کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۸

کشف آمینو اسید در مواد به جا مانده از ستاره های دنباله دار برای اولین بار می تواند نشانه حضور گسترده عوامل تشکیل دهنده حیات در فضا باشند.


به گزارش خبرگزاری مهر ، محققان موفق به یافتن نشانه هایی از عوامل اصلی سازنده حیات در غبارهایی شده اند که از دنباله ستاره های دنباله دار به جا مانده اند کشفی که می تواند پراکندگی عوامل بنیادین حیات در کهکشانها را به اثبات برساند.

 

دانشمندان مرکز فضایی گدارد ماده ای به نام گلیسین یکی از آمینو اسیدهای ساده و از عوامل موثر در تشکیل حیات را در نمونه های به دست آمده از ستاره دنباله دار wild 2 به دست آوردند. این نمونه توسط فضاپیمای استرادوس ناسا که در سال 2006 در صحرای یوتا سقوط کرد به دست آمده است.

به گفته محققان با کشف این ماده اکنون می توان مطمئن بود که ستاره های دنباله دار عامل انتقال آمینو اسیدها به زمین بوده اند. آمینو اسیدها در گذشته در شهاب سنگها نیز مشاهده شده بودند اما این اولین باری است که این ذرات حیاتی در ستاره های دنباله دار کشف می شوند.

فضاپیمای استرادوس در سال 1999 مسافرت 2.9 بیلیون مایلی خود را در فضا آغاز کرد و پنج سال پس از آغاز ماموریت موفق به مشاهده ستاره دنباله دار wild 2 شد. استرادوس با پرواز در ارتفاع 236 کیلومتری از ستاره دنباله دار از میان دنباله ستاره عبور کرده از غبارها و گازهای آن نمونه برداری کرد.

به گفته محققان ماده گلیسین در ابتدا چند ماه پس از فرود فضاپیما شناسایی شد و سالهای پس از آن به منظور تعیین هویت ماده کشف شده سپری شده است.

بر اساس گزارش لس آنجلس تایمز، محققان با وجود اینکه کشف گلیسین در دنباله ستاره wild 2 را کشفی بزرگ و ارزشمند می دانند اما در عین حال معتقدند کنار هم قرار گرفتن مواد مورد نیاز تشکیل حیات در زمین، نمی تواند مدرکی محکم برای اثبات چگونگی آغاز حیات باشد و برای یافتن پاسخ این سوال همیشگی تحقیقات همچنان باید ادامه داشته باشد.
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧

تصاویر خام لحظاتی که سیاره کیوان به اعتدال شب و روز می رسد توسط فضاپیمای کاسینی به زمین ارسال شد.

به گزارش خبرگزرای مهر، محققان در حال مطالعه بر روی تصاویر پردازش نشده ای هستند که به تازگی توسط فضاپیمای کاسینی از سیستم حلقه ای سیاره کیوان به ثبت رسیده است تا بتوانند راز شکل گیری اعتدال شب و روز را در این سیاره کشف کنند.

http://monajem.files.wordpress.com/2008/12/cassiniatsaturnnasaart1.jpg

اعتدال شب و روز لحظه ای است که خورشید از منطقه استوایی سیاره عبور کرده و طول شب و روز را به یک اندازه خواهد کرد. طی این دوره زمانی زاویه خورشید نسبت به کیوان بسیار پایین بوده و به همین دلیل امکان مشاهده اجرام جدید و سایه های ساختارهای غیر عادی در سیستم حلقه ای به وجود می آید.

مدار سیاره کیوان بسیار وسیع بوده و اعتدال شب و روز تنها یک بار در هر 15 سال رخ خواهد داد پدیده دیگری که در این زمان رخ می دهد تغییر زاویه سیستم حلقه ای و نامرئی شدن آن به دلیل بازتاب ندادن نور خورشید است. از سال 1994 تا کنون این اولین اعتدال شب و روز در سیاره کیوان است که در عین حال برای اولین بار توسط مدارگرد کاسینی تحت نظر گرفته می شود.

تصاویری که توسط این مدارگرد به ثبت رسیده است توسط دانشمندان به منظور یافتن پدیده های ناشناخته در این دوره خاص سیاره ای در حال بررسی است. مدارگرد کاسینی در سال 1997 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شده و پس از سفری هفت ساله در سال 2004 به منظور انجام ماموریتی چهار ساله به سیاره کیوان رسید.

بر اساس گزارش بی بی سی، این فضاپیما همچنان در حال فعالیت بوده و به منظور انجام فعالیتهای جدید برنامه ریزی مجدد شده است ماموریت کنونی این فضاپیما یافتن پاسخ برخی سئوالها درباره رصدهایی است که در ابتدای فعالیتش انجام داده است.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۳

با توجه به در پیش بودن ماه رمضان،وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان 1430هجری قمری در جهان به شرح زیر تقدیم می گردد.

 

لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 10.01 صبح روز پنج شنبه 19 اگوست 2009 میلادی، برابر با 28 امرداد 1388 هجری شمسی مطابق با 28 شعبان 1430هجری قمری به وقت بین المللی، و به وقت ایران در همین روز در ساعت 13.31 بعد از ظهر خواهد بود. در غروب روز پنج شنبه هلال ماه در شرق اقیانوس ارام شکل می گیرد در ان لحظه از سن ماه حدود 13.30 ساعت می گذرد ، در این منطقه از اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه را فقط می توان با ابزار اپتیکی نسبتا قوی رویت کرد البته اگر بخار اب اجازه دهد! ودر غرب اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه با چشم غیر مسلح و با سنی حدود 19 ساعت قابل رویت می باشد

.

نتیجه : در غروب پنج شنبه هلال ماه مبارک رمضان در هیچ نقطه ای از جهان جز در همان منطقه کوچکی که اشاره شد ( اقیانوس ارام جنوبی ) قابل رویت نخواهد بود ، 24 ساعت بعد در غروب روز جمعه هلال ماه رمضان در :

قاره اقیانوسیه : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه  در کشور زلاند نو و استرالیا با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد.

قاره اسیا : هلال ماه رمضان درغروب روز جمعه در مجمع الجزایرفیلیپین – اندونزی – مالزی- سنگاپور –  تایلند – هندوستان –  پاکستان به جز شمال شرقی ان  - جنوب ایران – کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس – عربستان سعودی – یمن – جنوب عراق – اردن – جنوب سوریه و لبنان با چشم غیرمسلح رویت خواهد شد، ودرشمال کشورچین -  افغانستان – جنوب ترکمنستان – اذربایجان – ترکیه – شمال عراق  – مرکز و شمال سوریه وشمال لبنان با ابزار اپتیکی قابل رویت میباشد بدیهی است این هلال در سایر نقاط اسیا از جمله در شمال وشمال شرقی این قاره قابل مشاهده نخواهد بود.

قاره افریقا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در تمام قاره افریقا با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

قاره اروپا :  هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در جنوب قاره اروپا مثل کشورهای اسپانیا –  پرتغال –  جنوب ایتالیا – یونان – قبرس با ابزار ( دوربین ویا تلسکوپ ) قابل مشاهده ودر سایر مناطق اروپا هلال ماه حتی با ابزار اپتیکی قوی نیز قابل رویت نخواهد بود.

قاره امریکا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در مرکزو جنوب ایالات متحده امریکا -  امریکای مرکزی و امریکای جنوبی با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد این هلال در شمال امریکا فقط با ابزار اپتیکی قابل رویت است.

Image 

در کشور عزیزمان ایران وضعیت هلال ماه با توجه به عرض دایره البروجی جنوبی در شرایطی قرار گرفته که در دو صورت می توان هلال ماه رمضان را در غروب روز جمعه رویت کرد ، همان طور که در نقشه پیوست مشخص شده هلال ماه رمضان در بالای خط به علت ارتفاع کم ان از افق با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد بدیهی است هر چه به سمت بالای خط برای رویت هلال ماه اقدام کنیم نیاز به ابزار قوی تری خواهیم داشت و اما در پایین خط هلال ماه در شرایط مناسب اب و هوایی در صورت داشتن افقی نسبتا عاری از گردو غبار با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد  بدیهی است هر چه به سمت جنوب کشور اقدام به رویت هلال ماه کنیم با توجه به بیشتر شدن ارتفاع هلال از افق ، هلال ماه مبارک رمضان شرایط بهتری را برای رویت با چشم غیر مسلح خواهد داشت.

نقشه ایران و خط رویت هلال ماه مبارک رمضان

با تجدید احترام : سید محسن قاضی میرسعید.

 پژوهشگر هلال ماه .

تهران

 

منبع سایت گروه غیرحرفه ای رویت هلال ایران   

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۳

 

جام جم آنلاین: منجمان انستیتو فیزیک فضایی فرانسه نخستین بار موفق شدند اندازه های کوچکترین ابر ستاره را که خارج از منظومه شمسی قرار دارد مشخص کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، با این که این ستاره تنها یک و شش دهم درصد از زمین بزرگتر است جرم آن بیست برابر جرم زمین است.

