کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۳۱

پروژۀ گالیلئو موبایل، از سوی ستاد بین المللی سال جهانی نجوم به عنوان یکی از پروژه های ویژه در این سال برگزیده شد.

 

Image 

گالیلئو موبایل (گالیلۀ سیّار)، یک پروژه علمی آموزشی̗ سیّار است که قصد دارد سال نجوم را به میان جوانان محروم و تنگدست در آمریکای جنوبی ببرد. این پروژه در نظر دارد با حمایت آموزگاران محلی (از طریق قرار دادن منابع آموزشی در اختیار آنها)، عجایب و شگفتیهای جهان را به مردم نشان داده و در راستای برآوردن اهداف سال جهانی نجوم، شوق به فراگیری علم را در میان آنها افزایش دهد.

گالیلئو موبایل، همچنین از طریق تولید یک فیلم مسند که حاوی پیام تعامل در فراسوی مرزها و شعار "سازش، زیر یک آسمان" است، اثربخشی خود را گسترش دهد.

آدرس وبگاه رسمی این پروژه در تارنمای جهانی: http://www.galileo-mobile.org

منبع پایگاه خبری ماهنامه نجوم   
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۳٠

جشنواره ملی ساعتهای آفتابی 31 خرداد 1388 برگزار می شود. ستاد برگزاری این جشنواره اعلام کرد چهار بخش برای شرکت در این جشنواره تعیین گردیده است...

بخش اول به صورت حضوری و در محل جشنواره (تهران) است. برای شرکت در این بخش با ارسال توضیحاتی مختصر درباره ابزار ساخته شده توسط شما و یا گروه شما (برای تعیین زمان، جهت و یا سایر شاخص های مرتبط) به دبیرخانه جشنواره (بر روی لوح فشرده و یا به صورت پست الکترونیک) تا 20 خرداد 1388 می توانید اقدام نمایید.

بخش دوم ارائه ساعت آفتابی و سایر ابزارهای مرتبط ساخته شده به صورت پوستر علمی است. شما می توانید به صورت انفرادی و یا گروهی در این بخش شرکت نموده و با ارسال اطلاعات دقیق طراحی و ساخت (فایل word2003) به همراه تصاویر، فیلم و ... به آدرس پستی دبیرخانه و یا پست الکترونیک جشنواره، تا 15 خرداد 1388 شرکت نمایید.

بخش سوم در قالب بهترین کشف ساعت آفتابی و با نظارت اساتید و صاحب نظران در این حوزه برگزار می گردد. شما می توانید با مطالعه و بررسی ساعتهای آفتابی و سایر المانها و ابزارهای نجومی مرتبط که تا کنون به صورت رسمی شناخته و یا معرفی نشده اند، تا تاریخ 25خرداد 1388در این بخش شرکت نمایید.

بخش چهارم مربوط به بهترین برگزاری جشن روز ساعتهای آفتابی است. نتایج این بخش پس از برگزاری جشنواره و بر اساس گزارشهای رسیده تا تاریخ 7 تیر 1388 از گروه های مختلف برگزار کننده اعلام می گردد و برندگان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان ولی عصر، خیابان بزرگمهر، پلاک 49 ، طبقه سوم، انجمن نجوم ایران

تلفکس: 66401770- 021

تلفن همراه ستاد برگزاری جشنواره ساعتهای آفتابی: 09357932751     09378004321

پایگاه اینترنتی:www.SundialsFestival.com

پست الکترونیک: info@SundialsFestival.com   کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢۸

در صبحدم 31 اردیبهشت دو سیارۀ همسایۀ ما، زهره و مریخ، نزدیک به هم و به همراه هلال زیبای ماه در افق شرق ساعتی پیش از طلوع خورشید دیده می‌شوند.

