه بعد و در پی قطعه راکت خود را به سطح حفره ای در قطب جنوب ماه کوبید و به عمر تحقیقاتی کوتاه مدت خود پایان داد. این مدارگرد به یک طیف سنج فروسرخ نزدیک، یک طیف سنج نور مرئی، دو دوربین فروسرخ، دو دوربین فروسرخ نزدیک، یک دوربین مرئی و یک تابش سنج مرئی مجهز بود.

بر اساس گزارش بی بی سی، این پایان زودهنگام باید آغازگر فصلی جدید از دانش بشر دربراه کره ماه باشد و دانشمندان در انتظارند با نابودی این مدارگرد، نشانه هایی قوی برای اثبات وجود آب در ماه به دست آورند.

 

توضیحاتی کامل با این مضمون در ادامه مطلب
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٦

ناسا موفق شد با کمک تلسکوپ فضایی اسپیتزر بزرگترین حلقه ای را که تاکنون در اطراف سیاره زحل دیده شده است کشف کند.
 

این حلقه در اطراف سیاره در مدار 27 درجه نسبت به حلقه اصلی و از یخ و ذرات گرد و غبار تشکیل شده است دمای جو آن نیز بسیار سرد و برابر 157- درجه سانتی گراد است.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "این حلقه در نور مرئی قابل مشاهده نیست به همین دلیل تاکنون موفق به کشف آن نشده بودیم اما اکنون تلکسوپ فضایی اسپیتزر موفق شد در طیف فروسرخ این حلقه را کشف کند."

Artist concept of the new Saturnian Ring. Image courtesy Anne Verbiscer

 

این حلقه از حدود فاصله 95/5 میلیون کیلومتری از سیاره زحل آغاز می شود و تا حدود 9/11 میلیون کیلومتری از سیاره امتداد می یابد. به گفته سیاره شناسان ناسا، این حلقه جدید بسیار گسترده است به طوریکه یک میلیارد زمین می تواند در آن قرار گیرد.

پیش از این 7 حلقه اصلی زحل کشف شده بود که به ترتیب از A تا E نامگذاری شده اند.
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۳

ستاره شناسان بین المللی به سرپرستی تیم موسسه ماکس پلانک آلمان با استفاده از تلسکوپ HESS (سیستم طیف نگار انرژی بالا) توانستند به اندازه گیریهای دقیقی از پرتوهای گامایی که از مرکز کهکشان NGC 253 ساطع می شوند دست یابند.

منشاء این پرتوهای پر انرژی منطقه ای بسیار نزدیک به مرکز کهکشان است. این منطقه محل تولد بیشترین تعداد ابرنواختر است.

Image 

فاصله این کهکشان 12 میلیون سال نوری است و یکی از نزدیکترین کهکشانهای مارپیچ به کهکشان راه شیری به شمار می رود. رصد این کهکشان در نور مرئی همانند رصد آن در طیف فراسرخ و طیف بسامدهای رادیویی است. منطقه مرکزی NGC 253 محل تولید تعداد زیادی ستاره است. این منطقه محتوی حجم بالایی از گرد و غبار و گازهای بین سیاره ای است.

ستاره های با جرم زیاد که در این منطقه متولد می شوند از سوخت هسته ای نسبتا سریع و متناوبی استفاده می کنند. فروپاشی هسته زمانی رخ می دهد که ستاره در انفجار نهایی خود را نابود کند. در این زمان یک ابرنواختر متولد می شود که نور آن میلیونها برابر بیشتر از نور خود ستاره است.

براساس گزارش ساینس اکسپرس، بین سالهای 2005 تا 2008 ستاره شناسان با استفاده از سیستم تلسکوپ HESS واقع در نامیبیا به مدت 119 ساعت پرتوهای گامایی با انرژی 220 میلیارد الکتروولت را رصد کردند و دریافتند که منبع این پرتوها مرکز کهکشان NGC 253 است.

اکنون این ستاره شناسان موفق شدند سرعت جریان پرتوهای گامایی را که از این منطقه NGC 253 ساطع می شوند اندازه گیری کنند و نشان دهند که سرعت این پرتوها هزار برابر بیشتر از سرعت پرتوهای گامای موجود در مرکز کهکشان راه شیری است.

همچنین منطقه مرکزی NGC 253 پنج برابر درخشانتر از نور پرتوهای گامای حاضر در بقیه قسمتهای هر دوی این کهکشانها است.

سیستم HESS که از چهار تلسکوپ تشکیل شده است از سال 2004 وارد عملیات شد. مساحت آینه هر یک از چهار تلسکوپ HESS برابر با 108 مترمربع است.

 

منبع پایگاه خبری ماهنامه نجوم   

 
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧

با سلام خدمت تمامی علاقمندان آسمان :

کانون نجوم دبیرستان مهرنامی ( راز آسمان ) به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید عضو می پذیرد .