این ابر ستاره در ماه فوریه سال جاری کشف شده است و 500 سال نوری با کره زمین فاصله دارد.

ابر ستاره خیلی به خورشید شبیه و به رنگ نارنجی است و فقط 7 درصد از خورشید سبک تر و کمی از آن خنک تر است.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۳

گروهی از دانشمندان سازمان فضایی آمریکا با ارائه برنامه ای شگفت انگیز اعلام کردند به منظور نجات زمین از گرمای جهانی و افزایش طول عمر آن می توان این سیاره را به مداری دورتر انتقال داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان به منظور جلوگیری از افزایش حرارت زمین شیوه ای غیر طبیعی را کشف کرده اند: حرکت دادن زمین به نقطه ای خنک تر از منظومه خورشیدی. تنها ابزاری که برای انجام این انتقال نیاز خواهد بود چند ستاره دنباله دار در نزدیکی زمین است و پس از آن سیاره زمین در منطقه ای ایمن و خنکتر از منظومه خورشیدی قرار خواهد گرفت.

ایده حرکت دادن زمین به منظور بهبود دادن موقعیت بین سیاره ای زاییده افکار گروهی از دانشمندان ناسا و اخترشناسان آمریکایی است که معتقدند با انجام چنین کاری می توان 6 بیلیون سال دیگر به عمر مفید زمین افزود.

گرگ لاگلاین از مرکز تحقیقاتی امز در این باره معتقد است تغییر مدار زمین نیازمند فناوریهای دور از ذهنی نیست، برای انجام چنین کاری می توان از شیوه ای که اکنون برای منحرف کردن شهاب سنگها و ستاره های دنباله دار استفاده می شوند کمک گرفت.

برنامه ای که توسط این محققان ارائه شده است هدایت کردن یک شهابسنگ یا ستاره دنباله دار است به شکلی که از نزدیک ترین فاصله ممکن از زمین عبور کند در این صورت بخشی از نیروی گرانشی آن به زمین منتقل شده و در نتیجه سرعت مداری زمین افزایش پیدا خواهد کرد. به این شکل سیاره زمین به مداری بالاتر از موقعیت کنونی خود و در فاصله ای بیشتر از خورشید قرار خواهد گرفت.

به گفته دانشمندان ناسا چنین راه حلی در کوتاه مدت می تواند برای جلوگیری از بحران گرمای جهانی بسیار موثر باشد. برای هدایت اجرام کیهانی باید از راکتی شیمیایی استفاده کرده و در زمان مناسب به شهاب سنگ یا ستاره دنباله داری ضربه زد.

http://www.1pezeshk.com/archives/earthday.jpg

بر اساس گزارش گاردین، با این حال برای انجام چنین برنامه ای محاسبات بسیار دقیقی لازم است زیرا یک اشتباه بسیار کوچک می تواند منجر به برخورد جرم کیهانی هدایت شده با زمین شود که بر اساس تخمینها، برخورد جرمی با قطر 100 کیلومتر با زمین با سرعتی در مقیاس سرعتهای کیهانی می تواند زمین را از حیات تهی کند.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۳

شبیه‌سازی‌های کامپیوتری نشان می‌دهد که ستاره‌های دنباله‌دار عامل انقراض‌ها در زمین نیستند


به گزارش بی‌بی‌سی، محققان دانشگاه واشینگتن سیاتل با بهره گیری از شبیه‌سازی مسیر حرکت ستاره‌های دنباله‌دار بلند دوره، احتمال برخورد آن‌ها با زمین را بررسی کردند.

دنباله‌دارهای بلند دوره معمولاً در فواصل دور از زمین اما در بازه‌های زمانی طولانی قابل رویت هستند.

با وجود توافق اکثر دانشمندان در مورد انقراض دایناسورها در 65 میلیون سال پیش توسط یک دنباله دار، تعداد انقراض‌های بوجود آمده به دلیل برخورد این اجسام یخی هنوز مورد بحث است.

ستاره‌های دنباله‌دار از خاک، سنگ، یخ و گازهای منجمد تشکیل شده اند. زمانی که مدار یک دنباله دار آنرا به خورشید نزدیک می‌کند، بخشی از مواد جامد آن تبخیر می‌شود و هاله‌ای نورانی ایجاد می‌کند. این هاله همان دنباله‌ای است که ما می‌بینیم. وجود این هاله یکی از راه‌های تشخیص سیارک از ستاره دنباله‌دار است.

دنباله‌دار هالی، کوتاه دوره است و هر 75 سال از آسمان زمین عبور می‌کند. این نوع دنباله‌دار از منطقه‌ای به نام کمربند کایپر در منظومه شمسی می‌آید.

از طرفی دنباله‌دارهای بلند دوره در منطقه‌ای دوردست‌تر به نام ابر اوورت متولد می‌شوند. ابر اوورت شامل تکه‌های باقی مانده از تشکیل منظومه شمسی در 4.5 بیلیون سال پیش است.

پیشتر تصور می‌شد که بخش بیرونی ابر اوورت منبع ایجاد دنباله‌دارهای بلند دوره است. مدار بلنددوره‌ها تحت تأثیر نیروی گرانش ستاره‌های مجاور، تغییر می‌کند. بازه خاصی از این تغییرات باعث افزایش فراوانی حضور دنباله‌‌دارها در داخل منظومه شمسی می‌شود. این پدیده را اصطلاحاً "بارش دنباله‌دار" می‌نامند.

اما شبیه‌سازی‌های محققان دانشگاه واشینگتون در سیاتل نشان می‌دهد که ابر اوورت می‌تواند محل تولد دنباله‌دارهای بلند دوره‌ای باشد که از مدار زمین عبور می‌کنند.

تعداد اجرام داخل ابر اوورت هنوز مشخص نیست اما با در نظر گرفتن ماکزیمم تعداد، محققان نشان دادند که تنها دو یا سه جرم از این ابر در 500 میلیون سال گذشته از مدار زمین عبور کرده‌اند.

از طرفی ستاره‌های گازی مشتری و زحل از زمین به صورت یک سپر در مقابل دنباله‌دارها محافظت می‌کنند. این فرضیه پیشتر با پدیدار شدن نقاطی تاریک در سطح مشتری قوت گرفت.
البته نمی‌توان ستاره‌های دنباله‌دار را بی‌تقصیر دانست چرا که حداقل یکی از انقراض‌های زمین در 40 میلیون سال پیش به دلیل برخورد بارش‌های دنباله دار بوده‌است. محققان دانشگاه واشینگتن معتقدند که این بزرگترین تأثیر بارش‌ها بر سیاره ما بوده‌است.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢۳

سازمان ناسا قصد دارد با سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری توسعه خدمات تجاری حمل و نقل مسافران به فضا و تولید تاکسی های فضایی را آغاز کند.


به گزارش خبرگزاری مهر ، سازمان ناسا روز دوشنبه اعلام کرد قصد دارد از 50 میلیون دلار از بودجه فدرال به عنوان محرکی برای آغاز شکل گیری خدمات تجاری سفر به فضا و حمل و نقل فضایی استفاده کند.

متقاضیان تولید کشتی های فضایی 45 روز زمان خواهند داشت تا طرحهای خود را که به صورت رقابتی انتخاب خواهند شد، ارائه کنند. ایالات متحده آمریکا قصد دارد سال آینده و پس از اتمام هفت ماموریت فضایی به منظور تکمیل ساخت ایستگاه بین المللی فضایی شاتلهای خود را بازنشسته کند. پس از آن آمریکا برای انتقال تجهیزات و فضانوردان خود به فضا نیازمند فضاپیماهای روسی خواهد شد.

تا کنون این سازمان در حال صرف سرمایه ای 500 میلیون دلاری به منظور کمک به دو شرکت خصوصی است که در زمینه تولید راکتها و فضاپیماها فعال هستند تا بتواند به تجهیزات لازم برای حمل و نقل فضانوردان خود به فضا دست پیدا کند.

از برنامه های یکی از این شرکتها به نام SpaceX تولید کشتی فضایی است که بتواند مسافران مختلفی را به فضا ببرد. برای آغاز این پروژه در حدود 300 میلیون دلار سرمایه مورد نیاز خواهد بود و اجرای کل برنامه های آتی ناسا به منظور تولید فضاپیماهای جایگزین شاتلها در محدوده زمانی 2010 تا 2020 در حدود 108 بیلیون دلار تخمین زده شده است.

بر اساس گزارش رویترز، تا کنون به جز شرکت SpaceX شرکتهای متعددی از جمله بوئینگ برای ارائه طرحهای خود به منظور تولید کشتی تجاری فضایی اعلام آمادگی کرده اند.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧

نوشته شده توسط جودیس برن

خبرنگار علمی خبرگزاری بی بی سی

 

 Martian surface


متان در روی مریخ، بر اساس داده های اخیر ،  سریعتر از روی زمین تولید و نابود میشود.