هر دو این سیارات مدتی در مقارنه با خورشید از دید ما پنهان بودند و از افق شامگاهی به آسمان صبحگاهی آمده‌اند. زهره را در یک نگاه می‌یابید که مثل نورافکنی در آسمان تابان است و اگر افق شرقتان باز باشد مریخ را نیز پایین تر از جمع زهره و ماه می بینید. جمع زهره، مریخ و هلال ماه در صبحدم سی ام اردیبشهت، یک و دوم خرداد نیز با جا به جایی در موقعیت ماه دیده می شود به طوری که در صبحدم دوم خرداد هلال باریک ماه در لب افق و پیش از آنکه در فروغ خورشید ناپدید شود قرار می گیرد و خط ماه و سیارات از مریخ تا مشتری مسیر دایرهّ البروج را به زیبایی نشان می دهد (دایرهّ البروج مسیر جابه جایی ظاهری سالانه خورشید در زمینۀ ستاره ها یا تصویر صفحه منظومه شمسی در آسمان است)

 

وقتی این مقارنه را تماشا می کنید کمی به سوی جنوب متمایل شوید؛ پُرنورترین «ستاره»‌ای که پیداست سیارۀ مشتری است که این شب‌ها دو سه ساعتی پس از نیمه‌شب در صورت فلکی جدی طلوع می‌کند. مشتری پُرنورترین جرم آسمان شب (پُرنورتر از همۀ ستاره‌های شب) پس از ماه و سیارۀ زهره است. اگر تلسکوپی کوچک یا دوربین دوچشمی مناسبی داشته باشید همان منظره‌ای را می بینید که درست چهارصد سال پیش گالیله را متحیر کرد: چهار نقطۀ کوچک که اطراف قرص مشتری دیده می‌شوند. البته گاهی بعضی از آنها پشت یا مقابل مشتری از دید ما پنهان می‌شوند.

Image 

 

با تلسکوپی کوچک منظرۀ زحل نیز تماشایی است. زحل در این شب‌ها دو سه ساعتی پیش از طلوع خورشید در افق غرب پنهان می‌شود، تقریباً زمانی که مشتری از سوی دیگر طلوع می‌کند. در بزرگ‌نمایی بیش از 30 برابر حلقۀ زحل به‌خوبی مشخص می‌شود، مثل طوقی بر گردن این سیارۀ عظیم که حدود یک میلیارد کیلومتر از ما فاصله دارد. زحل این شب‌ها از ابتدای شب در آسمان و درست بالای سر دیده می‌شود. پُرنورترین جرمی است که ابتدای شب بالای سر و در صورت فلکی اَسَد قرار دارد. درخشش و رنگ زرد-سفید آن در یافتنش به شما کمک می‌کند. اگر کمی دقت کنید می‌بینید مانند دیگر سیارات نور آن ثابت است و مانند ستاره‌ها مدام چشمک نمی‌زند.

منبع : پایگاه خبری ماهنامه نجوم-تفرشی
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٧

فضاپیمای مارینر 10، این سیارۀ کوچک را طی سه پرواز در سالهای 1975- 1974 مورد بررسی قرار داد. اما از آنجایی که همواره تنها نیمی از عطارد بر ما نمایان است٬ این سیاره در میان سیارات زمین گون (عطارد٬ زهره٬ زمین و مریخ) کمتر شناخته شده است.

 

در 6 اکتبر 2008 (15 مهر1387) فضاپیما‌ی فاصله یاب، ژئوشیمی، محیط فضایی و سطحی عطارد که به طور خلاصه فضاپیمای مسنجر (MESSENGER) خوانده می شود، دومین پرواز کم ارتفاع خود را از نزدیکی این سیاره آغاز کرد. مسنجر پس از گذشت بیش از 30 سال (از مأموریت مارینر10) برای نخستین بار نمایی کلی از عطارد را آشکار کرده است. محققان با استفاده از تصاویر چندطیفی̗ با وضوح بالا، نه تنها الگوی این کره را به صورت تقریبا کامل مشخص کردند بلکه اقدام به تشخیص ترکیبات پوسته‌ی سیاره و تاریخ نگاری̗ منشاء و سیر تکاملی آن نیز کرده ‌اند.

Image

 

اگر‌چه هسته‌ی عطارد به صورتی غیر عادی بزرگ است (همین امر موجب شده است در بعضی مواقع سیارۀ آهن نام گیرد)٬ عموما گمان می‌رود درون این سیاره مشابه درون زمین و مریخ باشد. سطح عطارد با حفره‌های قدیمی و دشت‌های هموار پوشیده از خاک خاکستری دانه‌ریز (یا سنگ پوش) در ظاهر به سطح ماه شباهت دارد. پوستۀ ماه و عطارد بر خلاف پوستۀ زمین که پیوسته در حال تغییر شکل ناشی از فرآیند‌هایی همچون تکتونیک صفحه‌ای است٬ نسبتا ساکن هستند.