امسال فعالیت های کانون کاملا متفاوت از سالهای پیش خواهد بود ، علاوه بر دانش آموزان دبیرستان مهرنامی از 10 دبیرستان دیگر در منطقه 8 آموزش و پرورش هم عضو می پذیریم .

فراخوان عضویت به دبیرستانهای مقصد ارسال شده است ...

تصویر زیر فراخوان عضویت دبیرستانهای مهمان می باشد ، لازم به ذکر است که عضوگیری از دانش آموزان دبیرستان مهرنامی محدودیت تعداد ندارد . فرم های عضویت در سایت کامپیوتر دبیرستان نزد سرکار خانم طاهری موجود می باشد .

اعضا سال گذشته در صورت تمایل به همکاری باید مجددا فرم عضویت را تکمیل نمایند . 

پوستر فراخوان عضوگیری کانون نجوم راز آسمان

تاریخ برگزاری تمامی جلسات به شرح زیر می باشد :

 
 جلسه اول             چهارشنبه        29 / مهر /88  
 جلسه دوم            چهارشنبه        20 / آبان /88  
 جلسه سوم          چهارشنبه        18 / آذر /88  
 جلسه چهارم         چهارشنبه        30 / دی /88  
 جلسه پنجم          چهارشنبه        14 / بهوی /88  
 جلسه ششم        چهارشنبه        19 / اسفند /88  
 جلسه هفتم          چهارشنبه        25 / فروردیی /89  
 جلسه هشتم        چهارشنبه        22 / اردیبهشت /89  

 

منتظر دیدار شما در جلسات کانون هستیم ...

 

مسئول کانون نجوم راز آسمان

سالاری
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤

سازمان ناسا طی رزوهای اخیر خبر از دو کشف جدید و پر اهمیت داده است که می تواند در مسیر تحقیقات فضایی اش تاثیر گذار باشد. این سازمان موفق به کشف یخ بر روی کره ماه و شواهد جدیدی از وجود یخ در حفره های برخوردی سیاره مریخ شده است.

گزارشهای کاملی که از این اکتشافات منتشر شده است نشان می دهد نشانه های واضح و قابل قبولی از آب منجمد در سطح بیابانی ماه و مریخ به دست آمده است که این گزارشها می تواند برای دانشمندانی که به دنبال نشانه های حیات در این دو جرم کیهانی هستند خبر خوشایندی به شمار رود.

ناسا اعلام کرده است نقشه بردار معدنی ماه یا M3 مولکولهای آب را به شکلی واضح بر روی سطح ماه کشف کرده است. ابزار M3 از جمله تجهیزات متعلق به ناسا بوده است که بر روی فضاپیمای چاندرایان 1 هند که ماموریت نقشه برداری از ماه را به عهده داشته، نصب شده بود.

جیم گرین دانشمند علوم سیاره ای ناسا معتقد است کشف آب بر روی ماه برای دانشمندان امری غیر قابل تصور به شمار می رفت. به گفته وی زمانی که گفته می شود "آب در سطح ماه" صحبت از دریاچه ها، اقیانوسها و یا حتی گودالهای آب نیست بلکه صحبت از مولکولهای آب و هیدروکسیل است.(هیدروکسیل ترکیبی از هیدروژن و اکسیژن است.)

به گفته دانشمندان آب موجود بر روی سطح ماه با مواد معدنی به شدت ترکیب شده است و به این شکل توانسته در شرایط بدون گرانش و بدون هوای ماه دوام بیاورد. به همین دلیل امکان پمپ کردن این آب مانند آنچه در زمین صورت می گیرد وجود ندارد بلکه باید به تدریج جمع آوری شده و ذخیره سازی شود.

در گزارش بعدی ناسا، این سازمان اعلام کرده است مدارگرد اکتشافی مریخ موفق به ردیابی یخ در پنج حفره مریخی شده است، حفره هایی که به نظر در اثر اثبات شهابسنگها به وجود آمده اند. به همین دلیل دانشمندان معتقدند از این پس می توانند به حفره های برخوردی به عنوان منابع بالقوه یخ نگاه کنند. یخ های یافته شده متعلق به دوران هوایی مرطوبی است که شاید چندین هزار سال پیش در مریخ حکمفرما بوده است.

Image 

در حال حاضر دیگر هیچ شکی مبنی بر وجود آب در سطح مریخ وجود ندارد و در عین حال شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد می توان آب منجمد را در اعماق مریخ نیز کشف کرد.

دانشمندان از گذشته به وجود آب در کره مریخ مشکوک بوده اند و به همین دلیل بسیاری از مطالعات خود را بر روی اثبات این پدیده متمرکز کرده اند. این تلاشها از آغاز ماموریتهای آپولو شکلی جدید به خود گرفت فضانوردان در این ماموریتها به همراه خود نمونه هایی از سنگهای ماه را به زمین بازگرداندند که بررسی این نمونه ها نشانه های کوچکی از وجود آب را آشکار کرد اما دانشمندان گمان بردند این نشانه های کوچک از جو زمین به این نمونه های تراوش کرده است. با این حال ظن وجود آب در این کره برای دانشمندان به قوت خود باقی مانده بود.