دانشمندان در پاریس از یک مدل آب و هوایی کامپیوتری برای سیاره سرخ استفاده کردند تا مشاهدات روی زمین را تخمین بزنند.

آن نشان داد که گاز به طور نا هموار در اتمسفر مریخی پخش شده و با فصول تغییر می یابد.

حضور متان در مریخ گمراه کننده است زیرا متان میتواند  منشاء زندگی یا فعالیت های زمین شناسی – به همراه شرایط آتش فشانی – باشد.

همان طور که در مجله ی طبیعت نوشته شده ، فرانک لفور و فرانکویس فورگات از دانشگاه پیر و ماری کوری پاریس شرح دادند که چگونه با استفاده از یک مدل کامپیوتری آب و هوای مریخی استفاده کردند تا مشاهدات صورت گرفته توسط تیم آمریکایی را نو سازی کنند.

دکتر لفور میگوید که خواص شیمیایی اتمسفر مریخی همچنان یک راز است.

او به خبرگزاری بی بی سی میگوید :" ما دینامیک و شیمی را که از مدل میدانستیم کنار هم قرار دادیم و تلاش کردیم تا آن را با اندازه گیریها تطبیق دهیم تا پخش ناهموار دیده شده از زمین را دوباره تولید کنیم."

"مشکل این است که اگه نور شیمی را همان گونه که در روی زمین میدانستیم ، دخالت دهیم و آن را در مدل به کار بریم سپس دوباره نمیتوانیم مدل را تولید کنیم و این جای تعجب دارد."

"شیمی کنونی که ما میدانیم برای اندازه گیریهای متان مریخ کفایت نمیکند."

"یک اتفاق دیگر هم در حال وقوع است، چیزی که عمر متان را توسط فاکتور 600 کوتاه میکند. بنابراین اگر مشاهدات درست باشد ، باید چیزی بسیار مهم را گم کرده باشیم."

دکتر لفور میگوید که کارها نشان میدهند که اگر متان مریخ به سرعت نابود میشود ، تولید متان با سرعت بیشتری صورت میگیرد.


MSL (Nasa)


اما او بر این نکته پافشاری میکند:" اندازه گیری متان مریخ از روی زمین  یک رقابت واقعی است و ما تنها یک مثال از این توزیع ناهموار داریم."

نتایج مورد استفاده تیم فرانسوی در مجله ی دانش ماه ژانویه به چاپ رسیده است. این نتایج توسط یک تیم آمریکایی صورت گرفته  که از تکنیک طیف بینی فروسرخ در سه تلسکوپ زمینی مختلف که حدود 90% رویه ی سیاره را نشان میدهد ، استفاده شده است.

در سال 2003 ، " آرایش " ماتن شناسایی شد. در یک نقطه ، آرایش ابتدایی متان شامل 19000 تن گاز تخمین زده شد.

دکتر میشل ماما ، مرکز گادرد ناسا برای ستاره شناسی زیستی به خبرگزاری بی بی سی گفت که اساسی است تا بفهمیم متان روی مریخ چگونه نابود میشود و توضیح دهیم چگونه این حجم گاز با این سرعت تولید و نابود میشود.

دکتر ماما مانع یک توضیح زیستی برای این خاصیت نشد اما گفت که ممکن است زمین شناسی به تنهایی سبب باشد.

 

Hebes chasma (Esa)

 

اگر متان توسط فعالیت های زمین شناسی تولید شود ، میتواند هم از آتشفشانهای مریخی فعال و هم توسط یک فرایند به نام   serpentinisation سرچشمه بگیرد.

فرآیند آخر ، در دمای پایین صورت میگیرد. هنگامی که سنگهای غنی شده از olivine معدنی و پیروکسین با آب واکنش میدهد در نهایت متان را آزاد میکند.

دکتر لفور میگوید که اگر اختلاف تائید گردد نشان میدهد که رویه ی مریخی ضد ارگانیک است. اما این به طور جدی مانع احتمال اینکه زندگی یا باقیمانده ی زندگی پیشین در زیر رویه که وضعیت بی خطرتر است، وجود دارد، نمی شود.  

مقرر است ناسا در سال 2011 که یک  جستجوگر با انرژی هسته ای $2.3bn که با نام آزمایشگاه علمی مریخ (همچنین با نام Curiosity )  شناخته میشود به سوی سیاره بفرستد.

در یک سناریوی ممکن ، در سال 2016 آژانسهای فضایی آمریکا و اروپا یک مدارگرد اروپایی به سوی سیاره سرخ میفرستند تا منشاء متان را دنبال کند.

یک شانس پرتاب دیرتر در سال 2018 توسط جستجوگر برون مریخی اروپایی که بر روی راکت اطلس آمریکایی حمل میشود ، صورت میگیرد .

این پیشنهاد اخیرا مورد بحث گزارده شد که برون مریخی  باید توسط جستجوگر کمی کوچکتر در دسته ی ماشین های روح و فرصت که اکنون در رویه ی سیاره قرار دارند ، ملحق شود.

برون مریخی و خانواده کوچکتر آن میتواند توسط مدارگرد در سال 2016 ، هدفی برای شناسایی منشاء متان قرار گیرد.

 

 

منبع : BBC
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧

از فینلو روهرر

مجله ی خبر گزاری بی بی سی

 Mars


هر آگوست ایمیل هایی منتشر میشود که به ما تلقین میکند در حال برخورد با مریخ هستیم. این میل ها فریب دهنده است اما آن ها در مورد جاذبه ی ما با سیاره سرخ چیزهایی می گویند.

به نظر میرسد ایمیل ها حقیقت جذابی را منتشر میکنند.

آن ها همواره با این جمله آغاز میشوند:"سیاره سرخ قابل دیدن خواهد شد."

آن ها با این جمله ترسناک پایان مییابند :" تمام اشخص زنده ی کنونی  نمیتوانند دوباره این پیشامد را ببینند."

پیام ها از نزدیک شدن مریخ به زمین در روز 27 آگوست خبر میدهند و اظهار میکنند که مریخ آنچنان به زمین نزدیک میشود که به بزرگی ماه خواهد شد و با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد شد.

به طرز ناراحت کننده ای ، در طول سه هفته ، در 27 آگوست ، مریخ دور خواهد شد. اما بین آن زمان و اکنون ، ستاره شناسان توسط افراد کنجکاو در مورد این برخورد نزدیک سوال باران میشوند.

" این ایمیل ها و شایعه ها هر ساله پخش میشوند اما درست نیستند. این چیزی است که ما در سیاره نما به وفور بررسی میکنیم. " این را دکتر کلر برسرتون ، متصدی نجوم آموزشی رصد خانه سلطنتی گرینویچ ، میگوید." من این ایمیل ها را از دوستانم که خواهان پی بردن به درستی یا غلط بودن آپن هستند ، دریافت میکنم."

کیت کوپر ، ویراستار مجله ستاره شناسی اکنون ، به دریافت این ایمیل های گمراه کننده در مورد مریخ عادت کرده است.

 

راز پخش

"به نظر میرسد که همواره این پرسش وجود دارد. همواره افرادی هستند که در این مورد سوال کنند. تنوع آن در نوع پرسش به علت ان است که این ایمیل ها در همه ی سال ها یکسان نیستند."


Artist's impression of man on Mars


"من نمی دانم که چگونه آغاز میشود و چه کسی آن را گسترش میدهد . اما به نظر میرسد که این شایع باشد."

چیز عجیب در مورد این ایمیل های گمراه کننده آن است که بیشتر متن آن درست است... در سال 2003.

سپس ، در 27 آگوست ، مریخ به 35 میلیون مایلی ( 56 میلیون کیلومتری ) زمین میرسد. این با برخورد نزدیک بعدی مقایسه می شود. در انتهای ژانویه 2010 این مقدار میتواند 6 میلیون مایل ( 99 میلیون کیلومتر ) باشد.

" این اتفاق از آنجایی میافتد که زمین در طی 365 روز به ور خورشید می گردد و مریخ در طی 685 روز این مسیر را طی میکند. " این را پروفسور کالین فیلینگر ، ایده دهنده جزء Beagle 2 ماموریت سریع مریخ، میگوید. " مدار زمین تنها خیلی کم بیضوی شکل است . مدار مریخ خیلی بیضوی است."

هر 26 ماه این نزدیکی اتفاق میافتد و حدود هر 17 سال این نزدیکی در مسافت خیلی کمتری رخ میدهد.

 

Jerry Bruckheimer

اما ایمیل سبب میشود که گیرنده چیزی را به طور کامل اشتباه دریافت کند. مریخ توسط چشم غیر مسلح به بزرگی یک ماه نمیشود.

اگر این سناریو اتفاق افتد ، احتمالا شما درون یک حفره سینمایی Jerry Bruckheimer به دام افتادید.