 

«برت دنوی»(Brett Denevi)، عضو موسسۀ تحقیقات زمین و فضای دانشگاه آریزونا٬ گفت:

"‌سطح عطارد نکته‌ای بنیادی از چگونگی شکل‌گیری و تکامل سیاره را به ما می‌گوید٬ برخی از شواهد موجود پیش از مسنجر بر شباهت پوستۀ عطارد با ماه دلالت می‌کند که همین امر منجر به پیش­فرضی شد که بر مبنای آن عطارد در مسیری مشابه با شکل‌گیری ماه شکل گرفته است و شرایط و خصوصیات آتشفشانی عامل دوم محسوب می‌شود".

 

در حالی که گمان می‌رود مناطق مرتفع بر روی ماه در اثر اقیانوس ماگمای کره شکل گرفته باشد (مواد معدنی با چگالی کمتر روی سطح شناور شده و پوسته را شکل می‌دهند)٬ شواهد بدست آمده از عطارد نشان می‌دهد که پوستۀ عطارد به شیوه‌ای مشابه‌تر با پوستۀ مریخ شکل گرفته‌ است.

 

تحقیقات دنوی که به تازگی منتشر شده است٬ گسترده بودن شرایط آتشفشانی که تقریبا در تمام سیاره دیده می‌شود را بر روی عطارد تایید کرد و این نشان می‌دهد که پوسته‌ی ضخیم عطارد ممکن است در اثر فعالیت‌های مکرر آتشفشانی شکل گرفته باشد.

 

دنوی و همکارانش در حین نقشه‌برداری از انواع اصلی نواحی زمین شناختی٬ سه نوع ناحیه‌ی اصلی بر روی عطارد را تفکیک کردند: دشت‌های هموار٬ ناحیه میانی و موادی با بازتابش اندک (LRM). وی افزود: "از این سه٬ دشت‌های هموار نوع اصلی به شمار می‌رود. این نواحی در حدود 40 درصد از سطح سیاره را پوشش می‌دهند که اغلب منشا آتشفشانی دارند".

 

دوربین‌های مسنجر- یک دوربین با میدان دید باریک با وضوح بالا (NAC) و یک دوربین با میدان دید باز (WAC)- این کشف دقیق از سطح عطارد را امکان پذیر ساختند.

 

مارک رابینسون (Mark Robinson)٬ عضوی دیگر از تیم تحقیق٬ چنین گفت: "مسنجر سه رویارویی نزدیک از عطارد را در اختیار ما قرار داده است. پرواز نهایی در پاییز سال جاری رخ خواهد داد. آنچه ما اکنون شاهد آن هستیم تنها پیش‌دیدی از داده‌هایی است که در سال 2011 با قرار گرفتن مسنجر در مدار نقشه‌برداری خود٬بدست خواهیم آورد".

 

دوربین میدان دید باز٬ 11 تصویر پیاپی را از یک نقطه تهیه می‌کند و در این تصویر‌برداری هر بار از فیلتری متفاوت که تنها به طول موج خاصی از نور اجازه عبور می‌دهد٬ استفاده می‌کند.

 

دنوی افزود: "مواد معدنی نور خورشید را به صورت منحصر به فرد در طول موج‌های متفاوت باز می‌تابانند٬ برخی در ناحیه‌ی مرئی باز‌تابش می‌کنند و تعدادی اندک در فروسرخ نزدیک. بنابر‌این نگاه کردن به نور بازتابیده از سطح عطارد با رنگ‌های متفاوت٬ در تشخیص مواد معدنی موجود در سطح کمک خواهد کرد".

 

 دنوی در پایان گفت: "برای درک سیارات جدید کشف شده در اطراف ستارگان٬ به درکی درست از سیارۀ زمین و چگونگی تکامل آن به شکل کنونی نیاز داریم". برای شناخت زمین باید نحوۀ شگل‌گیری عطارد٬ زهره و مریخ را بدانیم. این چهار سیاره بسیار متفاوت هستند و عطارد که در این میان موردی حدی به شمار می‌رود٬ کلید این درک است.