اما رصدهای جدید از سطح ماه که توسط سه فضاپیمای متفاوت، چاندرایان 1، کاسینی و کاوشگر Deep Impact ناسا و تجهیزات طیف نگار این فضاپیماها انجام گرفته نشانه های قدرتمندتری را از وجود این ماده حیاتی یا هیدروکسیل در بیابانهای کره ماه ارائه کرده است.

فضاپیمای کاسینی در سال 1999 و در مسیر عبورش از ماه به سوی زحل نشانه های قدرتمندی از وجود آب یا هیدروکسیل در بخشهای قطبی ماه را به ثبت رساند. سپس ابزار M3 ناسا که بر روی فضاپیمای چاندرایان هند بسته شده بود موفق به جذب طیف نوری قدرتمندی از قسمتهای قطبی ماه شد که از سطح ماه بازتاب داده شده بود که در این نور بازتاب داده شده نشانه هایی از وجود هیدروژن و اکسیژن به دست آمد.

Image 

در نهایت فضاپیمای Deep Impact با رصدهای مادون قرمزش نیز با یافتن نشانه های غیر قابل انکاری به تایید وجود آب و هیدروکسیل در قمر زمین پرداخت. این فضاپیما نشانه های قدرتمند خود را در عرض جغرافیایی 10 درجه شمالی و در مناطق قطبی در حالی ردیابی کرد که این منطقه در زمانهای متفاوت از یک روز ماه مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، دانشمندان علوم سیاره ای از کشف آب بر روی ماه به عنوان کشفی شگفت انگیز و امیدوار کننده یاد می کنند و معتقدند این کشف می تواند در نهایت کره ماه را به منبعی قابل اطمینان از آب و سوخت در فضا تبدیل کند. مطالعه و جستجو برای یافتن آب در کره ماه از آغاز ماموریتهای آپولو شکلی جدی به خود گرفت.

 

منبع universetoday   

 
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢

خوشه کهکشانی Abel 370 ، با 2084 بازدید و با اختلاف زیاد به عنوان بهترین تصویر نجومی هفتۀ آخر شهریور ماه انتخاب شد.

 Image
Image 

شرح:

این کمان عجیب چه می تواند باشد؟ در هنگام تصویربرداری از خوشه کهکشانی Abell 370، منجمان یک قوس غیر طبیعی در سمت راست این خوشه پر کهکشان پیدا کردند. یکی از جواب های ابتدایی پیدا کردن علت کمانی شکل شدن آن است چرا که تا پیش از این هیچ چیز مثل این تصویر این قدر مورد ملاحظه قرار نگرفته بود. در اواسط دهه 80 میلادی، پیشرفت تصویربرداری و تهیه تصاویر بهتر به منجمان اجازه داد تا این کمان ها را به عنوان نمونه اولیه ای از یک گونه جدید پدیده های اخترفیزیکی شناسایی کنند. تاثیر عدسی گرانشی از اثر گرانشی تمامی کهکشان های یک خوشه بر نور کهکشان های زمینه به وجود می آید. امروز ما می دانیم این کمان ها در اصل شامل دو تصویر ناقص از یک کهکشان طبیعی است که در پشت یک خوشه بزرگ واقع شده است. گرانش Abell 370 باعث می شود تا نور کهکشان های زمینه و دیگر کهکشان ها محدب شود و از مسیر های چندگانه ای به دید ناظر برسد، این رویداد بی شباهت با مسیر نور در امتداد لبه شیشه عدسی های عادی نیست. در اواسط ماه جولای، منجمان با استفاده از تلسکوپ ارتقاء یافته هابل توانستند از Abell 370 عکسی تهیه کنند و تاثیر عدسی گرانشی آن را با جزئیات بی سابقه ای به تصویر بکشانند. تقریباً تمامی اجرام زرد رنگ در تصویر بالا کهکشان های خوشه Abell 370 هستند. با دقت بیشتری می توانید تعداد زیادی از کمان های عجیب و تغییر یافته را در تصویر پیدا کنید ؛اگر چه آنها واقعاً کهکشان هایی در دور دست هستند. مطالعه بر روی Abell 370 و تصاویرش، پنجره منحصر به فردی برای درک طرز توزیع ماده تاریک و عادی در خوشه های کهکشانی و کیهان را رو به دانشمندان باز می کند.

عکس از: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team & ST-ECF

منبع پایگاه خبری ماهنامه نجوم   

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱

 

جام جم آنلاین: از وقتی کشف سیارات فراخورشیدی آغاز شد، انسان توانست به چشم‌اندازهای وسیع‌تری در عالم نظر بیندازد. این جستجو هدفش یافتن دنیاهای دیگر بود؛ سیاراتی که دور خورشیدهایی غیر از خورشید زمین می‌چرخند و ممکن است در برخی از آنها حیات شکل گرفته شده باشد.
متن کامل در ادامه مطلب
کلمات کلیدی :آموزش