" آن میگوید که سیاره به بزرگی و روشنایی ماه هست که این غیر ممکن است .


Orson Welles performs his famous radio version of The War of the Worlds


" دکتر بردرسون میگوید.این جریانات میتواند به طور نمایشی اتفاق افتد. " آن میتواند مانند ماه اثر بگذارد. میتواند سبب آشفتگی شود."

ایمیل نسخه اصلی ، میتواند با دلیل اتفاقات را روشن سازد. " در بزرگنمایی 75 برابر مریخ میتواند در برابر چشمان غیر مسلح به بزرگی ماه باشد." بنابراین با یک بزرگنمایی نسبتا بزرگ مریخ به بزرگی ماه قابل روئیت با چشم غیر مسلح خواهد شد.

به طرز ناراحت کننده ای ، همان طور که در سایتهای فهرست شهری مانند Snopes  که  ایمیل را بررسی کردند ، ذکر شده ، بسیاری از خوانندگین ایمیل را به این صورت خواندند:" مریخ با چشم غیر مسلح به بزرگی ماه دیده خواهد شد."

بنابراین ، ای میل ها بعدی نه تنها تاریخ را حذف کردند بلکه با واژه یگمراه کننده " دو ماه " آمدند.

 

کاملا غیر موجود

ممکن است تصور شود هر کسی که این ایمیل ها را دریافت میکند باید چیر نادرستی را درک کند. " بسیاری از مردم نزدیک شدن آن را تا حد کمی باور دارند ، افراد زیادی دوباره فکر میکنند وقتی اندکی در مورد این می شنوند که سیاره به بزرگی ماه خواهد شد." این را دکتر بترسون میگوید.

اما حتی ناسا هم در صفحه ای در مورد راز پشت پرده ی این ایمیل ، توضیح میدهد:

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2009/09jun_marshoax.htm

 

این نکته قابل ذکر است که بعد از 27 آگوست ، مریخ به حدی دور میشود ( 250 میلیون کیلومتر ) که از آسمان غروب " کاملا غایب " خواهد شد.

بنابراین اگر ایمیل به طور آشکار اشتباه است چرا مردم آن را مکررا منتشر میکنند؟


Jeff Wayne

 

دکتر بترسون میگوید که این میتواند به این دلیل باشد که آنها با ایده ی یک منظره ی نجومی به هیجان میآیند.

"مردم یک مقاله را در اینترنت میبینند و آن را منتشر میکنند. این ایده که یک اتفاق عجیب در آسمان خواهد افتاد ، آن ها را علاقمند میکند."

و مریخ یک ویژگی ساختاری دارد که سبب میشود هر چه به آن مربوط باشد را هیجان انگیز کند. آن سیاره سرخ است . نام خدای جنگ را که به معنی ویژگی هایی مثل خشم و قدرت در ستاره شناسی است را به خود اختصاص داد .

این سیاره همچنین یک دلالت ذهنی در زمین اخیر دارد، بیگانگان فضایی.

" این مکانی است که بیشترین احتمال وجود حیات روی ان وجود دارد."پروفسور فیلنگر میگوید. " مکانی است که فیلم های تخیلی از ان برمیخیزد."

مهاجم سه پای پست Wells در فیلم جنگ دنیاها از مریخ امده است. از چه جای دیگری میتوانست امده باشد؟ و تعداد دیگری فیلم از ویژگی های سال 1950 مریخی.

 

مدار عجیب

پروفسور پلینگر یاد آوری میکند ، اما جذبه تمدن ناگهانی ، سالها توسط نقشه های علمی اصلی تائید شد.

" این به طور علمی جذاب است . او این مدار عجیب را هنگامی که از روی زمین به سیاره نگاه میکنید ، داراست ... آن از یک سمت میرود سپس از مسیر اصلی خود عبور میکند."

"هنگامی که مردم متوجه شدند آن چه بود ، آن یک مدرک بود که به ستاره شناسان اطلاعاتی میداد که بگویند زمین به دور خورشید میگردد."

بنابراین لحظه پیروزی کوپرنیک از مریخ آمده است. درست مانند مهاجم های B-movie.

"مریخ رل مهی را در تمدن های پر طرفدار و سینمای تخیلی بازی میکند ، بیگانگان فضایی از مریخ ، جنگ دنیاها." آقای کوپر میگوید.

" هر چند ماموریت های فضایی بسیاری صورت گرفته است ، همواره در باطن عموم وجود خواهد داشت . هنگامی که از جستجو برای حیات سخن میگوییم ، مریخ در صدر لیست قرار دارد . من آن را دیوانگی نمینامم اما مسلما چیزی وجود دارد که این جذبه را ایجاد کند.

پیشرفت های اخیر مانند کشف متان ، که میتواند عامل فعالیت آتشفشانی یا زندگی باشد ، مریخ را همچنان جذاب نگه خواهد داشت. همچنین ، این باور وجود دارد که مریخ یک حادثه عظیم را پشت سر گذاشته است که سبب شده اتمسفر آن تغییر بکند- و به نوعی تبدیل شود که امکان حیات در آن وجود داشته باشد.

 "اگر این درست باشد ، آیا این اتفاق ممکن است برای زمین نیز روی دهد ؟" سخنگوی ناسا ، ساین سی برون میگوید. "این دلیلی است که ما ماشین ها را به سوی سیاره سرخ میفرستیم . قدم بعدی انسان ها هستند."

اما اگر شما نمیتوانید صبر کنید تا در یکی از این ماشین های سرنشین دار سوار شوید ، و مصمم به دیدار چیزی در تاریخ 27 آگوست هستید ، ناسا به شما مشتری را پیشنهاد میکند که گزینه ی بهتری است.

 

 

منبع : BBC
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧

تلسکوپ جدید شکارچی سیارات خارجی ناسا؛کپلر؛ موفق به کشف اتمسفر یک سیاره خارجی گازی عظیم شده است که نشان دهنده امکانات و توانایی عظیم علمی این تلسکوپ است.نتایج این کشف در تاریخ 7آگوست در مجله سانینس منتشر شده است.

 

این یافته ها بر مبنای آنالیز 10روز داده های جمع آوری شده ،قبل از شروع رسمی اقدامات علمی است.تلسکوپ کپلر در 9مارس 2009 از ایستگاه فضایی کپ کارنیوال در فلوریدا به فضا پرتاپ شد.این رصد ها نشان دهنده دقت بسیار زیاد این تلسکوب حتی قبل از تنظیم صحیح آن و نرم افزار های مربوط به آنالیز داده ها است.

 

به گفته جان مورس مدیر ماموریت های علمی وبخش  اختر فیزیک در شعبه اصلی ناسا در واشینگتن:"به عنوان اولین ماموریت کشف سیارات خارجی ناسا،کپلر دورنمایی مهیج و چشمگیر در راستای شکار سیارات گشوده است." .وی افزود:"کشف اتمسفر این سیاره فقط در مدت کوتاه 10 روز و آن هم به عنوان آزمایش نشان می دهد که شکارچی سیارات زنده و آگاه است!".

به گفته تیم کپلر این داده ها نشان می دهد براستی این ماموریت توانایی یافتن سیارات زمین گون درصورتی که حقیقتاً وجود داشته باشند دارد،.کپلر 3.5سال آینده را صرف جستجوی سیاراتی به اندازه زمین خواهد کرد.این جستجو   شامل سیاراتی می شود که در یک منطقه با حرارت ملایم در حال گردش به دور ستارگان هستند و در آنها احتمال یافتن آب است.کپلر این جستجوها را برمبنای اندازه گیری میزان کاهش نور ستارگان به هنگام عبور سیاه از مقابل ستاره مادر می کند.

 

رصدها از سیاره ای به نام HAT-P-7که به هنگام عبور از مقابل ستاره ای در فاصله 10000سال نوری از زمین کشف شده بود، صورت گرفت.سیاره تنها در مدت 2.2 روز چرخش کامل به دور ستاره انجام می دهد و فاصله آن از ستاره مادر 26 برابر کمتر از فاصله زمین نسبت به خورشید است.

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧

در تصاویر گرفته شده، توسط چندین اخترشناس ژاپنی از محدوده صورت فلکی قوس  نواختری از قدر 7.7 آشکار شده است، که رصدهای صورت گرفته از مراکز نجومی روسیه، آمریکا و اروپا ظهور این جرم جدید را تأیید می کنند.

Image 

 

 Image

نام رسمی برای این نواختر انتخاب نشده است، و در اخبار مربوط به این ستاره از Nova Sgr 2009 No. 3

و  VSX J180707.6-334633 استفاده شده است. پس از غروب آفتاب شما هم به سراغ این جرم بروید، و با تعیین قدر آن در بازه های زمانی مشخص، گزارش های رصدی خود را به سایت نجوم و انجمن آمریکایی رصدگران ستاره های متغیر بفرستید.

منتظر اخبار تکمیلی از این پدیده باشید.