منبع sciencedaily   

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٢

در هشدار ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است که میلیونها نفر در سال ۲۰۱۲ بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و تمام یخچالها، تلفنهای همراه و ماهواره ها خاموش می شوند.

از ماه دسامبر فعالیت خورشید به آهستگی رو به افزایش می رود. نیروی مغناطیسی این ستاره هر ۱۱ سال یکبار به نقطه ای می رسد که در آن اوج پدیده های فورانهای خورشیدی و پرتاب تاجهای خورشیدی بزرگ مشاهده می شود. این پدیده ها منجر به آزاد شدن میزان زیادی انرژی و تشعشعات می شود. این فورانها می تواند به زمین نیز برسد و منجر به ایجاد توفانهای ژئومغناطیسی زمین شود.

 

 

 

اتمسفر زمین می تواند از این برخوردها خود را مصون نگه دارد اما خسارات جدی را بر روی ساختارهای اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند.

ستاره شناسان این پدیده ها را از سال ۱۸۵۹ رصد کرده اند. در آن زمان یک توفان ژئومغناطیسی ویژه در خطوط تلگراف اروپا و آمریکا اختلال ایجاد کرد. در ماه می ۱۹۲۱ توفان دیگری بسیاری از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقیانوس اطلس خارج از استفاده کرد.

در گزارش ۱۳۲ صفحه ای ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است: “انرژی برق کلید فناوری جامعه مدرن امروزی است و تمام زیرساختها و سرویسها به آن وابسته هستند. اگر توفان سال ۱۸۵۹ امروز اتفاق بیفتد به طور حتم خسارتهای اجتماعی و اقتصادی وسیعی برجای خواهد گذاشت.”

 

 

براساس گزارش نیوساینتیست، در سال ۱۹۸۹ شش میلیون نفر در کبک کانادا به مدت ۹ ساعت به سبب یک توفان ژئومغناطیسی که ۱۰ برابر ضعیف تر از توفان سال ۱۹۲۱ بود بدون برق ماندند. اگر حادثه ای مشابه آنچه که در سال ۱۹۲۱ رخ داد تکرار شود تعداد افراد بدون برق به ۱۳۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت و تکرار حادثه ای مشابه سال ۱۸۵۹ که بسیار قویتر از توفان ۱۹۲۱ بود دو هزار میلیارد دلار خسارت وارد خواهد کرد.

به گفته دانشمندان ناسا، اوج بعدی این توفانهای خورشیدی بین سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ خواهد بود که جامعه علمی هنوز بر سر شدت فعالیت خورشید در این دوره جدید به توافق نرسیده اند.

 
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٠

قابل توجه اعضای کانون راز آسمان :

آخرین جلسه کانون نجوم ، روز 2 شنبه 20 اردیبهشت 1388 ( زنگهای تفریح اول و دوم ) با موضوع پرسش و پاسخ نجومی در آزمایشگاه فیزیک برگزار می شود. اگر در رابطه با این مبحث سوالی دارید در همان جلسه پاسخ داده خواهد شد.

لطفا بعد از خواندن این مطلب نام و نام خانوادگی خود را در بخش نظرات و به صورت نظر خصوصی ارسال نمایید.

از همکاری شما متشکرم.
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٦

من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده ام ...

 

آسمان صاف ، گاهی ابری. سیاه و سفید.زیبا. آسمان هر لحظه اش ادغامی از رنگ ها بود. صاف و صادق. صبح ها که سیاهیش را خورشید می دزدید، نوری بود طلایی بر دامنش. ابرهای کوچک و بزرگ مرا از کودکی غرق بازی شکل ها می کرد و عصرها رنگ تیره می آمد و به ستارگان جذابش خیره بودم تا شهابی برایم ارمغان آرزو باشد. افسوس که آنقدر سریع می گذشت که هول می کردم و یادم می رفت آرزو کنم.

هرچند که آسمان شب ها تاریک بود و ترسناک ولی نور مهتاب مرا به فکر وا می داشت که در دل شب و در این آسمان بلند چه خبر است،آسمان که سقفی بود تا زمین در امان باشد.

