کانون نجوم راز آسمان

... من نیز گاهی به آسمان نگاه کرده امنویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٤

ناسا و مایکروسافت می‌خواهند داده‌های ناسا درباره سیارات را به وسیله پروژه تلسکوپ جهانی در اینترنت منتشر کنند.

به گزارش ناسا در این پروژه مشترک، ناسا و مایکروسافت به صورت مشترک زیرساخت‌ها و فن‌آوری‌های مورد نیاز برای برای نشر داده‌های ناسا در تلسکوپ جهانی مایکروسافت را تامین خواهند کرد.

تلسکوپ جهانی (WorldWide Telescope) یک برنامه اینترنتی رایگان است که به گروه وسیعی از کاربران امکان خواهد داد بر جاهای مختلف کیهان نگاه کنند. در میان داده‌هایی که ناسا در اختیار مایکروسافت قرار خواهد داد تا در پروژه تلسکوپ جهانی منتشر شوند تصاویر علمی با کیفیت بالا از و داده‌هایی از مریخ و ماه وجود دارد.

Screenshot from the Web-based version of WorldWide Telescope shows Venus

تلسکوپ جهانی که بوسیله شاخه پژوهشی مایکروسافت ایجاد شده است، تصاویر تلسکوپ فضایی هابل، مرکز رصد پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-Ray Observatory Center) بررسی دیجیتال آسمانی سلون (Sloan Digital Sky Survey) را به هم پیوند می‌دهد.

در این طرح مشترک مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در کالیفرنیا بیش از 100 ترابایت داده را پردازش خواهد کرد، این میزان اطلاعات را می‌توان در 20 هزار دی‌وی‌دی ذخیره کرد.

قرار است این داده‌ها در سال 2009 توسط تلسکوپ جهانی مایکروسافت به کاربران در اینترنت عرضه شود.

تلسکوپ جهانی هم‌چنین تصاویری را که مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) به زمین مخابره کرده است به کاربران ارائه می‌کند. MRO که در سال 2005 به فضا پرتاب شد با یک دوربین بسیار قوی از مریخ تصویربرداری کرده است و بیشتر از تمامی ماموریت‌های پیشن مدارگردهای مریخ داده به زمین مخابره کرده است.

تونی هی معاون رئیس شاخه پژوهشی مایکروسافت در باره این پروژه مشترک می‌گوید: این همکاری مشترک بین مایکروسافت و ناسا مردم را در سراسر جهان قادر خواهد ساخت که تصاویر جدیدی از ماه و مریخ در یک محیط دوسویه از طریق تلسکوپ جهانی دریافت کنند. تلسکوپ جهانی به عنوان ابزاری قوی در اختیار دانشمندان و دانش‌آموزان قرار خواهد داشت تا آن‌ها فضا و هیجان دنیای کامپیوتر را تجربه کنند.

از دیگر داده‌های که ناسا در اختیار مایکروسافت قرار خواهد داد تصاویری است که مدارگرد شناسایی ماه (LRO) ناسا به زمین مخابره کرده است. LRO که در حال حاضر به دور ماه می‌گردد در مداری پایین و تقریبا 30 مایل بالاتر زا سطح ماه مدارگردی می‌کند و حداقل تا یک سال دیگر از سطح ماه مخابره خواهد کرد.

مسئولان ناسا گفته‌اند که امیدوارند با این کار دانش‌آموزان را به فضا علاقه‌مند کنند نسل بعدی ستاره شناسان را از همین جا تربیت کنند.

پیش‌تر ناسا با همکاری شرکت گوگل نرم افزاری سه بعدی را با استفاده از تصاویر به ثبت رسیده توسط فضاپیماهای سازمان ناسا از مریخ ارائه کرده بودند.

همشهری آنلاین
کلمات کلیدی :اطلاعیه
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٤

پدیده درخشش زمین که طی آن می توان بازتاب زمین را در قسمت تاریک ماه مشاهده کرد می تواند در کشف سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت موثر واقع شده و خصوصیات ساختاری آنها را آشکار سازد.