مختصات نواختر:

RA = 18h 07m 07.67s, (بعد)

 Dec = -33d 46m 33.9s (2000.0)(میل)

 

منبع پایگاه خبری نجوم   

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٢

این مطلب گزارشی است از یک تیم جوان ایرانی که با تحقیق بر روی دنباله دارها موفق به ارائه روشی جدید در پردازش تصاویر دنباله دارها و ارائه آن در دو کنفرانس داخلی و خارجی شده است.

  

نگارنده گزارش: امیررضا پدارم، عضو گروه تحقیقاتی

 

دنباله دارها

دنباله دارها اجرام کوچک منظومه شمسی هستند که از یخ، سنگ و غبار تشکیل شده اند. تصور بر این است که دنباله دارها پیش سیاره های یخی باقی مانده از زمان شکل گیری منظومه شمسی در 4.6 میلیارد سال پیش هستند. جسم اصلی و مرکزی دنباله دار هسته نام دارد و ابعاد آن در حد چند کیلومتر است. در فواصل دور از خورشید این اجرام غیر فعال بوده و قابل تشخیص از سیارک نمی باشند. همچنین تصور بر این است که هسته دنباله دار دارای یک پوسته تیره رنگ است که وقتی توسط حرارت خورشید گرم می شود (در فواصل کمتر از 5 واحد نجومی) پوسته می ترکد و مواد یخی و زیرین به شکل بخار از آن بیرون می زنند و این مواد بصورت ابر هسته را در بر می گیرند.

 

دنباله دارهای جدید یا دنباله دارهای دوره ای که به حضیض مداری نزدیک می شوند معمولا" در این مرحله کشف یا مشاهده  می شوند که در آن به دلیل پدیده فلورسانس در ابرهای تولید شده اطراف هسته، دنباله دار روشن تر می شود. در حالی که دنباله دار به خورشید نزدیکتر می شود یک یا چند دم در کنار آن شکل می گیرد. دنباله دارهای روشن معمولا"دارای دمی یونی و مستقیم (از نوع یک) و دمی غباری و انحنا دار (از نوع دو) می شوند. به دلیل درخشندگی ابرهای هسته٬ خود هسته به کمک تلسکوپهای زمینی قابل مشاهده نیست فقط در دنباله دارهای روشن به شکل نقطه ای روشن و احتمالا" جت هایی از بخارهای روشن اطراف آن مشاهده می شود.

 

گازی که از هسته بیرون می آید با وجود تابش فرابنفش خورشید به سرعت به شکل یونی در می آید. یون های با بار مثبت تحت تاثیر میدان مغناطیسی میان سیاره ای و باد خورشیدی به صورت دم یونی (که با نام دم پلاسمایی هم شناخته می شود) خود را نشان می دهند. دم یونی برخلاف دم غباری مستقیم می باشد و رنگ آن نیز به دلیل برانگیختگی مونوکسیدکربن (CO) در طول موج 420 نانومتر٬ آبی به نظر می رسد.دم یونی بدلیل تغییرات میدان مغناطیسی مجاور می تواند تغییر شکل دهد.
 
Image
دنباله دار SWAN نمونه اصلی تحقیقات و تلسکوپ 14 اینچ مید وسیله اصلی تحقیقات
 

پردازش تصویر

پردازش تصاویر امروزه بیشتر به موضوع پردازش تصویر دیجیتال گفته می‌شود که شاخه‌ای از دانش رایانه است که با پردازش سیگنال دیجیتال که نمایندۀ تصاویر برداشته شده با دوربین دیجیتال یا پویش شده توسط پویشگر هستند سر و کار دارد.

 

پردازش تصاویر دارای دو شاخه عمدهٔ بهبود تصاویر و بینایی ماشین است. بهبود تصاویر دربر گیرندهٔ روشهایی چون استفاده از فیلتر محو کننده و افزایش تضاد برای بهتر کردن کیفیت دیداری تصاویر و اطمینان از نمایش درست آنها در محیط مقصد (مانند چاپگر یا نمایشگر رایانه) است، در حالی که بینایی ماشین به روشهایی می‌پردازد که به کمک آنها می‌توان معنی و محتوای تصاویر را درک کرد تا از آنها در کارهایی چون رباتیک و محور تصاویر استفاده شود.

 

پروژه Dark Circle

به طور اختصار پروژه Dark Circle طرحی تحقیقاتی برای بهبود کیفیت در تصاویر دریافتی از دنباله دارها توسط رصدخانه های زمینی است . این طرح از دو بخش عمد تشکیل شده است:

1- تغییر در نوع دریافت داده (با استفاده ار رفع نورانیت هسته)

2- الگوریتم نرم افزاری برای بهبود در تحلیل داده های دریافتی از دنباله دار

البته هدف اصلی این طرح دریافت بهتر داده ها از دم دنباله دار و تحلیل آنها است تا با استفاده از این داده ها و تصویر برداری مناسب از دم غباری و دم پلاسما بتوان شکل دقیق تری از هسته تهیه کرد که ضریب دقت آن خیلی بیشتر از روش های امروزی است.

 

تیم ستاره شناسان ما متشکل از مهندسین کامپیوتر در دو گرایش سخت افزار و نرم افزار بودند که از سال 1384 کار روی پروژه Dark Circle  را آغاز کردند. این پروژه که به دلایلی بعد از شکست در تحلیل داده های نهایی در سال 1383 بصورت نیمه کاره رها شده بود، با تشکیل گروهی با اعضای جدید کار خود را از نو آغاز کرد. گروه با تلاش های شبانه روزی و رفع اشکالات در تحقیقات گذشته توانست کار را به اتمام رساند و مقاله ای را در سطح منجمان حرفه ای با عنوان "راهی نو برای پردازش بهتر تصاویر دنباله دارها" ارائه دهد .

 

تیم تحقیقاتی ما با در نظر گرفتن شرایط پروژه Dark Circle، دو سطح از مقاله را منتشر کرد. سطح B فقط به صورت کلی به طرح و چگونگی اجرای طرح پرداخته بود و در سطح A مقاله بصورت کاملا جامع شرح داده شد و به مسائل پیچیده الگوریتم های آن بیشتر توجه داده شد که قالبا بایستی در کنفرانسی مرتبط با تخصص Image Processing (پردازش تصویر) ارائه می شد تا بتوان در بحث های تخصصی از آن دفاع کرد .

 

سیزدهمین گردهمایی پژوهشی نجوم ایران–زنجان

هر ساله گردهمایی پژوهشی نجوم به عنوان مهم ترین گردهمایی منجمان حرفه ای در ایران برگزار می شود. در سال جهانی نجوم سیزدهمین گردهمایی پژوهشی نجوم ایران در مرکز تحصیلات تکمیلی شهر زنجان برگزار شد. تیم تحقیقاتی ما برای معرفی کلی طرح در ایران مقاله سطح B را در این گردهمایی ارائه داد و پروژه Dark Circle بصورت یک پوستر به نمایش در آمد. افراد زیادی از جمله جناب آقای دکترخسرو شاهی و آقای دکتر وصالی درباره پروژه Dark Circle نظراتی را مطرح کردند که باعث خوشحالی ما بود که توانسته ایم نظر منجمان بزرگ ایران را به طرح مان جلب کنیم.
 Image

سیزدهمین گردهمایی پژوهشی نجوم ایران – زنجان

 از سمت راست : دکتر خسر شاهی (هیات علمی دانشگاه بیرمنگام انگلستان) –  امیررضا پدرام (تیم تحقیقاتی DC )

 

کنفرانس بین المللی پردازش تصاویر دیجیتالی تایلند- بانکوک

انجمن مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (IEEE) از تاریخ 7 الی 9 مارس 2009 کنفرانسی را با عنوان International Conference on Digital Image Processing در شهر بانکوک- تایلند برگزار کرد. این کنفرانس که هر ساله برگزار می شود یکی معتبر ترین کنفرانس ها در زمینه دانش پردازش تصویر در جهان است که به عنوان یکی از کنفرانس های IEEE در لیست کنفرانس های علمی این انجمن به ثبت رسیده است .

 Image

امیررضا پدرام در حال سخنرانی در کنفرانس ICDIP 2009

 

تیم تحقیقاتی ما بعد از ارسال مقاله به این کنفرانس و پذیرش مقاله و ارسال دعوت نامه از طرف کنفرانس مقاله سطحA  را برای سخنرانی در این کنفرانس بین المللی که در آن 30 کشور شرکت داشتند آماده کرد. آقای امیررضا پدرام سرپرست تیم تحقیقات پروژه Dark Circle  به عنوان سخنران این کنفرانس از بین اعضای گروه انتخاب شد .

 

 تاریخ سخنرانی برای مقاله ما 8 مارس تعیین شد و سخنرانی را با عنوان The new way for better processing of comet’s tail’s image  ارائه کردیم. اساتید مختلفی از سراسر دنیا برای این کنفرانس دعوت شده بودند که از مهمترین دانشگاه ها می توان به دانشگاه های Yale، Pennsylvania و California اشاره کرد. 