زمین.

من و تو.

آسمان تنها جایی است که رنگ دریا ، رنگ زندگی و حتی راز و نیاز ما را در بر دارد.

آسمانا ! دستانم به سوی توست که شاید مهر خدا که در توست مرا ببیند. آسمان جایی است که باران رحمتش را بر سرمان می ریزد. بی چشم داشت. آسمان جایی است که یاد خدا را بر دلهایمان می ریزد.

خدایا! من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده ام .

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : سارا ژون_عضو کانون نجوم راز آسمان

دبیرستان دخترانه شهید طیبه مهرنامی
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٦

انفجارهای ناشی از تولد ستارگان در یک کهکشان، با جشن آتش بازی چهارم جولای مقایسه می شود که به سرعت و با شدت اتفاق می افتد، در یک لحظه منطقه ای را روشن کرده و سپس خیلی سریع کم سو می شود. 

اخترشناسان اما معتقدند که انفجارهای زودگذر ستاره ای تنها قسمتی از ماجرا است. تحلیل آرشیو تصاویر کهکشانهای کم جرم یا کوتوله که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، پیشنهاد می کند که arburstst" ها (نواحی پرتنشی که ستاره ها در آن شکل می گیرند) در تمام پهنۀ کهکشان جا به جا شده و حرکت می کنند و این فرایند ١٠٠ برابر بیشتر از چیزی که اخترشناسان گمان می کردند، به طول می انجامد. طی شدن مدت زمان بیشتر شاید بر نحوۀ تغییر کهکشانهای کوتوله با گذشت زمان اثر بگذارد و منجر به درک صحیح تر ما از تحول کهکشانی شود.  

  «کریستین مک کویین»(McQu¡nn Kr¡sten)، مدیر طرح از دانشگاه مینه سوتا، می گوید: "تحلیل های ما نشان می دهد که فعالیت ستاره زایی در کهکشانهای کوتوله در مقیاس کیهانی در حال وقوع است". همچون جرقه هایی که از فشفشه ی در حال سوختن بیرون می جهد، توده های انبوه و پر انرژی ستاره زا نیز در سراسر کهکشان پراکنده می شوند.

 به گفته ی مک کویین: "مدت زمان شکل گیری یک ستاره پرجرم در یک کهکشان کوتوله، می تواند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون سال به طول انجامد".  این بازه های زمانی طولانی مدت، خیلی بیشتر از ۵ تا ١۰ میلیون سالی است که از سوی اخترشناسان پیشینی که بر روی شکل گیری ستاره ها در کهکشانهای کوتوله مطالعه داشته اند، بر آورد شده است. مک کویین می گوید: "آنها فقط به خوشه های منفرد نگاه می کردند و نه به کل کهکشان، بنابراین آنها گمان کردند که شکل گیری ستاره های پرجرم در کهکشانها در مدت زمان کوتاهی اتفاق افتاده است". 

 

 از دید بسیاری از اخترشناسان، کهکشانهای کوتوله به عنوان اجزا تشکیل دهنده کهکشانهای بزرگی که امروزه دیده می شوند به حساب می آیند. بنابراین برای شناخت تکامل کهکشانها، دانستن مدت زمان لازم برای شکل گیری ستارگان بسیار مهم است.

 مک کویین می گوید: "اخترشناسان تمایل بسیاری دارند تا بتوانند به مراحل تحول کهکشانی دست پیدا کنند". "جستجو در کهکشانهای کوچک از این لحاظ مهم است که بنابر یک ﺗﺌوری رایج، کهکشانهای بزرگ بر اثر ادغام با کهکشانهای کوچکتر و کوتوله ایجاد شده اند. بنابراین فهم و درک کافی از این اجزا کوچک قسمت مهمی از این سناریو را کامل می کند".

 تیم مک کویین داده های آرشیوی دوربین پیشرفته هابل را در مورد سه کهکشان: NGC 4163, NGC 4068, IC 4662 بررسی کردند. 