به گزارش خبرگزاری مهر ، زمانی که کره ماه به کامل ترین وضعیت خود می رسد، انسانها از سطح زمین می توانند درخشش آن را در نهایت قدرت مشاهده کنند. اما گاهی اوقات که ماه به شکل هلال مشاهده می شود می توان بازتاب زمین را بر روی قسمت تاریک ماه مشاهده کرد که این پدیده درخشش زمین نام دارد.

دانشمندان به تازگی اعلام کرده اند که تفاوت میان نور بازتاب داده شده از سطح زمین در برابر نور بازتاب داده شده از اقیانوسها را می توان در سطح ماه مشاهده کرد. با پیگیری تغییرات به وجود آمده در پدیده درخشش زمین همزمان با چرخش سیاره آبی، دانشمندان موفق به اندازه گیری تفاوتهای درخشش میان سطح آینه مانند اقیانوسها و سطح کدر زمین شدند.

نظریه پدیده درخشش زمین برای اولین بار توسط لئوناردو داوینچی که پیشنهاد داد نور خورشید توسط کره ماه به زمین بازتاب داده می شود، مطرح شد. این پدیده را گاهی اوقات می توان با استفاده از چشم غیر مجهز و به شکل درخششی شبح مانند مشاهده کرد. بهترین زمان رصد این پدیده نیز در ابتدای هر ماه و در قسمت غربی آسمان درست پس از غروب خورشید خواهد بود.

ماه کامل زمانی دیده می شود که خورشید، ماه و زمین در یک خط مستقیم قرار گیرند اما در واقع به دلیل اینکه مدار حرکتی ماه و زمین نسبت به خورشید متفاوت است، مواقع نادری به وجود می آید که این سه جرم آسمانی در یک خط مستقیم و کامل قرار گیرند که در این صورت نیز کسوف رخ داده و ماه در سایه قرار خواهد گرفت.

محققان دانشگاه ملبورن با کنترل سیر حرکت ماه برای سه روز در هر ماه در هنگام طلوع و غروب، به اندازه گیری تغییرات بازتابی درخشش زمین در هنگام چرخش زمین در مدار خود پرداختند.

 

نتایج مطالعه نشان می دهد شب هنگام، زمانی که ماه در شکل هلالی درخشان دیده می شود، نور بازتاب شده پدیده درخشش زمین از اقیانوس هند و سواحل آفریقا ناشی می شود. در عین حال در صبحگاه که هلال ماه بسیار کم رنگ به نظر می آید، نور بازتاب شده از اقیانوس آرام سرچشمه می گیرد.

استفاده از نتایج این مطالعات می تواند اطلاعات با ارزشی را از سیاره های دور افتاده در مدار ستاره ای ناشناس در اختیار اخترشناسان قرار دهد. به بیانی دیگر با استفاده از پدیده درخشش زمین در کنار اطاعات کنونی نجوم می توان خصوصیات فیزیکی بسیاری از سیاره های ناشناس و دور افتاده را به منظور کشف سیاره ای شبه زمینی مورد استفاده قرار داد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، تغییرات در بازتاب درخشش ظاهری سیاره های فرا خورشیدی می تواند نشانه ای از وجود اقیانوسها و قاره ها در سطح این سیاره ها به شمار رفته و در کشف خصوصیات سیاره هایی قابل سکونت موثر واقع شود.
کلمات کلیدی :رخدادهای نجومی
نویسنده : کانون نجوم راز آسمان ; ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٤

به مناسبت شب جهانی یوری، انجمن صلح آسمانی و برنامه ی تلویزیونی آسمان شب با همکاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در یکشنبه مورخ 23/1/88 مقارن با 12 آوریل روز رزو سفر نخستین انسان به فضا ، برنامه ای از ساعت 18 تا 20 در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی نیاوران ترتیب داده اند.

از تمامی علاقمندان به فضا و فضانوردی دعوت می شود که در این برنامه شرکت نمایند.

نخستین پرواز انسان به فضا سال 1961 و پرواز نخستین شاتل به فضا سال 1981 صورت گرفته است.

شب یوری پروژه ای است جهانی که 200 برنامه ی مختلف در بیش از 46 کشور درحال برگزاری است. پروژه ی صلح ستارگان که انجمن صلح آسمانی از سازمان دهندگان آن است ،حامی جهانی برگزاری شب یوری است.

پایگاه خبری ماهنامه‌ نجوم   
کلمات کلیدی :اطلاعیه