 Image

کنفرانس بین المللی پردازش تصاویر دیجیتالی تایلند -  بانکوک (ICDIP 2009)

 

از افراد شاخص که در زمینه علم نجوم تحقیق می کنند و در این کنفرانس سخنرانی کردند می توان به یکی از اساتید دانشگاه بارسلونای اسپانیا اشاره کرد. آقای پرفسور Jorge C. Núñez de Murga یکی از اساتید با تجربه دپارتمان نجوم دانشگاه بارسلونا اسپانیا هستند که مقاله ای با عنوان

Using Image Deconvolution to Increase the Ability to Detect Stars and Faint Orbital Objects in CCD Imaging

را در این کنفرانس ارائه کردند که موضوع آن به کشف الگوریتم تازه ای در پردازش تصویر در CCD ها برای افزایش توان شناسایی ستاره ها و اجرام مداری اختصاص یافته بود.

 

پرفسور Jorge C. Núñez de Murga  بعد از برگزاری جلسه دوم کنفرانس در روز 8 مارس فرصتی را به بحث درباره پروژه تحقیقاتی ما اختصاص داد. ایشان درباره ی مقاله ما و پروژه Dark Circle گفتند: که برای ایشان کار ما خیلی جذاب و در عین حال ساده به نظر رسید، البته سوالات ایشان برای ما خیلی مفید بود و نکته هایی را که به ما اشاره کردند باعث رفع یکی از مشکلات پروژه شد.

 

همزمان با کنفرانس ما 2 کنفرانس دیگر در سالن های مجاور کنفرانس ICDIP برگزار می شد که به بررسی شبکه های ارتباطی در آینده ارتباط داشتند. کل کنفرانس در 3 جلسه و 2 روز متوالی بر اساس جدول زمان بندی از قبل طراحی شده برگزار شد و برنامه ریزی دقیق در این کنفرانس واقعا مثال زدنی بود.

 

یکی از قسمت هایی که جذابیت زیادی داشت بحث و مبادله اطلاعات بین اساتید دانشگاه ها در بیرون سالن کنفرانس بود که عموما در سالن استراحت رخ می داد. واقعا دیدن مباحثه این گونه افراد دیدنی و جذاب است .

 

Image 

بعد از سخنرانی ما و انتهای آن پرسش و پاسخ درباره طرح موفق شدیم گواهی سخنرانی در کنفرانس را دریافت کنیم و با سن 19 سال جوان ترین سخنران این کنفرانس انتخاب شدم که این خود افتخار بزرگی برای ما بود. بعد از اهدای گواهینامه، کتاب کنفرانس ثبت شده در مرجع مقالات IEEE به ما اهدا شد و این پایانی موفق برای حضور در کنفرانس ICDIP 2009 بود ....

 

به امید موفقیت های بعدی ....

تیم پروژه تحقیقاتی Dark Circle کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٠

مرگ فضازمان - پایان نسبیت
این مقاله در مورد قوانین حرکت بوده و با انگشت گذاشتن بر یک سری اشتباهات در درک بنیادی ترین و در نگاه اول بدیهی ترین مفاهیم حرکت مسائلی که منجر به ارائه نظریات نسبیت خاص و عام شده است برشمرده و بر پایه تصحیحات انجام گرفته قوانین حرکت و پدیده گرانش را به زیبایی دوباره توضیح می دهد. در حقیقت در این مقاله نظریه نسبیت به کلی رد می شود.

 

ادامه مقاله در ادامه مطلب

 
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٠

بهره‌گیری از مغز مصنوعی در مطالعات کیهان شناسی

محققان انگلیسی اعلام کردند که با ابداع یک تکنیک جدید بر اساس نحوه رفتارهای نورون‌های مغزی می‌توان به طور چشمگیری سرعت شبیه سازی‌های رایانه‌یی از کائنات را افزایش داده و روند پیشبرد دانش کیهان شناسی را تسریع کرد.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کیهان شناسان از مدتها پیش از رایانه‌ها برای شبیه سازی آنچه در کائنات به چشم می خورد و نحوه تکامل آن استفاده می‌کرده‌اند؛ اما مدل‌سازی از کائنات با اطلاعات معفصل و دقیق پروسه بی نهایت وقت گیر است؛ بنابراین محققان به سرپرستی سرزاریو المیدا در دانشگاه دورهام از یک شبکه مغزی مصنوعی برای سرعت بخشیدن به پروسه ایجاد کاتالوگ‌های کهکشانی استفاده کرده‌اند.

 

این شبکه با نام اختصاری ANN روش ارتباط گرفتن نورون‌ها و محاسبه اطلاعات توسط آنها را شبیه سازی می‌کند و می‌توان از آن برای حل طیفی از مسایل نجومی، ریاضیاتی و مهندسی استفاده کرد.

 

این محققان کاتالوگهای کهکشانی را در طول موجهای نوری مختلف تهیه کردند.

 

اندرو هاپکینز، استادیار رصدخانه آنگلو-استرالیایی در سیدنی تاکید کرد که این تکنیک جدید سرعت انجام تحقیقات مفید در حوزه کیهانی شناسایی را افزایش خواهد داد.

نقل از:http://oonieknafar.blogfa.com
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٩

یکشنبه 29 تیر 1388، ساعت 9شب، مقصد فرودگاه دهلی. مقصد نهایی ما شهر پاتنا و مقصود ما قرار گرفتن در زیر سایه ی ماه به مدت 3دقیقه و 38 ثانیه بود تا بلکه بتوانیم نیمی از لذت طولانی ترین کسوف قرن را ببریم.

 

 

تقریباً تمام برنامه‌ریزی‌ها را بر اساس نقشه‌ها و شنیده‌ها و تجربیات دیگران انجام داده بودیم. همچنین قرار بود در هند به گروهی دیگر از دوستان که قبل از ما به آنجا رفته بودند بپیوندیم که متأسفانه تا پایان سفر چنین امکانی دست نداد.

بعد از پروازی 3.5 ساعته حدود ساعت 1:30 بامداد به وقت دهلی (اختلاف زمانی تهران با دهلی مثبت یک ساعت است) هواپیما در فرود گاه بین المللی «ایندیرا گاندی» دهلی به زمین نشست. چون امیدی به یافتن بلیط قطار به طور مستقیم از دهلی به پاتنا نبود، ساعت 6 صبح همان‌روز دهلی را با اتوبوس به مقصد آگرا (شهری که تاج محل در آن قرار دارد) ترک کردیم. فکر می‌کردیم که 3 ساعته از دهلی به آگرا خواهیم رسید ولی زهی خیال باطل که  به لطف نبود جاده و ترافیک زیاد راه را 8 ساعته پیمودیم. ساعت 2 بعد از ظهر بود که در آگرا و در هوایی گرم و شرجی پیاده شدیم. به علت نبود قطار برای شهر بنارس در همان روز یک شب را در آگرا ماندیم و فردا بعد از دیدن تاج محل و آگرا فورت (قلعه‌ی مغول‌ها در آگرا)، شب هنگام با قطار راهی بنارس شهر مقدس هندوها شدیم.

 

گرفت جزئی، عکس از مهدی لطفی
 

از آنجایی که در بهترین حالت ممکن قطار ما درست هنگام پایان گرفت کامل به بنارس می‌رسید، تصمیم گرفتیم در ایستگاه  اله‌آباد سیتی که در مرز سایه کامل بود پیاده شویم و بقیه‌ی مسیر را با  خودرو طی کنیم تا بتوانیم هر زمان که کسوف شروع شد توقف کنیم. با مشقت فراوان و در ساعت 3:30 بعد از نیمه شب در ایستگاه سوت و کور اله‌آباد سیتی با یک راننده تاکسی به توافق رسیدیم (البته بماند که شاگرد راننده انگلیسی نمی‌دانست و چه مصیبتی کشیدیم تا او را متوجه مقصود خود کنیم و تازه بعد از اتمام صحبت‌ها راننده را که انگلیسی می‌دانست بیدار کرد!!!!). ساعت حدود 4 صبح بود که به سمت بنارس حرکت کردیم. تا زمان شروع گرفت کامل 2 ساعتی زمان داشتیم و امیدوار بودیم که به موقع برسیم. از آنجایی که زمان کافی برای برای SETUP ابزار خود (که شامل یک تلسکوپ 9 سانتی ماکستوف و یک دوربین350 کنون و یک تک چشمی 20در 50 نبود) نداشتیم، در پشت خودرو که یک تویوتای استیشن بود شروع به SETUP کردیم تا زمان کمتری را از دست بدهیم.

این چند روز یکی از دغدغه‌های اصلی ما اوضاع جوی بود که به علت فصل باران‌های موسمی هند (مانسونگ) به شدت متغییر بود.به خصوص که اخباری که از دوستانمان در پاتنا به ما می‌رسید چندان خوشایند نبود و حاکی از ابری و حتی بارانی بودن هوا بود.