Image 

 

فاصله ی آنها از خورشید بین ٨ تا ١۴ میلیون سال نوری است. این سه جرم قسمتی از تحقیقات بر روی ١٨ کهکشان کوتوله در رابطه با شکل گیری ستارگان پرجرم است. قدرت تفکیک عالی تلسکوپ فضایی هابل این امکان را به تیم مک کویین داد تا آنها بتوانند ستاره های منفرد را در کهکشانها انتخاب و شدت نور و رنگ (دو مولفه ی مهم که اخترشناسان از آنها برای تخمین سن ستارگان استفاده می کنند) ستارگان را اندازه گیری کنند. با تخمین زدن سن ستاره ها، اخترشناسان می توانند پیشینه ی شکل گیری ستاره های پرجرم را در هر کهکشان بازسازی کنند.

 

منبع Astronomy   
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱۳

 

کشف سیارکی با ابعاد دو تا سه کیلومتر که در مداری معکوس در حال چرخش به دور خورشید است شگفتی اخترشناسان را به شدت برانگیخته است. به دلیل نزدیکی بیش از حد این پدیده به زمین اخترشناسان از اینکه چگونه تا به حال موفق به رصد این جرم نشده اند در تعجب به سر می برند.

 

این سیارک، 2009 HC82 نام دارد و توسط رصدخانه کاتالینا واقع در آریزونا و در صبحگاه 9 اردیبهشت 88 (چهارشنبه هفته قبل) رصد شده است. محاسبات نشان می دهد که این سیارک در فاصله 3.5 میلیون کیلومتری از مدار زمین هر 3.39 سال یکبار به دور خورشید حرکت می کند که با توجه به ابعاد آن 2009 HC82  ، خطری جدی برای سیاره آبی به شمار می رود.

 

امر غیرطبیعی تر در رابطه با این سیارک شیب 155 درجه ای مدار این جرم به سوی زمین است. این به آن معنی است که نسبت به دیگر سیاره ها، این خردسیاره در جهت معکوس در حرکت است. این سیارک بیستمین نمونه ای است که از مدار عقب گرد برخوردار بوده و هیچ یک از موارد کشف شده در این فاصله نزدیک از زمین قرار نگرفته اند.

 Image

داشتن مدارهای وارونه در میان دنباله دارهایی که از حاشیه های دوردست منظومه خورشیدی به قسمتهای داخلی حرکت می کنند نسبت به سیارک ها بیشتر رواج دارد. به این دلیل که یک ستاره یا سیاره در حال عبور می تواند دنباله دارها را از مدار اصلی خود بیرون رانده و به مداری غیر طبیعی هدایت کنند.

به همین دلیل اخترشناسان ابعاد و شکل ظاهری سیارک جدید را مشابه دنباله دار انکه (Encke) می دانند با این تفاوت که هیچ دنباله ای در امتداد آن قرار نگرفته است

.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، سیارک کوچک اکنون در پشت سیاره مریخ در حرکت است اما مدار این سیارک به صورت فصلی آن را در نزدیکی سیاره زمین قرار می دهد. اخترشناسان معتقدند رصد این پدیده در سال 2000 در بهترین شرایط خود قرار داشته و دلیل مشاهده نشدن آن امری است که تا کنون پاسخی برای آن یافته نشده است.
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٠

نهمین ماراتن مسیه ایران هفته اول اردیبهشت امسال برگزار شد. گزارشی تصویری از این ماراتن تقدیم حضورتان می شود.

 

 

 

 
منبع پایگاه خبری ماهنامه نجوم   
کلمات کلیدی :آموزش
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۸

فضاپیمای کپلر با تهیه نخستین عکس هایش از آسمانی پر ستاره، به زودی برای شکار سیاراتی مشابه زمین اقدام می کند.

 

عکس‌های جدید کپلر با نام"سپیده دم" هدف نشانه گیری شدۀ این ماموریت، که منطقه ای وسیع در حوالی صور‌ فلکی صلیب ‌شمالی و شلیاق در کهکشان راه شیری است، را نشان می‌دهد. در عکس اول میلیون‌ها ستاره را در میدان دید باز کپلر مشاهده می کنید در حالیکه دو عکس دیگر، با میدان دید کوچکتر، بخش‌هایی از تصویر اول را بزرگنمایی می‌کنند.

"لیا لاپیانا"(Lia Lapiana)، مدیر اجرایی برنامۀ کپلر در اداره کل ناسا، می‌گوید:" اولین نگاه کپلر به آسمان وهم انگیز است. دیدن میلیون ها ستاره به صورت همزمان تنها در یک تصویر واقعاً مهیج است".

 

Image

میدان دید عکس جدیدی که کپلر گرفته است، 100 درجۀ مربع از آسمان (ابتدا تا انتهای صورت فلکی خرس بزرگ) را در بر می گیرد. این فضا شامل تقریبا 14 میلیون ستاره است و از این تعداد بیش از 100 هزار ستاره کاندیدای کشف سیارات جدید شده اند.

میدان دید دو عکس دیگر یک هزارم تصویر قبلی است. در یکی از عکس‌ها خوشه ستاره‌ای NGC 6791  در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین دیده می‌شود. عکس دیگر ستاره‌ای بنام TRES-2 را نشان می دهد که یک سیارۀ ‌مشتری‌گون هر 2.5 روز یک بار به دور آن در گردش است.

 

خوشه ستاره‌ای NGC 6791  در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین
خوشه ستاره‌ای NGC 6791 در فاصلۀ 13 هزار سال نوری از زمین

 

 

Image
ستاره‌ TRES-2 که یک سیارۀ ‌مشتری‌گون هر 2.5 روز یک بار به دور آن در گردش است

 

کپلر 3.5 سال آینده را به جستجوی علائمی از سیارات، در بیش از 100 هزار ستارۀ از پیش تعیین شده خواهد گذراند و انتظار می‌رود جهان‌های گوناگون، از سیارات بزرگ گازی گرفته تا سیاراتی خاکی کوچکی همچون زمین را بیابد. جایی که درجۀ حرارت برای وجود دریاچه ها و اقیانوس‌ها مناسب باشد.

 

منبع www.astronomy.com   
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۸

طبق جدیدترین یافته های دانشمندان، همان‏ طور که پوست انسان زیر نور شدید آفتاب قرمز می‏ شود، سطح سیارک‏ ها نیز در اثر بادهای خورشیدی به رنگ قرمز درمی‏ آید.

 

اگر مدت زمان زیادی زیر نور آفتاب بایستید، برنزه می‏ شوید یا می‏ سوزید. به علاوه پوستتان صدمه می‏ بینید و علایم پیر شدن در آن ظاهر می‏ شود. این عبارات ممکن است شبیه آگهی تبلیغاتی یک کرم ضد آفتاب باشد، اما همین موارد در مورد سنگ‏های کوچک سرگردان منظومه شمسی نیز صدق می‏ کند. سطح یک سیارک جوان هم تحت تاثیر خورشید فرسوده و پیر می ‏شود اما این روند از تابش ماوراء بنفش ناشی نمی‏ شود بلکه نتیجه تاثیر بادهای خورشیدی است.

در صورتی که سیارک‏ ها در معرض بادهای خورشیدی قرار گیرند، طی 1 میلیون سال می‏ توانند از رنگ خاکستری، مثل ماه، به رنگ قرمز، مانند مریخ، درآیند. 1 میلیون سال در مقیاس نجومی زمان بسیار اندکی است. اما چرا این موضوع مهم است؟ محققان رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) بر این باورند که این یافته نه تنها به منجمان کمک می ‏کند تا از روی ظاهر یک سیارک تاریخچه زندگی آن را شناسایی کنند، بلکه می ‏تواند به عنوان معیاری از تاثیرات ثانویه برخورد با دیگر سیارک ‏ها نیز به کار رود.

Image 

البته در این حوزه موضوعات بحث‏ برانگیز بسیاری وجود دارد. یکی از مهم‏ترین این موضوعات تفاوت آشکار بخش درونی سیارک‏ ها با شهاب‏ سنگ‏هایی است که در زمین یافت شده ‏اند. سیارک ‏ها نسبت به همتایان زمینی خود قرمزتر هستند. ولی علت این قرمزی چیست؟

«پیره ورناتزا»(Pierre Vernazza)، نویسنده اصلی مقاله، می گوید:"به نظر می‏ رسد سیارک ‏ها خیلی زود "برنزه" می ‏شوند. اما بر خلاف انسان‏ ها که از شدت تابش فرابنفش خورشید برنزه می‏ شوند، سیارک‏ ها به دلیل تاثیر بادهای قوی خورشیدی دچار این عارضه می‏ گردند".