در مسیر که می‌رفتیم، ابرهای افق شرقی ما را بیشتر نگران می‌کرد. ولی خوشبختانه کمی بعد از طلوع خورشید به منطقه‌ای در نیمه راه اله‌آباد - بنارس به نام گوپی‌گنج  رسیدیم که آسمانی تقریبا صاف داشت. ساعت حدود 6 صبح بود و گرفت آغاز شده بود. در همانجا توقف کردیم و با بررسی نقشه‌ها متوجه شدیم که در این منطقه 2.5 دقیقه گرفت کامل را خواهیم داشت که در آن اوضاع بهترین محل برای رصد کسوف بود.

 

هلال خورشید و پسری هندی، عکس از مسعود یزدانی

 

در همانجا و در کنار چاده مستقر شدیم و شروع به عکاسی از خورشید و محیط اطراف و مردم محلی کردیم. در این میان هندوهایی که با لباس نارنجی پیاده عازم بنارس بودند تا از گنگ آب بردارند صحنه‌ی دیدنی را پدید آورده بود. ساعت حدود 6:24 دقیقه بود که گرفت کامل آغاز شد. اهلی منطقه نیز اطراف ما جمع شده و با ما ناظر این پدیده‌ی شگفت و زیبا بودند. هم زمان در بنارس و در کنار رود مقدس گنگ تعداد بیشماری به تماشای این پدیده نشسته بودند.

 

تاج زیبای خورشید بر فراز هند، عکس از مهدی لطفی، با روش تی رینگ از پشت تلسکوپ ماکستوف با دوربین کنون 350 دی

 

در پایان می‌توان گفت هر چند که سفر سخت و فشرده‌ای بود ولی ارزش زیادی را به همراه داشت. بار دیگر توانسته بودیم این صحنه‌ی زیبا و فراموش نشدنی را به تماشا بنشنیم  و از شگفت زده شدن خود دوباره شگفت زده شویم! اگر چه لذت زیر سایه‌ی 6 دقیقه‌ای چیز دیگری است ولی آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید.

   

مهدی لطفی_ مسعود یزدانی از گروه کرونا  

 

 

تحلیل گزارش:

علی ابراهیمی سراجی

ضمن تبریک رصد موفقیت آمیز این گروه در کشور هند به اطلاع می‌رساند که گروه فوق در مختصات جغرافیایی 25 درجه و 18 دقیقه‌ی شمالی و 82 درجه و 26 دقیقه‌ی شرقی با ارتفاعی معادل 90 متر از سطح دریا در روستای «گوپی‌گنج» مستقر بودند و شاهد 2 دقیقه و 33 ثانیه کسوف کلی بودند.

 

محل استقرار گروه ایرانی در مسیر سایه با نقطه‌‌ی قرمز مشخص شده است

 

این روستا 55 کیلومتر تا شهر وارانسی فاصله دارد. طبق آخرین تصاویر دریافتی از ماهواره دوستان در بین 2 توده‌ی باز هوایی قرار داشته‌اند. البته اقبال دوستان بسیار خوب بوده زیرا اگر به شهر وارناسی می‌رسیدند احتمالاً با هوایی ابری روبه‌روی می‌شدند. با این همه تلاش این دوستان برای یافتن هوایی صاف در طول مسیر بسیار تحسین‌برانگیز است.

 

تصویر ماهواره‌ای از شبه قاره‌ی هند، ساعت 01:00 جهانی 31 تیر 13288

 

زیرا طبق‌پیش‌بینی‌ها امکان ابری شدن هوا در این منطقه 70 درصد بوده است و لذا یافتن هوای صاف درون جریانات مانسونگ کار بسیار مشکلی بود که دوستان فوق به یاری خدای متعال از پس آن برآمدند. این دوستان ثابت کردند که برای رصد کسوف به امید هوای باز نمی‌توان در یک نقطه مستقر شد و بایستی با تمهیدات لازم در مسیر کسوف جابه‌جا شد.

منبع پایگاه خبری ماهنامه‌ نجوم   
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۸

که ای سیاه رنگ در جدیدترین تصاویر تهیه شده از سیاره مشتری به چشم می خورد. در چند روز اخیر منجمان درپی یافتن علت به وجود آمدن این لکه هستند و نتایج جالبی به دست آمده است.

 

شاید وقتی «آنتنی ویزلی»(Anthony Wesley)،یکی از رصدگران و عکاسان مشهور سیاره مشتری، در حال عکاسی از بزرگترین سیاره گازی منظومه شمسی بود نمی دانست چه چیزی در انتظار اوست. در واقع وی در سحرگاه 19 جولای/ 28 تیر ماه، زمانی که سیاره مشتری بالاترین ارتفاع خود را نسبت به سطح افق می گرفت و باعث می شد اغتشاشات جوی کمتری بر نور دریافتی از آن به ساکنین زمین تاثیر بگذارند، از مشتری تصویری تهیه کرد که شاید تاریخی ترین تصویر وی از آن باشد.  در تصاویری که آنتنی ویزلی تهیه کرده بود لکه ای سیاه رنگ مانند لکه ایجاد شده در سال 1994 میلادی حاصل از برخورد دنباله دار شومیکر _ لوی 9 (Shoemaker-Levy 9) با جو مشتری، به خوبی مشخص شده بود در حالی که وی پس از مرور عکس هایش در 20 جولای/29 تیر به وجود این لکه اسرار آمیز پی برد. پس از وی منجمان آماتور دیگری هم با رصدهایی پی در پی وجود این لکه را تصدیق کردند.

 

Image
لکه سیاه در بالای تصویر و در نزدیکی قطب جنوب مشتری دیده می شود. عکس از: آنتنی ویزلی
 

 

 با شواهد و اسناد ثابت شد این لکه از برخورد سیارک یا دنباله داری با جو سیاره مشتری به وجود آمده است. یکی از این دلایل بازتاب درخشان طیف مادون قرمز نور خورشید توسط این لکه است که تنها به دلیل غبار حاصل از برخورد سیارک یا دنباله دار می توان به وجود آید. ( لازم به ذکر است که در ناحیه فوقانی جو مشتری به صورت عادی غباری وجود ندارد.) یکی از مسئولین تلسکوپ مادون قرمز ناسا در هاوایی، در این باره می گوید:" این لکه تمام مشخصات برخورد دنباله دار شومیکر لوی را در 15 سال پیش داراست. قرار گرفتن ذرات غبار در ارتفاع زیاد شبیه به هیچ یک از وقایع آب و هوایی بر روی مشتری نیست." اگر این لکه توسط برخورد به وجود آمده باشد ممکن است تا روز های آینده توسط تند بادهای جو مشتری ناپدید شود.

 

Image
تصویر تلسکوپ 1/8 متری جیمینی از لکه سیاه در طیف مادون قرمز میانی

 

 

 

Image
تصویر مادون قرمز تلسکوپ 10 متری کک از لکه سیاه و مقایسه آن با ابعاد سیاره زمین و لکه بزرگ مشتری

 

 

 

Image
تصویر تلسکوپ فضایی هابل از مشتری و به نمایش کشیدن جزئیات بیشتری از لکه سیاه

 

این لکه در نزدیکی طول جغرافیایی 210 درجه قرار گرفته و کافی است برای پیش بینی زمان های عبور این لکه از نصف النهار مبداء مشتری، 2 ساعت و 6 دقیقه به زمان های پیش بینی شده برای عبور لکه بزرگ مشتری اضافه کنید.

اما یکی از عجیب ترین اخبار درباره این لکه سیاه بر روی مشتری، به کارگیری دوربین شماره 3 میدان دید باز هابل است که به تازگی توسط فضانوردان بر روی این تلسکوپ فضایی نصب شده بود. با این که هنوز این دوربین کالیبره نشده است اما در 23 جولای/ 1 مرداد تصویری فوق العاده از لکه سیاه رنگ مشتری گرفت که در آن جزئیات بسیار بیشتری نسبت به عکس هایی که از روی زمین تهیه شده بودند، وجود داشت. سناتور «باربارا میکلسکی»(Barbara A. Mikulski)، رئیس چند کمیسیون در مجلس سنا آمریکا، در این باره می گوید: "این به ما می گوید که فضانوردان و خدمه پرواز در مرکز پرواز فضایی گادرد توانسته اند با موفقیت تلسکوپ هابل را تعمیر کنند. من از این مسئله مغرورم و من نمی توانم برای تصاویر بعدی هابل صبر کنم." یکی از مسئولان مرکز فضایی گادرد ناسا می افزاید:" ما معتقدیم این شدت برخورد کم یاب است و ما بسیار خوشبختیم که توانستیم بقایای آن را با تلسکوپ هابل ببینیم. "

«مت مونتین»(Matt Mountain)، رئیس موسسه تلسکوپ های فضایی علمی، وقت رصدی را با تلسکوپ هابل به گروهی از منجمان به سرپرستی «هیدی هامل»(Heidi Hammel) از موسسه تحقیقات فضایی در بولدر داد. که عکس بالا نتیجه کار این گروه با تلسکوپ فضایی هابل است. هیدی هامل معتقد است که تصاویر این تلسکوپ می تواند به پیدا کردن جواب این سوال کمک کند: این لکه سیاه چگونه به وجود آمده است؟

وی قرار است با کنار هم گذاشتن عکس هایی از این لکه در طول موج های مختلف به سوال بالا پاسخ دهد. تحقیقات این گروه تا کنون مشخص کرده اندازه جسمی که باعث ایجاد چنین لکه ای شده در ابعاد یک زمین فوتبال بوده و برخورد آن هزاران بار قوی تر از دنباله دار یا سیارکی بود که در 1908 میلادی در تونگسکا سیبری با زمین برخورد کرد.