اگرچه این یک کشف جالب به شمار می‏رود، سرعت "برنزه" شدن سیارک شگفت ‏انگیز است. پس از برخورد بین دو سیارک، سیارک‏ های جدیدی با سطوح تازه و دست‏ نخورده ایجاد می‏ شوند. با گذشت 1 میلیون سال، این سطوح جدید در اثر اصابت ذرات باردار باد خورشیدی به رنگ قرمز تیره‏ در می ‏آیند.

 میزان قرمزی سطح سیارک به مقدار زیادی وابسته به نوع ترکیبات معدنی سطح آن است. اما در هر صورت بخش عمده روند "برنزه شدن" در همان 1 میلیون سال اول رخ می‏ دهد. البته پس از آن نیز این روند ادامه می‏ یابد، ولی آهسته ‏تر.

 

منبع www.universetoday.com   
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٧

علاقه مندان سال نجوم می توانند روز 11 اردیبهشت از ساعت 20:00 تا 21:30 به وقت تهران، در رصد آنلاین آسمان از رصدخانه کوثر.1 اصفهان شرکت نموده، همچنین شنونده یک برنامه جذاب رادیوئی باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در خلال این برنامه 1.5 ساعته کاربران می توانند از نگاه تلسکوپ رصدخانه کوثر.1 به صورت آنلاین برخی اجرام آسمان را مشاهده کنند و از توضیحات صوتی و متنی کارشناسان بهره مند گردند. تیم رادیو اینترنتی صدای آسمان نیز یک برنامه زنده جذاب رادیوئی را برای بینندگان برگزار خواهد نمود. این برنامه در خصوص اجرام در حال رصد و سایر موضوعات مرتبط با نجوم و فضا می باشد که به دو زبان انگلیسی و فارسی برای کاربران داخلی و خارجی اجرا خواهد گردید.
البته با توجه به محدودیت تعداد مشاهده کنندگان آنلاین به 10000 کاربر، علاقه مندان باید با مراجعه به آدرس http://www.universealive.com/reg نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. در پاسخ یک نامه الکترونیکی شامل نام کاربری و رمز عبور و نحوه استفاده از برنامه برای ثبت نام کننده ارسال می گردد.

کاربران برای استفاده از این برنامه به امکانات زیر نیازمند هستند:
1) رایانه متصل به اینترنت با سرعت معمولی (برای شنیدن صدای کارشناس به اینترنت با سرعت مناسب احتیاج است)
2) مرورگرهای Mozilla Firefox یا Internet Explorer
3) نرم افزار Real Player در صورت تمایل به شنیدن صدای کارشناس
4) Yahoo! Messenger در صورت تمایل به گفتگو با کارشناس رصدخانه

 
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٧

یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد طی دو سال گذشته خورشید در یکی از آرام ترین وضعیت خود بوده که این پدیده با دوره های 11 ساله اخیر فعالیت های خورشیدی کاملا تناقض دارد.


به نقل از پایگاه خبری رویترز، محققان اختر فیزیک در نشست سالانه فیزیک دانان موسوم به "تغییرات خورشیدی" ضمن اشاره به این مطلب به تاثیر فعالیت های خورشیدی بر اقلیم کره زمین و محیط در مورد فضا اشاره کردند.

بر اساس این گزارش، همچنین به گفته محققان وجود زمان هایی که خورشید فعالیت کمتری از خود نشان می دهد امری طبیعی است اما طولانی شدن بیش از حد این پدیده باعث کنجکاوی دانشمندان شده است.

ناحیه‌ی فعال 1002 روی خورشیدی که به طور غیرمعمول آرام است

بنابراین گزارش، داده های ارسالی ماهواره تحقیقاتی ژاپن موسوم به "هینفردو" که در ارتفاع 431 مایلی سطح زمین قرار دارد، این نتایج را تایید کرده است.

یادآور می شود، به گفته دانشمندان دوره فعالیت های خورشیدی یا همان سیکل خورشیدی هر یازده سال یک بار تکرار می شود و زمان بعدی تکرار فعالیت های خورشیدی پس از سال 2001 میلادی سال 2013 عنوان شده است.