آخرین خبر از لکه سیاه:

این لکه سیاه تا به حال ده ها هزار بار بزرگتر از زمانی است که سیارک یا دنباله دار مورد نظر با جو مشتری برخورد کرد.
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٤

این خورشید‌گرفتگی که طولانی‌ترین کسوف قرن بیست و یکم میلادی محسوب می‌شد، با طلوع خورشید از جنوب غربی هند آغاز شد و پس از گذر از کشورهای نپال، بنگلادش، بوتان و میانمار وارد کشور پهناور چین شد و پس از طی 2200 کیلومتر از این کشور در شرق چین بیشترین جمعیت در شهر معروف و بندری شانگهای منتظر رصد کسوفی 5 دقیقه‌ای بودند. سایه در ادامه‌ی مسیر خود با گذر از جزایر ژاپن و جزایری در اقیانوس آرام از سطح زمین جدا ‌شد.

طبق آخرین اخبار اکثر مسیر کسوف آسمانی ابری یا نیمه ابری را سپری کرده‌اند. شرایط جوی تنها در بخشهایی از هند و غرب چین و تعدادی از جزایر اقیانوس آرام مساعد بوده است. ولی با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی هوای شهر شانگهای در زمان کسوف بارانی بوده و مسافران بسیاری از دیدن تاج بسیار زیبای خورشید محروم مانده‌اند.

همزمان با وقوع این پدیده در دنیا، در دو سوم از شرق ایران شاهد کسوف جزئی بودیم که مقارن با طلوع خورشید قابل مشاهده بود. و شرایط مطلوب جوی در ایران باعث شد تا بسیاری از رصدگران با سفر به شرق ایران شاهد طلوع خورشید گرفته باشند. در انتهای این خبر به تصاویر این پدیده‌ی زیبا را در ایران و مسیر کسوف کلی مشاهده نمایید.

 

گالری تصاویر در ایران

 

سجاد صابری، روستای سه قلعه، خراسان جنوبی

 

محمد مهدی مطیعی، رصدخانه‌ی دانشگاه فردوسی مشهد

 

مهدی زمانی، روستای ماهان، کرمان
 
احسان رستمی‌زاده، شهداد، کرمان
 
علی ابراهیمی سراجی، روستای کوهک، سیستان وبلوچستان
 
خسرو جعفری زاده، روستای ده‌نمک، سمنان
پیمان نوروزی، بم، ایران

گالری تصاویر در دنیا

 

تصویر ناسا از وقوع کسوف کلی در سواحل چین

 


محمد سلطان‌الکتابی، شانگهای، چین

   

 

کاوه کشاورزیان، پانتا، بیهار، هند

 

حمید جدیری خداشناس، نزدیک به جزیره نادی، کشور فیجی

 

 

حمید جدیری خداشناس، نزدیک به جزیره نادی، کشور فیجی

 

Alan Dyer, Northem cook Islands, South Pacific
 

Dennis Mammana, Yichang, China

 

 

 

Sylvain Weiller, Tianhuangping ski resort, China

 

Donald Gardner, Huangshan, Anhui, China

 

 

Donald Gardner, Huangshan, Anhui, China

 

 

Iakovos Marios Strikis, Westlake - Hangzhou - China

 

 

Team Baader Planetarium, 50km Southwest of Wuhan, China

 

Team Baader Planetarium, 50km Southwest of Wuhan, China

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢

خورشیدگرفتگی، طولانی ترین کسوف در سال جهانی نجوم است که بامدادروز چهارشنبه از کشور هند آغاز و پس از گذر از کشورهایی چون نپال، بوتان، بنگلادش و چین در جزایر جنوبی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان رسید. در این پدیده حداکثر به مدت 6 دقیقه و 39ثانیه کاملا تاریک شد .در هند تاریکی کامل بین سه تا چهار دقیقه و در شانگهای چین در حدود پنج دقیقه بوده است. پیش بینی می شود حدود دو میلیارد نفر در شرق آسیا شاهد این کسوف باشند .

 
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خورشیدگرفتگی طولانی ترین زمان خورشیدگرفتگی کامل تا سال 2132میلادی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، خورشیدگرفتگی کامل در هند حدود سه تا چهار دقیقه و در استان شانگهای چین حدود پنج دقیقه صورت گرفت.

واحد مرکزی خبر هم گزارش داد: گروه انجمن نجوم آماتوری ایران برای رصد این خورشید گرفتگی راهی چین شده است.

کسوف در ایران از ساعت چها ر و 54 دقیقه از سمت شهر مشهد آغاز شد . این واقعه در بخش هایی از ایران به وی‍ژه مناطق مرکزی و شرق ایران به صورت جزئی قابل مشاهده بود.

در تهـران این خورشید گرفتگی به سختی قابل رویت بود زیرا ساعت شش و پنج دقیقه، خورشید در حالی طلوع کرد که گرفتگی، مراحل پایانی خود را طی می کرد و تنها 7 درصد سطح خورشید زیر ماه پنهان شده بود.

زهرا مبینی مدیر بخش علمی مرکز نجوم و ستاره شناسی تهران نیز در گفت و گو با ایرنا، کسوف امروز را طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن 21 خواند و اظهارداشت: این پدیده سه قاره را پشت سر گذاشت و از کشور هند آغاز شد در مناطق شرقی کشور ما نیز به صورت جزئی در صبح هنگام طلوع خورشید ساعت 5:27 قابل مشاهده بود.

وی افزود: این خورشیدگرفتگی هند، نپال، چین، ژاپن و برخی جزایر ژاپن و اقیانوس آرام را در برمی گیرد.
مبینی ادامه داد: ابتدای این خورشیدگرفتگی از هند بود و جایی که سایه ماه با زمین ساعت 23 و 58 دقیقه به وقت جهانی امروز در شهری به اسم لیپورال در ایالات ارسای هند رخ داد.

به گفته وی این پدیده زمانی به اتمام رسید که خورشید در کشور ما طلوع کرد.

مبینی ادامه داد: خورشیدگی گرفتگی وقتی رخ می دهد که کره خورشید، ماه و زمین در یک راستا قرا بگیرند و ماه در یکی از گره ها باشد در این حالت اگر ماه خیلی نزدیک زمین باشد برخی از نقاط ماه را به صورت گرفت کامل و برخی را به صورت نیمه سایه می بینیم.

مدیر بخش علمی مرکز نجوم و ستاره شناسی تهران اظهار داشت: این پدیده 30 تیرماه، ساعت 17 و 20 دقیقه به وقت جهانی به اوج خود می رسید که در این حالت فاصله ماه از زمین 357هزار و 463 کیلومتر است.

مبینی افزود: اولین برخورد مخروط نیمه سایه ماه به زمین ساعت 23 و 58 دقیقه به وقت جهانی بود و پدیده گرفتگی جزئی 5 و 12 دقیقه به وقت جهانی رخ داد.

به گفته وی این پدیده سی و هشتمین خورشیدگی از هفتاد و پنجمین خورشیدگرفتگی معروف سری ساروس 132 است.

مبینی ادامه داد: این خورشیدگرفتگی طولانی ترین کسوف سال جهانی نجوم بود و در مسیر این گرفت هر چه به سمت شرق پیش می رفتیم مدت زمان گرفت کامل افزایش می یافت.

وی افزود: از این رو در جزایر جنوبی کشور ژاپن بیشترین زمان گرفت دیده می شود و اکثر گروههای رصدی جهان برای رصد این پدیده به شرق آسیا سفر خواهند کرد.

به گفته وی این پدیده در ایران نیز در بخشهای شرقی کشور به صورت گرفت جزئی قابل رویت بود و هرچه به سمت شرق پیش رفتیم مدت زمان گرفت کاهش می یافت.

مبینی، بیشترین زمان گرفت در ایران در منطقه "کوهک" در مرز ایران و پاکستان اعلام کرد و گفت: رصد گران برای رصد این پدیده نجومی به قسمتهای شرقی کشور سفر کردند.

به نقل از:جام جم آنلاین
کلمات کلیدی :اطلاعیه